Po raz kolejny ruszyła akcja Ministerstwa Finansów ”Szybki PIT”, która pomaga podatnikom rozliczać roczne zeznanie podatkowe. Dlaczego „szybki: PIT ? Ponieważ korzystając z możliwości złożenia zeznania przez Internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo, jest to proste i bezpieczne, daje oszczędność czasu i pieniędzy. Choć termin zwrotu nadpłaty z zeznania rocznego wynosi maksymalnie trzy miesiące, to na szybszy zwrot podatku mogą jednak liczyć właśnie podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie. To dodatkowa korzyść wynikająca z takiego sposobu rozliczenia.
Z uwagi na to, że ostatni dzień kwietnia 2016 r. wypada w niedzielę, czyli dzień wolny od pracy, rozliczenie roczne PIT za 2016 r. będzie można złożyć do 2 maja 2017 r. Tego dnia upływa również termin na wpłatę wynikającego z zeznania zobowiązania. Ale nie warto odkładać tego na ostatni moment. Przy rozliczeniu tradycyjnym, czyli w wersji papierowej, często zdarzają się błędy rachunkowe, które potem trzeba korygować. Dlatego opłaci się skorzystanie z możliwości rozliczeń elektronicznych. Można to zrobić na trzy sposoby:

1. przez system e-Deklaracje. Należy pamiętać jednak, że gwarancję bezpieczeństwa dają tylko te formularze, które zostały pobrane z zakładki e-Deklaracje na Portalu Podatkowym.

2. przez wstępnie wypełnione zeznanie podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return), dotyczy to PIT-37 i PIT-38. PFR to dodatkowa pomoc przy składaniu zeznania podatkowego, tak by było jeszcze prostsze: podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego, zrobi to za niego administracja skarbowa.

3. przez złożenie w dniach od 18 marca do 18 kwietnia wniosku PIT-WZ online (za pośrednictwem Portalu Podatkowego, systemu e-Deklaracje, bankowości elektronicznej). To nowość, która daje maksymalne uproszczenie. W tym formularzu podatnik przekazuje administracji skarbowej informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. A administracja skarbowa na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe. W ciągu maksymalnie 5 dni podatnik na podany adres poczty elektronicznej otrzyma e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do 2 maja. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Dzięki nowym przepisom podatnicy będą mogli również skorzystać z nowego formularza PIT-OP – czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Jest on przeznaczony dla osób fizycznych, które otrzymały od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Do tej pory musieli składać zeznanie podatkowe, teraz – jeśli złożą PIT-OP – to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku. PIT-OP będzie można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, aplikacji e-Deklaracje, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo.

Wszystkie informacje jak złożyć zeznanie podatkowe elektronicznie znajdują się na stronie internetowej www.szybkipit.pl. W razie potrzeby można skorzystać z tego, że w Urzędzie Skarbowym w Kołobrzegu zostaną wydłużone godziny pracy w dniach 28 i 29 kwietnia 2016 r, do godz. 17:00.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

 

×
Reklama