Młodzież Ochotniczego Hufca Pracy w Kołobrzegu w niedzielę 26 marca pojechała na 2 tygodniowy staż zawodowy do Frankfurtu nad Odrą w ramach projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe przepustką do kariery" realizowanego w ramach Programu Mobilności ERASMUS+, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wyjazd na staż był poprzedzony przygotowaniem w formie kursu języka niemieckiego zawodowego oraz przygotowania kulturowego w wymiarze 50 h zajęć, podczas którego zakwalifikowani uczestnicy, powtarzali materiał z zakresu podstawowej komunikacji oraz uczyli się słownictwa zawodowego dotyczącego gastronomii oraz poznali podstawy kultury i tradycji Niemiec. Dodatkowo młodzież brała udział w 10 godzinnym kursie przygotowania pedagogicznego, podczas którego odbyły się zajęcia interpersonalne i indywidualne rozmowy mające na celu rozwijanie kreatywności, przełamywanie barier kulturowych, naukę radzenia sobie ze stresem oraz integrację grupy, naukę współpracy oraz wdrażanie do kształcenia się przez całe życie. Uczestników projektu wyposażono w słowniki, rozmówki dzięki czemu młodzież utrwalała wiadomości z kursu podczas indywidualnej nauki w domu. Dodatkowo otrzymali materiały piśmiennicze oraz odzież gastronomiczną..


Podczas odbywania stażu w Niemczech ośmiu wychowanków uczyło się piec, gotować i serwować przygotowane dania w profesjonalnie przystosowanej kuchni ze swobodnym dostępem do surowców pod okiem znawcy światowej kuchni Pana Egona Richtera. Dodatkowo młodzież miała okazję wymienić się doświadczeniami podczas dnia polskiego, gdzie zostały serwowane dania typowe dla kuchni polskiej. Nauka języka niemieckiego zawodowego odbywała się zarówno w trakcie pracy na kuchni jak i podczas całego pobytu, również w czasie wolnym. .


Partner przyjmujący zapewnił i zorganizował czas wolny, gdzie zrealizowano program kulturowy. Młodzież miała okazję zwiedzić Poczdam i jego zabytki m.in. słynny Pałac Sanssouci wraz z parkiem i znajdującym się tam Nowym Pałacem. W Berlinie przewodnik Pan Michael Ritter oprowadził wychowanków po Bundestag oraz przybliżył im historię związaną z Bramą Brandenburską. Młodzież miała okazję stanąć przed budynkiem, gdzie pracuje kanclerz Angela Merkel oraz zobaczyć także wiele innych ciekawych miejsc takich jak: Reichstag, salon Mercedesa i Volkswagena, gdzie mogli wsiąść do samochodu, otworzyć bagażnik czy też maskę oraz muzeum figur woskowych..

Wychowankowie OHP korzystali z kompleksu sportowego wyposażonego w siłownię, bilard, piłkarzyki oraz stół do ping ponga. Wybrali się na kręgle oraz spotkała się na strzelnicy z mistrzem olimpijskim. . Każdy z uczniów otrzymał dokument Europass Mobility potwierdzający nabyte umiejętności i kwalifikacje, certyfikat udziału w projekcie oraz certyfikat udziału w przygotowaniu językowym i kulturowym..

Udział w stażu na pewno zwiększył szansę jego uczestników na przyszłe zatrudnienie lub stworzenie własnego miejsca pracy. Dodatkowym atutem projektu jest nawiązanie kontaktów z firmami i przedsiębiorcami niemieckimi, co może zaowocować znalezieniem zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej.


IMG_20170328_113240
IMG_20170330_075322
IMG_20170401_121814
IMG_20170401_123709
IMG_20170405_094651
IMG_20170407_093355

Komentarze  

+4 #1 Prawda Kole w Oczy 2017-04-12 12:41
Trzeba było zostac w Niemczech do Kołobrzegu nie ma po co wracac żebyście harowali za najniższa karajową w hotelach
Cytować

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

 

×
Reklama