Na Święto Konstytucji 3 Maja ma być gotowy wyjątkowy obelisk. Ulokowany zostanie on w Lesie Kołobrzeskim, na wyspie pośród bagien solnych. To właśnie tam znajdowała się reduta żołnierzy 1 pułku piechoty Legii Poznańskiej, dowodzonych przez księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego. Tam również odbyły się pierwsze po rozbiorach na północnym zachodzie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Polacy u boku Napoleona Bonaparte świętowali jednocześnie próbując zdobyć w 1807 roku Kołobrzeg. Pomnik z napisem „W 210 ROCZNICĘ OBCHODÓW ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA PRZEZ 1. REGIMENT PIECHOTY LEGII POZNAŃSKIEJ” zostanie odsłonięty 3 Maja.

A już w najbliższą sobotę w Gnieźnie, podczas mszy ku czci Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika wyświęcona zostanie pamiątkowa tablica. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ w Gnieźnie formował się regiment Sułkowskiego. Tablicę poświęci Prymas Polski, ksiądz biskup Wojciech Polak.

Wokół pomnika zasadzone zostaną cisy, które wyrosły z nasion poświęconych przez Benedykta XVI. Ich nazwy pochodzą od nazwisk bohaterów spod Kołobrzegu: Sułkowskiego, Morawskiego i Przybylskiego. Całość realizowana jest przy wsparciu miasta przez Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis”. Tablica jest już gotowa, a wykonał ją Roman Pączek z firmy Akwa z Gniezna.Komentarze  

-4 #1 wielkie oczy 2017-04-19 17:52
Grzecznym panienkom, to odradzałbym wycieczki na tą wyspę pośród bagien. Tam straszy!
Cytować
-3 #2 na niby 2017-04-19 18:43
To takie KOŁOBRZESKIE/SOWIECKIE. Schowac pomnik Konstytucji Trzeciomajowej w krzakach na bagnach gdzie tylko dziki buszują ,że strach wejśc . A ulicy NIE MA bo razi homosowietikus i volksdojczy.
Cytować
+7 #3 Felipek 2017-04-19 18:43
Akcja na plus a nie to co te lewusy kodziarze platformiane.
Cytować
-2 #4 Dziad 2017-04-19 21:57
Ludziska mówią, że w tych bagnach solnych jakiś żołnierz wermachtu ukrywa się od wojny. Nie radzę tam wieczorami łazic, szczególnie dziewuchom odradzam.
Cytować
-4 #5 ksiądz 2017-04-20 08:40
pisiory ujadac, konstytucja ta niszczyła tradycyjny model społeczeństwa, a Kościuszko to antyklerykał i mason, no szczekac !
Cytować
+5 #6 lusiek 2017-04-20 22:59
W lesie nie straszy a cel i miejsce jak najbardziej słuszne.... ciemna maso....W miejscu tym rzeczywiście znajdowała się reduta żołnierzy 1 pułku piechoty Legii Poznańskiej. Nasi RODACY. Dlatego miejsce jest jak najbardziej odpowiednie. Dziki i sarny można spotkac wszędzie ale czy to oznacza, że mamy nie wychodzic z domu?Czy straszy???? A u Was na podwórkach nie straszy Panie WIELKIE OCZY, DZIAD CZY TEZ PANIE NA NIBY?????Albowiem wojna sięgała każdego skrawka naszych ziem, więc macie pewnośc, że POD WASZYMI DOMAMI NIE MA CMENTARZYSKA NIEMIECKICH POLEGŁYCH????? CEL KTÓRY WYKONUJE P. MAZIARZ JEST JAK NAJBARDZIEJ SŁUSZNY , A JEGO CELEM JEST ZAGŁĘBIENIE WIEDZY O NASZYCH REJONACH WSZYSTKICH I PRZYJEZDNYCH. BO WIEDZA NASZA JEST MALEŃKA. A tacy jak wyżej to zgniłe oscypki...nie urodzaj.....co psuje resztę sera i zbiorów.....Co z nimi zrobic? A co robicie z zepsutym jedzeniem.....? Denerwuje mnie to, że się zmarnowało ale wyrzucam.... Dobranoc
Cytować
0 #7 dfg 2017-04-24 10:32
"CEL KTÓRY WYKONUJE P. MAZIARZ JEST JAK NAJBARDZIEJ SŁUSZNY , A JEGO CELEM JEST ZAGŁĘBIENIE WIEDZY O NASZYCH REJONACH WSZYSTKICH I PRZYJEZDNYCH. BO WIEDZA NASZA JEST MALEŃKA".
Niestety jego głównym celem jest tylko nachalne lansowanie samego siebie.
Cytować

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

 

×
Reklama