Na parkingu przy ulicy Unii Lubelskiej stanął parkomat. Podobnie jak inne tego typu urządzenia w strefach płatnego parkowania obsługiwany jest przez Komunikację Miejską S.A. i jej inkasentów, z tą różnicą, że opłata za postój pobierana jest całą dobę, 7 dni w tygodniu. Pytacie o przepis związany ze świętami i poborem opłat w soboty. Okazuje się, że w tym przypadku te przepisy nie parkingu nie dotyczą.

Dlaczego tak jest? Z prostej przyczyny – nie jest to miejska strefa płatnego parkowania. To wspólnota mieszkaniowa ustanowiła parking, a jedynie jego obsługę zleciła Komunikacji Miejskiej. Podobna sytuacja ma miejsce na parkingu u zbiegu ulic Zwycięzców, Solnej i Wojska Polskiego. Tam przy nowym budynku również K.M. obsługuje prywatny parking, z jego prywatnymi zasadami.

Co oznacza to dla kołobrzeżan? W tym rejonie klienci banku czy odwiedzający okoliczną przychodnię już mieli problem z pozostawieniem samochodu. Płatny parking na pewno odstraszy przed długoterminowym parkowaniem, ale czy nie odstraszy innych szukających miejsca przy przychodni? Czas pokaże.

Komentarze  

+6 #1 Yo 2017-05-18 13:59
A czy wspólnota podlega innemu prawu niż np. Komunikacja Miejska czy Magistrat?
Cytować
+14 #2 Mieszkaniec UL 2017-05-18 14:25
Up: Miasto, jak zapewne doskonale Pani(i) wie składa się z wielu działek, które mają swoich właścicieli. Powyższa działka, na której zlokalizowany jest parking, a niektórzy i tak stawiają auta (w sposób niezgodny z przepisami, bo blokując jeden pas ruch) należy do Wspólnoty, a nie do Miasta. Jest działką prywatną. Jak komuś nie pasuje korzystać z tego parkingu to proszę nie parkować. A tym bardziej nie parkować na pasie jezdnym, gdzie obowiązuje ZAKAZ ZATRZYMYWANIA! Może wreszcie dojadę bez przeszkód do własnego domu...
Cytować
+4 #3 Maciuss 2017-05-18 14:35
Ale droga nie nalezy do wspolnoty i nie podlega wspolocie,wiec jesli ktos chce zrobic sobie prywatny parking to musi go rozwiac jak w centrach handlowych a nawet tam sa wymalowane miejsca paringowe ;) wiec sprawa jezt prosta drogs jezt nadal public a wiec zeby pobierac oomplaty nadal trzrba spelniac obowiazujace przepisy. Czyli pobor oolat jezt bezprawny;)
Cytować
+13 #4 Mieszkaniec Kg 2017-05-18 14:37
To już jest żenada. Człowiek na chwile podjedzie do bankomatu i co, może będzie musiał płacić za głupie 5 min (bo tyle mniej więcej zajmuje obsługa bankomatu) Najlepiej niech KM wprowadzi płatne parkingi na wszystkich osiedlach, to już w ogóle będzie pięknie..
Cytować
+5 #5 ONUFRY 2017-05-18 15:08
Cytuję Maciuss:
Ale droga nie nalezy do wspolnoty i nie podlega wspolocie,wiec jesli ktos chce zrobic sobie prywatny parking to musi go rozwiac jak w centrach handlowych a nawet tam sa wymalowane miejsca paringowe ;) wiec sprawa jezt prosta drogs jezt nadal public a wiec zeby pobierac oomplaty nadal trzrba spelniac obowiazujace przepisy. Czyli pobor oolat jezt bezprawny;)

Jesteś pewny że ta droga nie należy do wspólnoty ?? Chyba jednak należy skoro jest tam parking płatny. O co wy się w ogóle ludzie oburzacie - na terenie prywatnym każdy ustala własne prawo, to działka włascicieli i oni zadecydowali że będą na swoim terenie pobierac opłaty. Swojego mienia bronicie, a tu się oburzacie. Nie chcecie płacic to nie stawajcie nikt wam nie każe. Myślicie że mieszkańcom wspólnoty zależy na tych paru groszach, przecież i tak tych miejsc jest jak na lekarstwo.
Cytować
+1 #6 ONUFRY 2017-05-18 15:12
Cytuję Yo:
A czy wspólnota podlega innemu prawu niż np. Komunikacja Miejska czy Magistrat?

Oczywiście że tak. Grunty miejskie nie należą do Prezydenta, on tylko w naszym imieniu nimi administruje. A teren wspólnoty należy do mieszkańców, są jego właścicielami i mogą ogrodzic ten teren jak im się spodoba. Nie czaisz podstawowych spraw widzę :lol:
Cytować
-2 #7 Maciuss 2017-05-18 15:29
Wszystki sie zgadza ale droga dojazdowa docposesji nienpodlega eidzimi mi sie wspolnoty tylko kodeksowi ruchu drogowego,a skoro sa tam miejscs postojowe a teren nie jest ovrodzony,drogs prowadzi tez do banku miedzy innymi i innych lokali , to miejsce parkingowe musi byc oznaczone tak jak przewiduja to przepisy. Ani tam ani na np.ul.Solnej miejsca nie sa prawidlowo oznaczone,bo sa tylki nzkami pionowymi a musza byc tez poziomymi. Wiec nieztety oplata nie moze byc pobrana. Wiele tego tylu spraw z innych miast bylo i niestety sprawycw sadzie konczyky sie przegrana mimo ze teren byl prywatny;) to jsk dojdzie tam do kolizji np. To co zasady kodesu ruxhu drogowego tam nie obowiazuja?tez wspolnots ustala zasady? TO ze wspolnita znalazla.sobie sposob na podreperowanie budzetu to nie znaczy ze jezt on legalny ;)
Cytować
-1 #8 Maciuss 2017-05-18 15:33
Dodsm jeszcze ze teren pryestny czy tez nie musza byc spelnione pewne warunki. Czyli jak dojdzie do szkodycjakies to mam sie zglosic do wspolony zeby zaplacili ze swojego OC ?;) Bo przeciez teren prywatny. Prywatne zasady ,prywatne przepisy. Jest drogs.dojazdowa,miejsce pparkinogwe i musza spelniac obowiazujace w Polsce przepisy. Koniec kropka .
Cytować
+1 #9 Maciuss 2017-05-18 15:43
A na koniec ,jednak jakies zasady sa,mimo ze droga wewnetrzna.
"Zasady poruszania się po drogach wewnętrznych określa zarządca drogi (a gdy go nie ma – właściciel terenu, na którym położona jest droga), o ile nie wyznaczono na niej strefy zamieszkania czy strefy ruchu (wtedy stosuje się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym). Na drodze wewnętrznej obowiązują zasady zawarte w tej ustawie, w zakresie koniecznym do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób lub wynikającym ze znaków lub sygnałów drogowych"
Cytować
+2 #10 da 2017-05-18 16:53
Cytuję Mieszkaniec Kg:
To już jest żenada. Człowiek na chwile podjedzie do bankomatu i co, może będzie musiał płacić za głupie 5 min (bo tyle mniej więcej zajmuje obsługa bankomatu) Cytuję Mieszkaniec Kg:
To już jest żenada. Człowiek na chwile podjedzie do bankomatu i co, może będzie musiał płacić za głupie 5 min (bo tyle mniej więcej zajmuje obsługa bankomatu) Najlepiej niech KM wprowadzi płatne parkingi na wszystkich osiedlach, to już w ogóle będzie pięknie..

niech KM wprowadzi płatne parkingi na wszystkich osiedlach, to już w ogóle będzie pięknie..

A codo tego parkingu ma KM? Jest napisane ze tylko obsługuje ten parkometr KM nie może ustanawiać platnuch parkingów ani stref platnego parkowania!!nie czepiaj sie niewinnych
Cytować
+8 #11 Debilizm 2017-05-18 18:13
To jakaś masakra to miasto robi się jakieś nienormalne żeby gdziekolwiek zaparkować i co kolwiek załatwić oczywiście chodzi mi o urzędowe lub bankowe sprawy trzeba wszędzie płacić za parking .Turystów możecie kroić z kasy biedni na wczasy nie jeżdżą !!! Ale mieszkańcy powinni mieć parkingi gratis nie każdy mieszka w centrum i ma czas żeby chodzić piechotą i załatwiać co kolwiek jeszcze trzeba pracować za pare groszy żeby tu przeżyć a mieszkańcy nie mają tyle kasy co turyści Panie Prezydencie pomyśl Pan o nas !!!! Nasi Kołobrzescy rządzący pomyślcie trochę o mieszkańcach jak wprowadzacie jakieś opłaty bo niedługo sami tu zostaniecie i będziecie usługiwać turystom !!!!
Cytować
+4 #12 Bagno 2017-05-18 20:48
Komunikacja miejska w Kołobrzegu to bagno.Kontrolerzy komu piszą mandaty to piszą a mają swoich pupilkow którzy parkują na krzywy ryj i ich nie ruszają.
Cytować
+4 #13 maciej123 2017-05-18 20:57
Super, że tam jest parkometr! Wreszcie będzie można zaparkowac tam chociaż na chwilę.
Cytować
+5 #14 Jatlix 2017-05-18 21:52
Cytuję Bagno:
Komunikacja miejska w Kołobrzegu to bagno.Kontrolerzy komu piszą mandaty to piszą a mają swoich pupilkow którzy parkują na krzywy ryj i ich nie ruszają.

Dokładnie.zgadzam się a mogę nawet numery aut rejestracyjnych parkowanych na ulicy towarowej podać.Wyglada to tak że na jednym mandacie można stać nawet tydzień.Albo na jednej karteczce za 2zl a ludzie uczciwie placacy nie mają gdzie postawić auta.
Cytować
+4 #15 JanMarian 2017-05-18 22:16
Ge-nia-l-ne! Serio, dla mieszkańców wydac jakieś karty postojowe a reszta niech wrzuca monety i problem z zapchanymi parkingami pod blokami z głowy. Nie trzeba stawiac szlabanow, bramek i innych bzdur a przy okazji jakieś drobne wpadają dla wspólnoty.
Cytować
+11 #16 mandaryn 2017-05-18 22:31
Cytuję Bagno:
Komunikacja miejska w Kołobrzegu to bagno.Kontrolerzy komu piszą mandaty to piszą a mają swoich pupilkow którzy parkują na krzywy ryj i ich nie ruszają.

Szczególnie widoczne jest to przy dworcu, kilkanaście miejsc płatnego parkowania, a na wszystkich stoją taksówki. W czasie przyjazdu pociągów, nie ma szans na zaparkowanie. Tylko taksówki, a żadna nie ma biletu z parkometru. A kontrolerzy tego nie widzą. Może złotówy odpalają im działkę?
Cytować
+4 #17 miro 2017-05-19 05:50
Cytuję mandaryn:
Cytuję Bagno:
Komunikacja miejska w Kołobrzegu to bagno.Kontrolerzy komu piszą mandaty to piszą a mają swoich pupilkow którzy parkują na krzywy ryj i ich nie ruszają.

Szczególnie widoczne jest to przy dworcu, kilkanaście miejsc płatnego parkowania, a na wszystkich stoją taksówki. W czasie przyjazdu pociągów, nie ma szans na zaparkowanie. Tylko taksówki, a żadna nie ma biletu z parkometru. A kontrolerzy tego nie widzą. Może złotówy odpalają im działkę?

Dlaczego jak jest wyznaczony postój dla TAXI kierowcy blokują miejsca dla mieszkańców na parkingu?
Radni z większości lub opozycji do pracy intelektualnej zachęcam
warto rozwiązac problem przed złym wizerunkiem miasta
Cytować
+1 #18 ONUFRY 2017-05-19 08:04
Cytuję Maciuss:
Wszystki sie zgadza ale droga dojazdowa docposesji nienpodlega eidzimi mi sie wspolnoty tylko kodeksowi ruchu drogowego,a skoro sa tam miejscs postojowe a teren nie jest ovrodzony,drogs prowadzi tez do banku miedzy innymi i innych lokali , to miejsce parkingowe musi byc oznaczone tak jak przewiduja to przepisy. Ani tam ani na np.ul.Solnej miejsca nie sa prawidlowo oznaczone,bo sa tylki nzkami pionowymi a musza byc tez poziomymi. Wiec nieztety oplata nie moze byc pobrana. Wiele tego tylu spraw z innych miast bylo i niestety sprawycw sadzie konczyky sie przegrana mimo ze teren byl prywatny;) to jsk dojdzie tam do kolizji np. To co zasady kodesu ruxhu drogowego tam nie obowiazuja?tez wspolnots ustala zasady? TO ze wspolnita znalazla.sobie sposob na podreperowanie budzetu to nie znaczy ze jezt on legalny ;)

To moim zdaniem powinni to ogrodzic i miałbyś wtedy święty spokój. Nikt poza mieszkańcami by nie wjeżdżał. No oczywiście że się zgadzam, że na drodze wewnętrznej należącej do wspólnoty obowiązują przepisy ruchu drogowego to jasne jak słońce. Ale naprawdę nie czepiajmy się spraw oczywistych że to mieszkańcy jako właściciele terenu nie mogą decydowac, czy postój na ich terenie ma byc płatny czy nie. A co do samych oznakowac to poczekajmy jeszcze, bo w Szczecinie na razie lekceważą te niejasne przepisy co do sposobu oznakowywania miejsc parkingowych, podawali kilka dni temu w kronice.
Cytować
-2 #19 Yo 2017-05-19 08:06
Cytuję ONUFRY:
Cytuję Yo:
A czy wspólnota podlega innemu prawu niż np. Komunikacja Miejska czy Magistrat?

Oczywiście że tak. Grunty miejskie nie należą do Prezydenta, on tylko w naszym imieniu nimi administruje. A teren wspólnoty należy do mieszkańców, są jego właścicielami i mogą ogrodzic ten teren jak im się spodoba. Nie czaisz podstawowych spraw widzę :lol:

Widzę, że Ty nie czaisz, większość inicjatyw opiera się o własność prywatną i podlega rozmaitym regulacjom, wspólnota jest również tylko zarządzana przez zarząd,, jak się chce zarabiać, trzeba zapewnić użytkownikom jakieś standardy. Ciekawe jak widzisz własność spółdzielczą bo jeżeli podobnie to Kołobrzeg będzie jednym wielkim płatnym parkingiem. A jak chcą bronić swojego terenu i miejsc parkingowych to niech zamontują szlaban.
Cytować
+1 #20 ONUFRY 2017-05-19 08:11
Do Yo
Przeczytaj mój powyższy wpis. To nie Białoruś czy Rosja, żeby prywatni właściciele nie mogli decydowac o własnym terenie. Prezydent miasta tylko administruje terenem w naszym, tj. mieszkańców imieniu. Zarząd tylko reprezentuje Wspólnotę, przecież to oczywiste. Jeśli chodzi o własnośc spółdzielczą, to dochodzi tam jeszcze głos (a może decydujący głos) prezesa spółdzielni, ciężko mi się odnieśc w praktyce, trzeba by było pierw wiedziec czy dana ulica należy do spółdzielni czy nie.
Cytować
+1 #21 dorota132 2017-05-19 08:22
Mam konto w WBK i często podjeżdżam do bankomatu wypłacic pieniądze. Tzn. że bank nie zapewnia miejsca postojowego swoim klientom? W takim razie zmieniam bank - nie zamierzam płacic za miejsce postojowe. Czy wspólnota decyzję o parkomatach podjeła zw porozumieniu z bankiem? A może bank przeniesie sie w bardziej PRZYJAZNE otocznie i stracicie wiekszy dochód z tytułu dzierzawy pomieszczenia które zajmuje?
Cytować
-2 #22 Kierowiec 2017-05-19 08:42
Cytuję ONUFRY:
Cytuję Maciuss:
Ale droga nie nalezy do wspolnoty i nie podlega wspolocie,wiec jesli ktos chce zrobic sobie prywatny parking to musi go rozwiac jak w centrach handlowych a nawet tam sa wymalowane miejsca paringowe ;) wiec sprawa jezt prosta drogs jezt nadal public a wiec zeby pobierac oomplaty nadal trzrba spelniac obowiazujace przepisy. Czyli pobor oolat jezt bezprawny;)

Jesteś pewny że ta droga nie należy do wspólnoty ?? Chyba jednak należy skoro jest tam parking płatny. O co wy się w ogóle ludzie oburzacie - na terenie prywatnym każdy ustala własne prawo, to działka włascicieli i oni zadecydowali że będą na swoim terenie pobierac opłaty. Swojego mienia bronicie, a tu się oburzacie. Nie chcecie płacic to nie stawajcie nikt wam nie każe. Myślicie że mieszkańcom wspólnoty zależy na tych paru groszach, przecież i tak tych miejsc jest jak na lekarstwo.

T spróbuj cwaniaczku wypic piwo na tej Twojej prywatnej działce Po kilku chwilach się dowiesz że to już nie prywatna działka a teren publiczny A na dowodów na to dostaniesz minimum pięcdziesiąt W złotówkach do zapłacenia w 14 dni Chory kraj
Cytować
+1 #23 Jurek z okna 2017-05-19 08:56
Nie można pobierać opłaty za postój na parkingu o dostępie publicznym w dni wolne od pracy (sobota do takich dni się zalicza), niezależnie kto jest zarządcą drogi! Mówi o tym wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2016 r. sygn. akt I OSK 3507/15.
Polecam przeczytać to "zarządcy" który może odpowiedzieć za bezprawne działania poboru.
Cytować
+1 #24 działka 2017-05-19 09:17
Parking leży na dwóch działkach: dz. 95/3 jesf faktycznie prywatna, natomiast działka 96 należy do Gminy Miejskiej...
Więc ok. 1/3 parkingu leży na terenie gminnym czy tam można będzie parkowac bo nie ma miejskiej strefy parkowania... chyba ze wspolnota dogadała sie z miastem....
Cytować
+1 #25 ONUFRY 2017-05-19 09:35
Cytuję Jurek z okna:
Nie można pobierać opłaty za postój na parkingu o dostępie publicznym w dni wolne od pracy (sobota do takich dni się zalicza), niezależnie kto jest zarządcą drogi! Mówi o tym wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2016 r. sygn. akt I OSK 3507/15.
Polecam przeczytać to "zarządcy" który może odpowiedzieć za bezprawne działania poboru.

To postawi szlaban i już nie będzie o dostępie publicznym, i nikt nie skorzysta nawet z płatnego parkingu. Chyba że twoim niezłomnym rozumem właściciel terenu nie może go ogrodzic ??? To może niedługo nam udowodnisz, że mieszkanie własnościowe nie nalezy do właściciela ??
Cytować
-1 #26 Yo 2017-05-19 10:34
Cytuję ONUFRY:
Cytuję Jurek z okna:
Nie można pobierać opłaty za postój na parkingu o dostępie publicznym w dni wolne od pracy (sobota do takich dni się zalicza), niezależnie kto jest zarządcą drogi! Mówi o tym wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2016 r. sygn. akt I OSK 3507/15.
Polecam przeczytać to "zarządcy" który może odpowiedzieć za bezprawne działania poboru.

To postawi szlaban i już nie będzie o dostępie publicznym, i nikt nie skorzysta nawet z płatnego parkingu. Chyba że twoim niezłomnym rozumem właściciel terenu nie może go ogrodzic ??? To może niedługo nam udowodnisz, że mieszkanie własnościowe nie nalezy do właściciela ??

I berdzo dobrze, bo to zwykłe cwaniactwo, podobnie jak bandyckie ceny za porcjowanie przy plaży na drodze do Dźwirzyna.
Cytować
+2 #27 artur74 2017-05-19 12:27
Cytuję Mieszkaniec Kg:
To już jest żenada. Człowiek na chwile podjedzie do bankomatu i co, może będzie musiał płacić za głupie 5 min (bo tyle mniej więcej zajmuje obsługa bankomatu) Najlepiej niech KM wprowadzi płatne parkingi na wszystkich osiedlach, to już w ogóle będzie pięknie..

A teraz wyobraź sobie, że tam nie ma parkomatu i obowiązku płacenia. A wszystkie parkingi są zajęte cały czas przez te same samochody... a Ty podjeżdżając jedynie do bankomatu nie masz gdzie zaparkować ... :-*
Cytować
+1 #28 DZAK 2017-05-19 13:14
Cytuję Jurek z okna:
Nie można pobierać opłaty za postój na parkingu o dostępie publicznym w dni wolne od pracy (sobota do takich dni się zalicza), niezależnie kto jest zarządcą drogi! Mówi o tym wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2016 r. sygn. akt I OSK 3507/15.
Polecam przeczytać to "zarządcy" który może odpowiedzieć za bezprawne działania poboru.

Drogi Jurku ten wyrok odnosi się do stref płatnego parkowania, a nie parkingów które nie są zorganizowane poza pasem drogowym drogi publicznej. Opłaty pobiera się tu na podstawie Kodeksu Cywilnego i regulaminu parkingu, nie zaś na podstawie ustawy o drogach publicznych, jak ma to miejsce w SPP. Opłaty w SPP to należności publicznoprawne zaś na prywatnym parkingu cywilnoprawne. Mała ale jakże znacząca różnica.
Cytować
+4 #29 Bagno 2017-05-19 20:05
Cytuję mandaryn:
Cytuję Bagno:
Komunikacja miejska w Kołobrzegu to bagno.Kontrolerzy komu piszą mandaty to piszą a mają swoich pupilkow którzy parkują na krzywy ryj i ich nie ruszają.

Szczególnie widoczne jest to przy dworcu, kilkanaście miejsc płatnego parkowania, a na wszystkich stoją taksówki. W czasie przyjazdu pociągów, nie ma szans na zaparkowanie. Tylko taksówki, a żadna nie ma biletu z parkometru. A kontrolerzy tego nie widzą. Może złotówy odpalają im działkę?

Dokładnie to samo jest na towarowej w porcie.Tylko tam w układ weszli handlarze stoisk
Cytować
+2 #30 mandaryn 2017-05-19 22:10
Cytuję Bagno:
Cytuję mandaryn:
Cytuję Bagno:
Komunikacja miejska w Kołobrzegu to bagno.Kontrolerzy komu piszą mandaty to piszą a mają swoich pupilkow którzy parkują na krzywy ryj i ich nie ruszają.

Szczególnie widoczne jest to przy dworcu, kilkanaście miejsc płatnego parkowania, a na wszystkich stoją taksówki. W czasie przyjazdu pociągów, nie ma szans na zaparkowanie. Tylko taksówki, a żadna nie ma biletu z parkometru. A kontrolerzy tego nie widzą. Może złotówy odpalają im działkę?

Dokładnie to samo jest na towarowej w porcie.Tylko tam w układ weszli handlarze stoisk

W porcie lobby handlowe, przy dworcu lobby taksówkowe, a prezydent Gromek nazwał to kiedyś operatywnością.
Cytować
-2 #31 Mieszkaniec Kg 2017-05-20 00:41
Cytuję artur74:

A teraz wyobraź sobie, że tam nie ma parkomatu i obowiązku płacenia. A wszystkie parkingi są zajęte cały czas przez te same samochody... a Ty podjeżdżając jedynie do bankomatu nie masz gdzie zaparkować ... :-*

Jakoś do tej pory nikomu to nie przeszkadzało i nie było z tym problemu
Cytować
-1 #32 Ludwik1 2017-05-20 23:34
A jak będą egzekwowane kary za nie wniesienie opłaty? Policja i straż miejska nic do tego nie ma bo to teren prywatny. Pozwy cywilne?
Cytować