Film dokumentalny "Jesteśmy Żydami z Breslau"

Inne
 Rezerwacja zakończona
 
0
Termin: 13 październik 2018 17:00

Miejsce: Regionalne Centrum Kultury  |  Miejscowość: Kołobrzeg, Polska

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta zaprasza na film dokumentalny "Jesteśmy Żydami z Breslau" - 13.10.2018 r. | 17:00 oraz 19:00. Wstęp wolny, sala widowiskowa. Historia pokazała, że losy Polaków i Żydów przeplatały się niejednokrotnie.


Ten film to niezwykłe wspomnienia mieszkańców Wrocławia (niem.Breslau) którzy byli zmuszeni budować swoją codzienność w rzeczywistości kreowanej przez nazistowskie Niemcy. Byli młodzi, patrzyli w przyszłość pełni oczekiwań, czuli się u siebie w Breslau, który zamieszkiwała wówczas trzecia co do wielkości gmina żydowska Niemiec. Potem Hitler doszedł do władzy. Od tego momentu tych żydowskich nastolatków wiąże wspólny los prześladowania przez Niemcy nazistowskie: Niektórzy zmuszeni byli do ucieczki lub emigracji, inni nawet przeżyli obóz koncentracyjny Auschwitz. Pozbawieni domów, zdołali uciec, rozpierzchnąwszy się na wszystkie strony świata. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Nie mało z nich przyczyniło się w sposób znaczący do założenia i budowy Państwa Izrael.


W centrum filmu są właśnie losy 14 ocalałych świadków historii. Oni nie tylko żywo pamiętają tamtejsze środowiska żydowskie w Breslau. Ich późniejsze doświadczenia pokazują imponujący, wielowymiarowy portret tego pokolenia. Niektórzy z nich nawet biorą na swoje barki daleką podróż do miasta urodzenia i udają się do dzisiejszego Wrocławia, gdzie spotykają polsko-niemiecką grupę młodzieży. Szczególnie w czasach rosnącego antysemityzmu film buduje most emocjonalny pomiędzy przeszłością a przyszłością tworzoną, z dużą odpowiedzialnością, przez nas wszystkich.


W filmie uwzględnione zostają nowe miejsca zamieszkania bohaterów w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu, w Anglii, we Francji, a nawet w Niemczech. W ten sposób film daje możliwość do wrażliwego pojęcia zasięgu "bycia-rzuconym-w-świat". Ważną rolą w filmie odgrywa także odbudowa gminy żydowskiej we Wrocławiu, która od dawna już nie jest niemiecką. Przedstawienie tego wątku pokazuje w sposób bolesny rozmiar katastrofy. Kontrast do przeszłego, nieodwracalnie utraconego powiększy się w sposób bolesny i z drugiej jednak strony zarysowuje subtelną szansę nowego początku.

 

Addres
Solna 1
78-100 Kołobrzeg, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • 13 październik 2018 17:00

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Wspierane przez iCagenda

Łukasz Mielnikiewicz