W Muzeum Kołobrzeskim w ratuszu można obejrzeć kolejny wyjątkowy eksponat. Jest nim tłok pieczętny służący do uwierzytelniania dokumentów wychodzących z kołobrzeskiej kancelarii garnizonowej.

Dziewiętnastowieczny zabytek pamięta jeszcze czasy nadbałtyckiej twierdzy jaką był Kołobrzeg. Treść uwieczniona na typariuszu brzmi „Koenigl:PR:Superintendentur zu Colberg” a na rysunku pieczętnym można zobaczyć orła pruskiego dzierżącego w szponach miecz oraz berło.

Taki tłok używany był podczas sygnowania wojskowych dokumentów, które dzięki pieczęci, zyskiwały miano wiarygodnych i ważnych.


Do muzeum Patria Colbergiensis eksponat trafił przez przypadek, ale też w wyniku wyjątkowej historii. - Jeden z kolekcjonerów przed śmiercią porządkował zebrane przez lata rzeczy. Część z nich pakował i oznaczał nazwiskami lub miejscami do których chciał, aby trafiły. Pieczęć, o której mówimy, była przeznaczona dla naszego muzeum – opowiada Robert Maziarz, założyciel Muzeum Kołobrzeskiego w ratuszu.


Muzeum Patria Colbergiensis to placówka o największej kolekcji zbytków ruchomych w mieście. Wszystkich zainteresowanych niezwykle ciekawą historią Kołobrzegu zapraszamy – wejście koło ratusza przy Adabarze – codziennie do godziny 17.Komentarze  

+5 #1 Apolinary 2017-08-16 11:04
Byłem, widziałem i gratuluję. Piękny okaz.
Cytować

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

Kod antyspamowy
Odśwież