×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Nurkowie wydobyli polską armatę morską typu Schneider, zdobytą w 1939 roku przez Niemców i wykorzystywaną później przez Kriegsmarine. W poniedziałek przewieziono cenny zabytek do Skansenu Morskiego, gdzie zostanie poddany konserwacji.

Cała akcja podnoszenia z morskiego dna przedwojennej polskiej broni trwała blisko 48 godzin. Najpierw wyciągnięto z wody podstawę armaty, następnie - lufę. Oba elementy przyholowali następnie do kołobrzeskiego portu nurkowie, którzy wraz z archeologami morskimi z Muzeum Oręża Polskiego przygotowywali się przez ponad rok. Leżąca półtorej mili morskiej od brzegu broń była głęboko zakopana w piachu a sztormowa aura bardzo utrudniała pracę.

Armaty Schneider wzór 97 montowane były przed wojną na okrętach polskiej marynatki i używane w czasie kampanii wrześniowej. U wybrzeży Kołobrzegu polskie jednostki jednak wówczas nie walczyły. Armata najprawdopodobniej więc, wraz z innym zdobytym przez Niemców we wrześniu 1939 roku polskim sprzętem trafiła na wyposażenie jednostek Kreigsmarine. Pod koniec wojny jednostka zatonęła po zderzeniu z miną głębinową.

Armata zostanie teraz poddana konserwacji. Jak zapowiada dyrektor Muzeum - Aleksander Ostasz będzie ją można oglądać pod koniec maja w skansenie morskim.


Komentarze  
+1 #1 bhp 2017-12-21 10:54
a gdzie kaski panowie 'nurkowie"
Cytować
+7 #2 tom123 2017-12-22 09:36
zawsze jakiś kutafon , się do czegoś przypierniczy , gdzie kaski ? w du...ie
Cytować
0 #3 bhp1 2017-12-22 17:29
Cytuję bhp:
a gdzie kaski panowie 'nurkowie"

brawo ,bardzo ważne osobistosci :-*
Cytować
0 #4 jeb_PO 2017-12-22 20:02
Ten szambonurek w lakierkach z PO?Jego mistrz siedzi, a on co robi?Pilnuje armaty, czy działa?Bo działo to armata. Dobrze mu morskie POwietrze robi. Tam gdzie na niego czekają nie ma takiego klimatu
Cytować
0 #5 Armatka 2017-12-22 21:24
Niezły ubaw, aż opony mózgowe pękają! "polska armatka o nazwie Schneider". To się nazywa robieniem kisielu w głowach mieszkańców miasta, których uważa się za niesprawnych intelektualnie. Takich badziewi powstało tysiące i były na wyposażeniu Francji, Belgii, Holandii i wielu jeszcze innych państw. Ta, która była na stanie polskich jednostek bojowych posiadała inną podstawę. "Rozpoczęliśmy tym odkryciem obchody (...)" Czego?
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl