Kultura/rozrywka

Wybitny tłumacz, dziennikarz oraz niezapomniany bohater filmów młodzieżowych z lat 70-tych spotkał się publicznością w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wydarzenie połączone było z prezentacją książki "Duszny kraj", która zawiera tłumaczenia tekstów laureata literackiej Nagrody Nobla 2016 – Boba Dylana.
Danuta Sroka, koszalinianka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest autorką wystawy prac rękodzieła ludowego i artystycznego, którą można oglądać w kołobrzeskiej Bibliotece Miejskiej przy ul. Frankowskiego.
Za nami kolejna edycja Nocy Bibliotek. w sobotę w  Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima odbyła się III edycja tej ogólnopolskiej imprezy. Jak informują organizatorzy dla każdego było coś fajnego.
To będzie prawdziwa gorączka sobotniej nocy... nocy bibliotek. Już 3 czerwca br. w całej Polsce biblioteki obudzą się w nocnej i tajemniczej odsłonie.  Do akcji włączy się również Miejska Biblioteka Publiczna przy  ul. Jana Frankowskiego 3.
Czym jest wolność? – pytali młodzi aktorzy z kółka teatralnego przy Zespole Szkół nr 2, podczas spektaklu profilaktycznego „Pokonamy falę”, zaprezentowanego kołobrzeskiej młodzieży 22 maja na mini scenie w Bibliotece Miejskiej.
Aż 41 prac kołobrzeskich przedszkolaków, które namalowały miejskie zabytki można podziwiać w Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak. Ekspozycja będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających do 18 kwietnia
Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu zaprasza 16 marca o godz. 18:00 na spotkanie autorskie z Sebastianem Karczewskim. Znany dziennikarz, publicysta "Naszego Dziennika" jest autorem wielu publikacji o pontyfikacie Jana Pawła II opowie o swoich książkach "Zamach na Arcybiskupa: Kulisy wielkiej Mistyfikacji" oraz "Kamerowanie Ojca Konrada".
To nowa oferta kołobrzeskiej biblioteki.  W budynku przy ul. Frankowskiego rusza cykl Biblioteka wprowadza nową ofertę. Bibliotekarze zapraszają wszystkie osoby po 50 roku życia do udziału w Bibliotecznej Akademii Cyfrowej 50+. Inaugurację projektu zaplanowano  7 lutego na godzinę 11. Wstęp wolny.
W sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury odbyła się kołobrzeska premiera „Dziadka do orzechów”. W spektaklu zobaczyliśmy młodych tancerzy z grup Swan Dance (Ognisko Pracy Pozaszkolnej) i Black Swan (Klub Garnizonowy) prowadzonych przez instruktorkę Martę Herbowską. Przygotowała ona również również choreografię i wyreżyserowała przedstawienie.
Przez ostatni miesiąc w muzeum dominował temat związany z Irlandią. Dzięki Fundacji Kultury Irlandzkiej zaprezentowano mieszkańcom Kołobrzegu wystawę poświęconą Powstaniu Wielkanocnemu w Dublinie (1916r.), podczas którego ruch wyzwoleńczy walczył o proklamację Republiki Irlandii.
To była VII edycja tej imprezy. W hali sportowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy ul Mazowieckiej odbył się kolejny już Konkurs Piosenki ,,O Bursztynową Nutkę Starosty Kołobrzeskiego’’.
To będzie wystawa poświęcona twórczości śp. Adeli i Jerzego Ściesińskich. W najbliższą sobotę w Galerii Sztuki Współczesnej odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy pt. In Memorian.
„Aprosza z Kołobrzeskiego Lasu. Wyjątkowa choć skromna pozostałość po oblężeniu obozu warownego w Kołobrzegu w 1761 roku”. Taki tytuł nadał prof. UAM dr. Hab. Grzegorz Podruczny kolejnemu niezwykłemu spotkaniu na które zaprasza muzeum „Patria Colbergiensis”
Wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916-2016” zorganizowana została w ramach trwających w Irlandii i na całym świecie obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego.
W Sali Plafonowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyło się spotkanie członków Koła nr 8 im. ORP „Orzeł” Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, działającego przy Punkcie Bazowania Marynarki Wojennej.
W tym roku udało się otrzymać po raz pierwszy w dziejach muzeum dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup muzealiów. Projekt zakupu zabytków wsparło również kołobrzeskie starostwo.
W ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku miały hasło "Pamięć miejsc i Ludzi", odbyło się spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęcone osobie Jana Frankowskiego - honorowego obywatela Kołobrzegu, miłośnika zabytków, bibliotekarza i pioniera krajoznawstwa w powojennym Kołobrzegu.
Byłem nerdem – maniakiem, ćpunem komputerowym - mówił o  historii swojego życia Krzysztof Piersa, dziennikarz, autor pierwszej polskiej książki o uzależnieniu od gier pt. „Komputerowy ćpun”.  
3 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach akcji ,,Narodowe czytanie’’, mieszkańcy Kołobrzegu i okolic będą mieli kolejną okazję spotkania z piękną polszczyzną. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie znana i ceniona powieść historyczna Henryka Sienkiewicza "Quo vadis"
Dzika natura, potęga i nieodparte piękno. Od 10 września będzie można obejrzeć w Galerii Sztuki Współczesnej kolekcję zdjęć Tomasza Gudzowatego. Jest to pierwszy tak obszerny przegląd prac artysty z zakresu fotografii przyrody.
9 sierpnia w siedzibie Muzeum Oręża Polskiego odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej pt. 70 lat służby saperów WP na Pomorzu Zachodnim.
Wystawa poświęcona będzie historii kolei i kolejnictwa. Niezwykle ważnego środka komunikacji, który swego czas zrewolucjonizował transport. Ekspozycja będzie zawierać modele lokomotyw, wagonów, parowozów, umundurowanie kolejarskie, wyposażenie kas dworcowych i kolei.
Fenomen Witkacego jako malarza, dramaturga, filozofa na tle swojej epoki do dziś zdumiewa i fascynuje. Wielka neurotyczna indywidualność wyrosła z burz o niepodległość Polski, rewolucji sowieckiej i tygla rodzących się nowych trendów w sztuce, przygniata do dziś swoją osobowością i dziełem badaczy oraz wielbicieli jego twórczości.
Tom Justyniarski, pisarz, autor szkolnej lektury „Psie Troski” spotka się z młodymi czytelnikami z Kołobrzegu. Spotkanie zaplanowano 10 czerwca w szkole podstawowej nr 5 przy ul. Arciszewskiego. Dla pisarza będzie to pierwsza wizyta w naszym mieście.
Z soboty na niedzielę ramach akcji Noc Bibliotek, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu można było poczuć smak egzotycznych koktajli owocowych, zatańczyć zumbę, zrobić sobie indiański łapacz złych snów, odnaleźć swój właściwy rytm podczas warsztatów bębniarskich z Leszkiem Trzmielewskim, dostrzec ze zdziwieniem palmy, papugi i gibbona na wierzchołku juki.

 

×
Reklama