Porady

Jest jak trądzik, który każdy dojrzały człowiek przechodził  Mniejszy, większy, ale zawsze dopadał młodociane czoło czy brodę. Bunt. Zjawisko, o którym nie chcą myśleć rozanieleni rodzice cmokając nad kołyską, o którym chcą zapomnieć dorośli, który z ulgą, uśmiechem, niedowierzaniem, rozrzewnieniem wspominają młodość w bujanym fotelu.
„ ... i uczynię wszystko aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe". To oczywiste, myślą małżonkowie patrząc sobie w oczy. Obrączki, Mendelson, kwiaty, gratulacje, wesele. Niektórym się udaje, innym wraz z matowieniem obrączek blednie uczucie, luzuje przywiązanie, zgoda. Niegdyś słodkie przywary stają się irytującymi wadami. Niedoskonałości ciała ohydą, a skłonności zwykłymi nałogami. Skłonności do alkoholu, przemocy, agresji, zdrady. Rozjeżdżają się priorytety i plany. Wspólna droga zaczyna się rozwidlać. Aż nadchodzi moment, w którym już wiadomo, że dalej się nie da. Że rozwód jest nieunikniony i dla dobra obojga i dzieci (tu zdania często są podzielone) lepiej żyć osobno.
Nie będzie tu poparcia dla byłego rzecznika rządu, ani jego pisma tym bardziej. Podobno też źle jest zaczynać zdania od „nie”, bo się negatywnie kojarzy i źle nastawia, ale zaryzykuję.
Zapraszamy i wesołych świąt – zakończyła umęczonym głosem pani przy kasie. Pik, pik, wesołych świąt, następny klient – wesołych świąt. I tak cały dzień. Centrala kazała, pracownicy życzą. Nie mam nic przeciwko życzeniom, ale przypomniały mi się życzenia, których nikt nie chciałoby usłyszeć. Bo życzenia  mogą ranić, to taka choinkowa akupunktura, którą fundują bliscy. Z serca i dobrej woli, ale ostrożnie z taką kardiologią.
„Białe kys, białej mys” śpiewał przygasły klasyk ze złotą muchą. Białe mogą być święta, plamy, biała karta, biały welon i włosy. A także szał i wstążka. Co mają wspólnego? Nagrodę i wyróżnienie, za które bardzo dziękuję. „Biała wstążka” to konkurs Centrum Praw Kobiet i Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.
-Te święta spędzę sobie w domu - postanawiają tysiące ludzi. Nie pójdą na miejską wigilię dla samotnych, wymówią się od zaproszeń miłych sąsiadów, nie skorzystają z propozycji przyjaciół. Dzieciom stąd powiedzą, że jadą tam, a tym stamtąd, że będą tu. Spędzą tak jak będzie im najlepiej. Bez sztucznych uśmiechów, tajskiej zupy zamiast barszczu i sajgonek w roli uszek. Bez brania pożyczek, żeby dorównać wypasionym prezentom od tych, którym powodzi się, że ho, ho, ho.
Specjalnie dla Was – od dzisiaj rozpoczynamy cykl felietonów Jacka Pawłowskiego, uznanego psychologa, szefa fundacji „Na przekór przeciwnościom”. To początek zmian jakie powoli szykują się naszym portalu. Felietony będą ukazywały raz w tygodniu i możecie je współtworzyć razem z nami, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. propozycje tematów, które szczególnie Was interesują.