Szkoły i Przedszkola

Za nami III edycja konkursu międzyszkolnego "Bezpieczny Uczeń". Trzyosobowe zespoły rywalizowały ze sobą w Zespole Szkół Podczelu. Drużyny musiały wykazać się wiedzą nie tylko ze znajomości przepisów ruchu drogowego, ale również z zakresu pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w Internecie czy bezpieczeństwa nad wodą.
Aktywne zajęcia Majsterkowo, podczas których dzieci miały okazję samodzielnie wykonać jakiś praktyczny przedmiot, nauczyć się technik zdobienia lub zgodnie z trendem eko go przekształcić odbyły się w koszalińskiej Castoramie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 pod opieką Magdaleny Korytowskiej, Patrycji Łagody oraz Łukasza Połuboczko odwiedzili kołobrzeskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Reks” . W ramach szkolnej akcji ofiarowali czworonogom karmę oraz akcesoria niezbędne do ich codziennego funkcjonowania – koce, miseczki. Wizyta ta była następstwem inicjatywy Parlamentu Uczniowskiego,, który od dłuższego czasu aktywnie funkcjonuje w placów przy ul. Arciszewskiego.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” - ta słowa Jana Pawła II nie są gołosłowne. Wiedzą o tym m.in nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5, którzy postanowili sprawić radość dzieciom z Domu Dziecka w Białogardzie. W swoich szeregach przeprowadzili zbiórkę najpotrzebniejszych darów. Zbierano głównie odzież, zabawki, książki, gry planszowe oraz kosmetyki.
Szkolny zespół teatralny „Piąteczka” kolędował dla podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kołobrzegu.
W miniony piątek kołobrzeski "Ekonom" był gospodarzem dość ciekawego wydarzenia. W Centrum Kształcenia Praktycznego odbyła się jubileuszowa XXV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
Kołobrzeżanin Tomasz Haczkowski wywalczył trzecie miejsce podczas zawodów w Szczecinie. Prestiżowy konkurs gastronomiczny "Smaki Pomorza" pod hasłem "Szlakiem Zbóż i Aromatów".
Zespół Szkół w Podczelu przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. Tym razem placówka objęła wsparciem trzyosobową rodzinę, która bardzo potrzebowała pomocy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, przedszkolaków, pracowników szkoły i rodziców udało się zaspokoić potrzeby rodziny.
Ognisko Pracy Pozaszkolnej przy współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie zorganizowało w warsztaty metodyczne skierowane do nauczycieli wychowania fizycznego powiatu kołobrzeskiego.
Stowarzyszenie taneczno-sportowe Vigor z Kołobrzegu  przez całą jesień prowadziło warsztaty taneczne w kołobrzeskich przedszkolach. Były one prowadzone  w ramach zadania pt.,,Kopalnia diamentów”.
W SP5 odbyło się spotkanie warsztatowe dla rodziców dzieci z różnymi zaburzeniami zachowania, ADHD oraz ze spektrum autyzmu. W trakcie spotkania terapeutki z Oddziału Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci z Autyzmem przedstawiły rodzicom praktyczne sposoby radzenia sobie z różnymi trudnymi zachowaniami dzieci, takimi jak agresja, odmowa współpracy, trudności w edukacji szkolnej.
To kolejny w ostatnim czasie konkurs , który zgromadził w SP nr 5 większość szkół z Kołobrzegu i okolic. 28 listopada w placówce odbył się IV Powiatowy konkurs czytelniczy dla uczniów klas III „Zaczarowany świat wierszy Juliana Tuwima”. Miało on na celu wzbogacenie wiedzy o Julianie Tuwimie i popularyzację jego twórczości
Antonina Pasikowska z SP 5 została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Obrazki z Sienkiewicza”, Zorganizowany on został przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci wspólnie z senacką Komisją Kultury i Środków Przekazu z okazji Roku Henryka Sienkiewicza.
Udowodnili to uczniowie III klas szkół podstawowych podczas IV Powiatowego Konkursu Matematycznego Rywalizacja odbyła się w murach Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Arciszewskiego. Udział w niej wzięło 12 szkół z całego powiatu kołobrzeskiego.
20 listopada obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W dniu tym dzieci głośno mówią nam - dorosłym, co mogą, co im się należy, do czego mają prawo.
Adresowany dla uczniów klas drugi szkół podstawowych konkurs odbył się z okazji przypadającej 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości. W rywalizacji na terenie szkoły podstawowej nr 5 wzięły udział wszystkie placówki z Kołobrzegu oraz SP z Drzonowa, Gościna oraz Czernina.
W Zespole Szkół w Podczelu odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości. Było to widowisko historyczno – muzyczne, które składało się z dwóch części.
Uczniowie i nauczyciele Okruszka przyłączyli się  do ogólnopolskiego programu „Śniadanie Daje Moc”. W czwartek w całej Polsce odbył się wielki  finał akcji.  Zamiast książek i zeszytów na ławkach królowały  zdrowe przekąski.
Odbyły się już dwa z trzech zaplanowanych warsztatów plastycznych kroju i szycia maskotek- przytulanek, organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W ubiegłym tygodniu uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 przenieśli się w czasie. Przez chwilę wszyscy stali się się częścią Starożytnego Egiptu. Na korytarzu pojawiły się Egipcjanki... z koła teatralnego "Piąteczka" a czterej uczniowie klas szóstych przy pomocy kolegów zamienili się w mumie.
,,Taki duży, taki mały może świętym być” - tak śpiewali uczestnicy Balu Wszystkich Świętych, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 5. Była to pierwsza tego typu impreza w tej placówce.
czniowie klas szóstych uczestniczyli w nietypowej lekcji przyrody. Zajęcia poprowadził gość specjalny Uniwersytetu Warszawskiego - prof. dr hab. Marek Demiański. Zajęcia odbywały się w ramach projektu Uniwersytety Dziecięce.
W Podstawowej nr 5 odbył się kolejny Powiatowy Konkurs Czytania ze Zrozumieniem "Czytam-Wiem-Rozumiem". Jego celem jest sprawdzenie umiejętności rozumienia czytanych tekstów oraz wykorzystanie informacji w nich zawartych.
Przez blisko tydzień grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza wraz  z opiekunami uczestniczyła w warsztatach artystycznych Art Camp w Berlinie Pankow.
Szkoła Podstawowa Nr 5 w Kołobrzegu brała udział w 3 - dniowych warsztatach ekologicznych, które odbywały się podczas EKO TARGÓW KOŁOBRZEG 2016 na placu targowym vis a vis Hotelu Marine.