Budzistowo znalazło się ostatnio w centrum uwagi ze względu na przyznane dofinansowanie o czym informowaliśmy tutaj. Wszystkie te plany wymagają działań, a pojawiają się głosy z wielu stron, że jest, co promować tylko wymaga to nowych gruntownych badań. Świeżego spojrzenia na sprawę i wykorzystania dostępnych metod. Przy kościółku w Budzistowie spotkali się wójt Gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek, proboszcz Parafii Mariackiej w Kołobrzegu ksiądz dr Jerzy Chęciński, dr inż. arch. Ulrich Schaaf z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.


Ulrich Schaaf specjalizuje się w historii architektury, organizacji i technik budownictwa, badaniach architektonicznych oraz konserwacji zabytków architektury. potwierdził, że widoczne są jednoznacznie gotyckie wątki w murach świątyni, ale widać, że są one w niektórych miejscach zakłócone działaniami inwestycyjnymi oraz uszkodzeniami. Nie ulega wątpliwości, że w okresie średniowiecza ten kościół tak nie wyglądał. Z kolei ksiądz proboszcz Jerzy Chęciński poinformował, że Parafia Mariacka ma już projekt na kompleksowe prace remontowe tego zabytkowego kościoła, będącego świadectwem Starego Kołobrzegu. Wynikiem spotkania jest także deklaracja i chęć przyjazdu grupy studentów, archeologów pod przewodnictwem dr Ulricha Schaafa we wrześniu do Budzistowa i przeprowadzeniu pierwszych prac.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

 

×
Reklama