ospodarzem 3 warsztatu projektowego, dofinansowanego w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego Interreg, był litewski region Silute. To właśnie tam zaproszono partnera z Polski czyli Gminę Kołobrzeg oraz przedstawicieli niemieckiego miasta Barth.

Wszystkie strony reprezentowali także żeglarze, którzy są głównymi adresatami projektu. Przedostatni workshop poświęcony był w znacznej części zapoznaniu z potencjałem i potrzebami litewskich partnerów. Przedstawiciele Regionalnego Parku Delty Niemna zaprezentowali zakres swojej działalności związanej z rozwojem aktywnej turystyki, szczególnie zaś sportów wodnych. O zasobach i możliwościach zaplecza infrastrukturalnego, bazy noclegowej, szkoleniowej i sprzętowej opowiedział Julius Namavicius z klubu żeglarskiego w Kintai. Podobnie jak w Polsce i Niemczech litewskie kluby oferują szeroki wachlarz szkoleń i imprez żeglarskich, surfingowych, kitesurfingowych. Na tym polu wszystkie regiony łączy również potrzeba wydłużenia sezonu o miesiące maj i wrzesień. I to właśnie będzie jednym z głównych celów projektu, nad którym trwają prace. Kolejnym będzie stworzenie ustandaryzowanego programu szkoleniowego w dziedzinach sportów wodnych dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz niepełnosprawnych. Ponadto infrastruktura sportowa i turystyczna w 3 krajach partnerskich, ma być jednakowa i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wprowadzony zostanie także jednakowy standard sprzętowy, szkolenia i bezpieczeństwa. Wszystkie te czynniki przyczynią się do znacznego poszerzenia oferty turystycznej naszych regionów, wydłużenia sezonu i stworzenia innowacyjnego szlaku żeglarskiego w basenie Południowego Bałtyku, również dla osób niepełnosprawnych. W trakcie wizyty w urzędzie Silute podpisano umowę partnerską w ramach realizowanego projektu. Podczas IV, ostatniego spotkania, które odbędzie się w Dźwirzynie w dniach 24-26 marca, opracowane zostaną szczegółowe kosztorysy i harmonogramy działań poszczególnych partnerów.


Obok prac nad projektem, delegacje miały okazję poznać Dystrykt Silute, jego naturalne walory oraz infrastrukturę portową, która na przestrzeni ostatniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej została niezwykle rozwinięta. Region Silute liczy ok. 47 tysięcy mieszkańców. Położony jest na północ od rzeki Niemen i w dolinie rzeki Sysa. Spora część terenu okresowo stanowi rozlewiska rzek i jezior. Stąd też motto Regionu, które brzmi „Silute, region w którym woda kształtuje życie”. Właściwie wszystkie aspekty życia codziennego, jak i rozwoju podporządkowane są wszechobecnej wodzie. Jak mówią tutejsi mieszkańcy – nauczyli się żyć z nią w zgodzie, nie walczyć i czerpać z jej dobrodziejstw pomimo licznych trudności, choćby komunikacyjnych.


Charakter Silute zbliżony jest nieco do Dźwirzyna, które z 3 stron świata również otoczone jest wodą. Podobne doświadczenia pozwoliły nawiązać szczególną nić porozumienia, przyjaźni i współpracy pomiędzy naszymi narodowościami.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

 

×
Reklama