Wyjazd delegacji Gminy Kołobrzeg do partnerskiej Gminy Ferdinandshof był ważnym wydarzeniem w 20 letniej już współpracy. Była to pierwsza tak długa wizyta partnerów z Polski od czasów wyborów i zmiany władz: wójta (po stronie polskiej) i burmistrza (po stronie niemieckiej).

W tym celu 8 miesięcy temu aby poznać się na nowo, odbyło się jednodniowe spotkanie w Dźwirzynie, połączone z warsztatami mającymi na celu wymianę doświadczeń stowarzyszeń działających w gminach i wypracowanie działań na przyszłość. I takie też miały miejsce, 22 lipca gdy strażacy z Ferdinandshof uczestniczyli w Festynie Strażackim w Korzystnie. Spotkanie w Dźwirzynie było również podstawą dla międzynarodowych projektów. Dzięki czemu dokładnie tydzień później w dniach 28 - 30 lipca goście z Gminy Kołobrzeg mogli stać się częścią dni wioski w Ferdinandshof. Liderem w ramach projektu Pomerania 2017 byli niemieccy przyjaciele pozyskując fundusze z programu Interreg VA.

Liczba miejsc była niestety ograniczona. Ważne dla całego projektu było, co podkreślili w zaproszeniu Niemcy, aby był to aktywny wyjazd, tworzący swego rodzaju wartość kulturową, integracyjną. Stąd też zaproponowali udział dwóch drzonowskich stowarzyszeń czyli Pracowni Orange i Scrapbinca, które mogłyby zaprezentować swoje rękodzieło. Wtedy wziął się pomysł na polskie stoisko podczas Dni Wioski w Ferdinandshof. Z naszej strony padł pomysł żeby jechała młodzież, a swoje umiejętności zaprezentowała szkoła Taekwondo Hwa - Rang Drzonowo i trener Dawid Świtoń, który dobrze zna język niemiecki. Odpowiedź była natychmiastowa, że to fantastyczna idea, a pokaz szkoły będzie ważnym punktem wizyty. Skład delegacji uzupełnili oczywiście przedstawiciele Urzędu Gminy z referatu Promocji i Kultury. - podkreśla podinspektor Tomasz Jankowski

Pierwszego dnia goście z Gminy Kołobrzeg zakwaterowani zostali w hotelu, w pobliskim Ueckermünde. Następnie po krótkim spacerze po tej miejscowości, udali się do dawnej stajni będącej miejscem spotkań mieszkańców Ferdinandshof gdzie Burmistrz Gerd Hamm powitał wszystkich. Delegacja odwiedziła muzeum regionalne czyli zbiór ciekawych przedmiotów opisujących zmiany w niemieckiej gminie na przestrzeni lat. Bardzo spodobało się ono młodzieży, która mogła dotykać eksponaty. Kolejnym punktem tego dnia był udział w pochodzie rozpoczynającym oficjalnie Dni Wioski. Jednak to nie był koniec atrakcji. Trener Dawid Świtoń zarządził wieczorny trening na rynku w Ueckermünde - więcej o treningu pisaliśmy w środę tutaj.

Sobota poświęcona była oficjalnym prezentacjom obu samorządów. Swoją historię przedstawiła strona niemiecka. Strona polska mówiła jednak o przyszłości, prezentując inwestycje i projekty międzynarodowe oraz nowe kierunki współpracy międzynarodowej. Korzystając z okazji delegacja wręczyła pamiątkowe zdjęcia strażakom z Ferdinandshof wykonane podczas ich obecności na wspomnianym festynie w Korzystnie. Punktem najważniejszym tego dnia było Polskie stoisko z rękodziełem i promocyjne Gminy Kołobrzeg, a przede wszystkim pokaz szkoły Hwa - Rang, która korzystała z każdej chwili na trening. Nasi młodzi zawodnicy spisali się na kolejny złoty medal, gdyż ich pokaz wzbudził spore zainteresowanie w całym regionie - zdjęcia i obszerniej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Ostatni dzień wizyty to czas podziękowań, podsumowań i pożegnań. Goście z Gminy Kołobrzeg uczestniczyli w polowej mszy świętej, później mogli podziwiać przejazd koni, wokół których toczyły się niedzielne wydarzenia podczas święta Ferdinandshof. Ciekawą sprawą były odwiedziny bractwa kurkowego w Blumenthal, którego szefem jest sam Burmistrz Gerd Hamm. Oprowadził on po obiekcie bractwa, które jak podkreślił członkowie zbudowali sami, tak jak działają zresztą stowarzyszenia w Niemczech. Kto chciał mógł pograć w kręgielni znajdującej się w budynku lub sprawdzić się w strzelaniu. W drodze powrotnej udało się jeszcze wstąpić do muzeum kolejnictwa w Passewalk.

Gmina Kołobrzeg chce bardzo podziękować stowarzyszeniom za współpracę i pomoc w organizacji wyjazdu. Na szczególne podziękowania zasługują osoby pomagające delegacji w Niemczech czyli pan Andrzej Mazul - Guty i Kristina Reichert.
Dodaj komentarz
Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

 

×
Reklama