27 września, podczas uroczystej sesji Rady Gminy Ustronie Morskie podpisano porozumienie o partnerskiej współpracy pomiędzy Gminą Ustronie Morskie a Gminą Stronie Śląskie. Akt podpisali Burmistrz Stronia Śląskiego - Zbigniew Łopusiewicz oraz Wójt Gminy Ustronie Morskie - Jerzy Kołakowski.

Kim są nowi partnerzy krajowi Gminy Ustronie ?

Gmina Stronie Śląskie położona jest we Wschodnich Sudetach, na pograniczu polsko - czeskim i należy do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Gmina zajmuje powierzchnię 146 km kw. i rozciąga się na wysokości 500 - 1425 m n.p.m na obszarze Masywu Śnieżnika (czes. Králický Sněžník), Gór Bialskich i Złotych (czes. Rychlebské hory) i Krowiarek. Gminę zamieszkuje ok. 7500 osób. Urozmaicony górski krajobraz, rozległe lasy, położenie z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz gościnność mieszkańców czynią okolice Stronia Śląskiego miejscem idealnym dla aktywnego wypoczynku i rekreacji. Górski krajobraz i walory przyrodnicze okolicy chronione są w ramach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W sezonie wiosenno - jesiennym panują doskonałe warunki do oprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Gęsta sieć rzek i strumieni, łowiska pstrąga i zalew w Starej Morawie (z pełnym zapleczem rekreacyjnym) to dodatkowe atrakcje na ciepłe dni. Pod szczyt Czarnej Góry (1205 m n.p.m) prowadzi kolejka linowa, a na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można przepiękne panoramy gór. W sezonie zimowym na amatorów białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie: Ośrodek Górski "Czarna Góra" - jeden z najlepszych i największych w kraju ośrodków narciarskich, Stacja Narciarska "Kamienica" łącząca miejscowości Kamienica i Bolesławów oraz spokojne stoki w Bielicach, Nowym Gierałtowie i Nowej Morawie.

Jakie były początki kontaktów?

Z inicjatywą nawiązania współpracy pomiędzy Gminą Ustronie Morskie, a Stronie Śląskie wystąpili włodarze obu samorządów, podpisując w dniu 12 sierpnia 2016 r. w Ustroniu Morskim, list intencyjny. W liście zadeklarowano wolę podjęcia działań na płaszczyźnie wzajemnej promocji oraz w dziedzinie kultury, sportu i turystyki. Następnie, w dniu 10 lutego 2017 r. za porozumieniem opowiedzieli się radni gminy podejmując stosowną uchwałę nr XXX/211/2017. Jej konkretyzacją była pierwsza wizyta delegacji z Ustronia Morskiego, która miała miejsce w dniach 16 - 18 czerwca w Stroniu Śląskim podczas obchodów Jubileuszu 50 lecia nadania praw miejskich. W skład delegacji weszli pracownicy urzędu, radni, przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy oraz Strażacka Orkiestra Dęta MORKA, która zadbała o oprawę artystyczną uroczystości jubileuszowych.

Dlaczego został zawarty układ partnerski?

Zawarcie umowy o współpracy partnerskiej jest podstawą do rozwoju wzajemnych kontaktów na różnych płaszczyznach. Wymiana partnerska planowana jest głównie w obszarach edukacji, kultury i sportu, gospodarki, turystyki, realizacji wspólnych projektów, również tych finansowanych ze środków unijnych oraz wymiany doświadczeń między instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Głównym aspektem współpracy partnerskiej jest obopólne zrozumienie, które budowane jest na bazie wymian i współpracy mieszkańców w różnym wieku i na różnych płaszczyznach. Dzielenie się własnym doświadczeniem gwarantuje integrację samorządową na poziomie porozumienia, współpracy i autentycznych związków między mieszkańcami gmin.


IMG_1487
IMG_1488
IMG_1490
IMG_1500
IMG_1505
IMG_1506
IMG_1507
IMG_1512
IMG_1515
IMG_1520
IMG_1522
IMG_1525
IMG_1527
IMG_1529
IMG_1531
IMG_1536
IMG_1545
IMG_1548
Komentarze  
0 #1 Ted 2017-10-21 09:05
Do atrakcji dodałbym słynną Jaskinia Niedźwiedzia i nieczynny kopalnię uranu i wiele innych.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

 

×
Reklama