Web
Analytics
Piąte miejsceJulii Antolak w Mistrzostwach Świata
Przez blisko dwa tygodnie Porto Carras w Grecji było światową stolicą juniorskich szachów. Wszystko za sprawą Mistrzostwa Świata Juniorów które odbywały się tam w trzech kategoriach szachowych: błyskawicznych, szybkich i klasycznych. W rywalizacji wzięli zawodnicy w wieku 14,16 i 18 lat.
Nasz kraj reprezentowało 18 szachistów, którzy wcześniej musieli uzyskać prawa startu w imprezie najwyższej rangi w tym roku. Wśród reprezentantów Polski po raz kolejny znalazła się zawodniczka Gminnego Klubu Szachowego Solny Grzybowo Julia Antolak, która wzięła udział we wszystkich trzech turniejach.

Młoda szachistka największy sukces osiągnęła w szachach błyskawicznych zdobywając piąte miejsce na świecie. Jest to świetny wynik, na który Julia pracowała wiele lat. Reprezentantka Solnego równie dobrze zaprezentowała się w szachach klasycznych, gdzie zajęła wysokie 12 miejsce. W całym turnieju przegrała tylko jedną - ostatnią partię, przed którą miała realne szanse na pozycję medalową. W długiej i zaciętej walce niestety uległa zawodniczce z Indii. W zawodach tych zdobyła 7 punktów w 11 rozegranych partiach, w których 4 wygrała, 6 zremisowała i 1 przegrała. W sumie w Mistrzostwach Świata uczestniczyło około 600 zawodników z całego globu, a w Julii kategorii wiekowej startowały 83 dziewczyny do lat 18.

W szachach szybkich Julia zajęła 13 miejsce.

Należy podkreślić, że tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów zostały zorganizowane w sposób perfekcyjny. Organizatorzy zadbali o dobre warunki mieszkaniowe oraz znakomite jedzenie. Okolice Porto Carras pozwalały na zrelaksowanie się po ciężkich partiach i spokojne przygotowania do kolejnych. Był to już ostatnie mistrzostwa Julii w wieku juniorskim. Przez około 12 lat przygody z szachami zdobyła wiele medali Mistrzostw Polski oraz Europy, zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Od 12 – go roku życia była systematycznie powoływana do elitarnego grona juniorów biorących udział w zajęciach Młodzieżowej Akademii Szachowej. Reprezentowała Polskę na wielu zawodach rangi mistrzowskiej i nie tylko. Grała między innymi w Republice Południowej Afryki, Portugalii, Francji, Urugwaju, Anglii, Chorwacji, Czarnogórze czy Rumunii, gdzie starała się jak najlepiej reprezentować biało – czerwone barwy.

Juliaa Antolak jest na chwilę obecną na pewno najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii Gminnego Klubu Szachowego.