Za nami oficjalne zakończenie ligi Nadmorskiego Basketu Amatorskiego. W niedzielę w Hali przy ul. Wąskiej rozegrano rozstrzygające mecze rundy finałowej tegorocznego sezonu. Obyło się bez większych niespodzianek, gdyż zespoły które wygrały pierwszą rundę finałowej potyczki i tym razem poradziły sobie z rywalami. Tytuł mistrzowski uzyskała drużyna Zetbudu, która po raz pierwszy w swojej historii została mistrzem ligi. Drugie miejsce przypadło drużynie Centrum ogrodnicze Żulicki. Trzecia pozycję w lidze po zaciętym dwumeczu wywalczyła ekipa Balticusa. relacja z finałowej kolejki poniżej.

Przebieg rewanżowego spotkania o piąte miejsce był zgoła inny niż pierwszy mecz w tej parze. BASKET z dużym animuszem przystąpił do zmagań na parkiecie i zaczął odrabiać potężne straty z pierwszego pojedynku (27 punktów przewagi AKROPOLISU). Gracze AKROPOLISU pewni siebie byli mocno zdekoncentrowani do tego poziomu, że również lider drużyny w osobie Radosława Radomskiego kilkakrotnie nie potrafił znaleźć drogi do kosza będąc pod samą obręczą, nawet dobijając po dwa lub trzy razy.

BASKET skrzętnie wykorzystywał rozluźnienie w szeregach rywala i po dwóch kwartach prowadził różnicą 15 punktów. Po zmianie stron AKROPOLIS postanowił nie kusić losu i zaczął panować na parkiecie, na efekty nie trzeba było długo czekać, bo wynik po trzech kwartach to już tylko dwupunktowe prowadzenie BASKETU. W czwartej odsłonie AKROPOLIS nadal kontrolował przebieg meczu i ostatecznie wygrał całe spotkanie sześcioma punktami, a dwumecz przewagą 33 oczek. Trzeba przyznać, że gdyby tydzień temu BASKET zaprezentował się równie dobrze jak w ostatnią sobotę wynik byłby otwartą sprawą.

BASKET – AKROPOLIS 79:85
(18:16 | 25:12 | 12:25 | 24:32)
Najlepsi strzelcy:
BASKET: Picheta P. 20 (2), Sroka P. 16 (4), Wiśniewski B. 15 (1)
AKROPOLIS: Ziemkiewicz P. 24 (4), Radomski R. 22, Wysocki P. 14 (1)

Batalia o trzecią lokatę tak, jak w pierwszej odsłonie, tak i w drugiej było zacięte i budziło wiele emocji. Lepiej w mecz wszedł BALTICUS, który powoli powiększał w pierwszej odsłonie zaliczkę z pierwszego meczu, a łączna przewaga po pierwszej kwarcie rewanżowego spotkania wynosiła 18 oczek. MEGATOUR jednak nie składał broni i już w drugiej kwarcie zdołał zaznaczyć swoje atuty, które zmniejszyły przewagę rywala do 12 oczek w dwumeczu. Kolejne odsłony również były zacięte i wyrównane lecz BALTICUS pilnował, aby trzynastopunktowa zaliczka nie stopniała zbyt mocno i rywal nie miał zbyt wiele nadziei na wywalczenie brązowego medalu w obecnym sezonie. Fakt faktem MEGATOUR pokazał charakter i ostatecznie wygrał spotkanie różnicą trzech punktów, jednak z miejsca na podium cieszyli się koszykarze rewelacji sezonu BALTICUSA, którzy zwyciężyli w dwumeczu różnicą 10 punktów.

MEGATOUR – BALTICUS 79:76
(19:24 | 17:11 | 15:16 | 28:25)
MEGATOUR: Lubiński J. 22 (4), Długosz R. 19 (4), Kowakczyk A. 16
BALTICUS: Kiełbasiński T. 26, Szafran R. 16, Małetko A. 13 (4)

Już pierwsze spotkanie finałowe było nie lada gratką dla sympatyków koszykówki i zapowiadało duże emocjo w rewanżu. Tak też było, choć to ZETBUD rozpoczął od mocnego fragmentu, po którym prowadził w połowie pierwszej odsłony 13:7. ŻULICKI jednak nie zamierzał składać broni i na zakończenie tej części meczu przewaga ZETBUDU stopniała do 3 punktów. Druga i trzecia odsłona to bardzo nerwowa gra, w której dominowała defensywa. W tym okresie inicjatywa była po stronie ŻULICKIEGO, który fragmentami prowadził nawet czterema punktami, redukując przewagę rywala w dwumeczu do jednego punktu. Czwarta odsłona nadal toczyła się przy dużej dawce emocji, a żadna drużyna nie potrafiła uzyskać znaczącej przewagi. Szala zwycięstwa oraz losy tytułu mistrzowskiego ważyły się od pierwszej do ostatniej minuty tego dwumeczu, ostatecznie lepszy w obu meczach okazał się ZETBUD, który zdobył tytuł Mistrzowski pierwszy raz w swojej historii występów w NBA. Trzeba przyznać, że obie ekipy stworzyły na parkiecie bardzo ciekawe widowisko, z dużą dawką dobrej koszykówki, godne finału i to nie tylko na poziomie amatorskim.

ŻULICKI CENTRUM OGRODNICZE – ZETBUD 58:59
(21:24 | 11:10 | 10:8 | 16:17)
ŻULICKI C.O.: Sato K. 21, Semenowicz Z. 11 (3), Sumiński P. 10 (1)
ZETBUD: Jasiński P. 27 (2), Jasiński D. 10, Ziegler S. 6 (2)