×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Klocki hamulcowe niewątpliwie należą do najszybciej zużywających się podzespołów samochodowych. Wynika to ze specyfiki ich pracy, która odbywa się w wyjątkowo trudnych warunkach. Wysoka temperatura będąca wynikiem ogromnej siły tarcia powoduje wycieranie się powierzchni klocków, co po pewnym czasie powoduje konieczność ich wymiany. Podpowiadamy, co zrobić, aby maksymalnie wydłużyć bezpieczny czas eksploatacji klocków hamulcowych.
Jak działają hamulce?
Zasadniczy mechanizm powodujący zatrzymanie samochodu jest bardzo prosty. Klocki hamulcowe stykając się z tarczami hamulcowymi przymocowanymi do koła powodują zatrzymanie lub też spowolnienie obrotów tego ostatniego. Podczas kontaktu klocków  tarczami siła tarcia jest ogromna, co prowadzi do stopniowego wycierania się powierzchni obu elementów. Co więcej, tarcie prowadzi do wzrostu temperatury, która również stanowi zagrożenie dla klocków oraz tarcz hamulcowych. Śmiało można stwierdzić, że nie jest możliwe zapobiegnięcie zużyciu klocków hamulcowych. Niemniej jednak można je znacząco ograniczyć, odkładając w czasie konieczność wymiany tych elementów. Jak to zrobić? 

Jak wydłużyć żywotność klocków hamulcowych?
O wydłużeniu żywotności klocków hamulcowych warto pomyśleć już podczas zakupu tych elementów. Rzecz w tym, aby wybrać klocki wysokiej jakości, od renomowanego producenta, gwarantującego trwałość tych części. Należy bowiem pamiętać o tym, że do konstrukcji klocków hamulcowych wykorzystywane są różnorodne materiały. Tańsze, niższej jakości części powstają z mniej wytrzymałych materiałów, które ponadto często nie gwarantują również wystarczającej efektywności hamowania. Stając przed koniecznością zakupu klocków warto skorzystać z usług cenionego sklepu, który oferuje jedynie klocki najwyższej jakości. Tego rodzaju ofertę posiada między innymi sklep Ucando – https://www.ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101.


Styl jazdy bezpieczny dla klocków hamulcowych
Żywotność klocków hamulcowych w dużej mierze jest zależna również od stylu jazdy danego kierowcy. Im gwałtowniej on jeździ, tym szybciej klocki ulegają zużyciu. Wynika to z faktu, że nagłe hamowanie wywołuje większą siłę tarcia, a więc powierzchnia cierna klocków szybciej traci grubość. Długowieczności klocków hamulcowych nie służy rozwijanie dużych prędkości. Rzecz w tym, iż im szybciej samochód się porusza, tym dłużej trwa jego zatrzymanie. Innymi słowy klocki dłużej stykają się z tarczami, przez co powierzchnie obu elementów przez dłuższy czas ulegają wycieraniu.

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama