×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie energii znajdującej się w powietrzu, wodzie lub w gruncie. Właśnie tę energię możemy wykorzystać do ogrzania naszego domu czy innego budynku.

Jak to wygląda?
Możemy śmiało powiedzieć, że Słońce ogrzewa grunt na głębokość 150 centymetrów od jej powierzchni. Grunt najszybciej ogrzewa się oczywiście latem. Wielką zaletą gruntu jest fakt, że bardzo dobrze gromadzi on ciepło i to w sporych ilościach. Zatem jedyne co musimy zrobić, to poczekać do zimy i wykorzystać ciepło, jakie latem zostało wyemitowane przez słońce. 
Niestety w czasie chłodniejszych miesiąców, temperatura gruntu znacznie spada i wynosi około +5 °C. Odnosząc się do podstaw wymiany ciepła oraz ogólnej wiedzy praktycznej, możemy stwierdzić, że ogrzaniu budynku do pokojowej temperatury, za pomocą medium, które ma +5 °C, jest niemożliwe, mimo że posiada ono w sobie wiele energii cieplnej.

Jeśli chcemy wykorzystać tę energię, mimo faktu, że jej temperatura nie jest najwyższa, należy zamontować odpowiednie urządzenie chłodnicze, które będzie w stanie pozyskać energię cieplną z nośnika, którego temperatura nie jest najwyższa, a następnie przesłać ją do systemu grzewczego budynku w większej temperaturze. Zatem jedyne co musimy zrobić to zainstalować pompę ciepła oraz wymiennik, który będzie odpowiedzialny za przepływ energii do konkretnego urządzenia. Następnie właśnie w tym sprzęcie, dojdzie do przekształcenia energii w taki sposób, aby w instalacji grzewczej budynku płynęła woda o temperaturze ponad 50 stopni Celsjusza. 

Historia pompy ciepła
Nazwa pompa ciepła po raz pierwszy została wypowiedziana już w roku 1852. Właśnie wtedy Lord Kelwin opisał, oczywiści w czysto teoretyczny sposób, jak takie urządzenie mogłoby zostać wykorzystane do ogrzewania. W tamtych czasach, czyli na przełomie wieku XVIII i XIX, ciepło uważano za nieważką materią i nazywane je cieplikiem. Właśnie na podstawie teorii cieplikowej, możliwe było wyjaśnienie zjawiska wymiany ciepła między danymi ciałami, na zasadzie przekazywanie cieplika, czyli danej ilości materii, z jednego ciała do innego, w celu obniżenia temperatury. 
Wraz z opisem oraz znajomością praw termodynamiki tamtego czasu, Kelwin opisał także transformowanie ciepła ze stopnia niskotemperaturowego na wysokotemperaturowy, jako tok pompowania konkretnych materii, czyli cieplika poprzez dostarczanie energii z zewnątrz, a sam sprzęt został przez niego nazwany pompą ciepła.

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?
Zasada działania pompy ciepła jest dokładnie taka sama jak sprzętu chłodniczego. Są oczywiście pewne różnice między tymi dwoma urządzeniami. Pierwszą z nich jest funkcja, jaką spełniają, a drugą zakres parametrów ich pracy. W przypadku urządzenie chłodniczego, używane jest ciepło pobrane w czasie niskiej temperatury, a w pompie ciepło korzysta się z ciepła, które zostało oddane przy konkretnie wysokiej temperaturze. 

II definicja termodynamiki mówi nam, że ciepło jest w stanie samoistnie poruszać się jedynie od wyższego do niższego stopnia temperatury. W otoczeniu, czyli wodzie, powietrzu, czy gruncie, możemy spotkać się z bardzo dużą ilością naturalnych źródeł energii o niezwykle niskiej temperaturze. Poprzez wykorzystanie pompy ciepła jesteśmy w stanie użyć tej energii, jako środka do celów grzewczych, czy przygotowywanie wody dla mieszkańców danego domu. Pompa ciepła w szczególności sprawdzi się w miejscach gdzie:
  • Mamy do czynienia ze źródłem ciepła o stosunkowo wysokiej temperaturze, lecz za małej, aby je bezpośrednio wykorzystać;
  • Jest możliwość zwrócenia oraz ponownego użycia strumienie energii, która przepływa przez sprzęt, na przykład w klimatyzacji;
  • Do życia wymagana jest ciepło, jak i zimno;
  • Energia cieplna wysłana jest na duże odległości, a użycie pompy ciepła zmniejszy koszty całej instalacji.
  • Nie możemy jednak zapomnieć, że pompa ciepła nie jest w stanie samodzielnie produkować energii cieplnej. Jest to jedynie sprzęt, którego zadaniem jest pobieranie ciepła przy małych temperaturach oraz wysyłanie go do odpowiedniego osprzętu.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?
Pompa ciepła jest to bardzo ekologiczny sprzęt grzewczy, który swoim użytkownikom zapewnia przede wszystkim wielką wygodą oraz bezpieczeństwo. Zaimplementowany modernistyczny system sterowania sprawia, że jesteśmy w stanie dopasować pracę pompy ciepła do naszych własnych upodobań, jak i oczywiście panujących warunków pogodowych. Eksplorator to urządzenie, które jest w stanie sterować ogrzewaniem na podstawie panujących okresów tańszej energii. Dla użytkownika najważniejsze jest jedno, czyli święty spokój, a właśnie to zapewniają nam pompy ciepła. Dodatkowo systemy z pompami ciepła, charakteryzują się najniższą awaryjnością z wszystkich systemów grzewczych. Żywotność takiego sprzętu również stoi na bardzo wysokim poziomie, gdyż szacuje się ją na około 20-25 lat. Takie urządzenie to naprawdę przyszłość i warto w nie zainwestować.

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama