×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Autor powieści fantasy, któremu największą sławę przyniosła kreacja postaci, znanej dziś w niemalże każdej części świata - Wiedźmina. Z wykształcenia jest ekonomistą, choć istotniejszym faktem w jego życiorysie jest to, że jest drugim, najczęściej przekładanym polskim autorem książek fantastyki, zaraz po Stanisławie Lemie. Swoją przygodę ze światem literackim rozpoczął od pracy jako tłumacz w czasopiśmie “Fantastyka". Odznaczony srebrnym medalem Gloria Artist w 2012 roku. 

Odpowiedzialny za “zarazę" Geralta z Rivii
Kulisy powstawania serii o Białym Wilku są dość interesujące. Pierwsza spisana historia związana z przygodami Geralta z Rivii została opublikowana na łamach “Fantastyki" w 1985 roku, w ramach konkursu na opowiadanie. “Wiedźmin" zajął wówczas trzecie miejsce, a pisarz postanowił rozwijać historię o kolejne opowiadania. Najpierw czynił do w tym samym czasopiśmie, później w “Nowej Fantastyce". Gdy zaczęły powstawać pierwsze powieści z wiedźmińskiego uniwersum, zostały opublikowane przez wydawnictwo superNOWA, specjalizujące się w tematyce fantastyki.

Wiedźmiński świat
Andrzej Sapkowski znany jest przede wszystkim czytelnikom z sagi o Białym Wilku, złożonej z trzech zbiorów opowiadań oraz powieściowego pięcioksięgu. Tomy ,”Wiedźmin", ,”Ostatnie życzenie" i ,”Miecz przymierza" były początkiem wiedźmińskiego świata oraz przygód ich bohaterów. Inspirowane ludowymi baśniami opowieści, a szczególnie, ”Mniejsze zło" do dzisiaj stanowią charakterystyczny element dla literackiego życiorysu pisarza. To na początku określił się styl wyśmienitej stylizacji i nietypowej konwencji dla przedstawienia świata i powieściowych zdarzeń. Między innymi dzięki temu jego książki są tłumaczone na blisko dwadzieścia języków, zaś ich autor ma na swoim koncie wiele nagród, nie tylko polskich, ale również zagranicznych. "Wiedźmin" został również zaadaptowany na gry komputerowe oraz seriale telewizyjne.

Inne dzieła
Laureat Paszportu Polityki w dziedzinie literatury w 1997 roku, oprócz słynnej sagi, stworzył również inne powieści. Warto wspomnieć w tym miejscu o trylogii husyckiej, w której skład wchodzą pozycje “Narretrum'' (2002), “Boży bojownicy" (2004) oraz “Lux perpetua" (2006). Akcja książek rozgrywa się w zupełnie innych realiach, bowiem na ziemiach polskich w XV. wieku podczas wojny husyckiej, zaś jej protagonistą jest adept magii, decydujący się na przyłączenie się do wrogich oddziałów. Autor napisał również osobną powieść “Żmija" (2009), traktującą o radzieckiej interwencji w Afganistanie oraz perypetiach uzdolnionego paranormalnie Pawła Lewarta.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama