×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Odejście kogoś bliskiego, ważnego dla całej rodziny, to dla krewnych i znajomych ogromny cios. Bez względu na to, w jakich okolicznościach do tego doszło. Myśli o nieuniknionym zwykle spycha się na bok, nie wszyscy interesują się spisaniem swojej ostatniej woli tak na wszelki wypadek. Jeżeli nie istnieje ważny dokument testamentowy, o dysponowaniu majątkiem osoby zmarłej rozstrzygają inne zapisy. Warto je znać, bo w podobnie skomplikowanej sytuacji może znaleźć się przecież każdy z nas.

 

O tym, kto ma prawo starać się o spadek przez dziedziczenie ustawowe, decydują zapisy w kodeksie cywilnym

 

Środki na koncie bankowym, udziały w różnych przedsięwzięciach, nieruchomości, dzieła sztuki, pamiątki o większej wartości sentymentalnej niż rynkowej, wreszcie zaciągnięte długi. Pełna lista tzw. składników majątku osobistego, jaki podlega dziedziczeniu, jest niezwykle rozbudowana. Spadek to nie tylko droga do wzbogacenia się, ale też przejęcia wszystkich zobowiązań finansowych osoby zmarłej. Nie można selektywnie, według własnego uznania wybierać co chce się odziedziczyć, a z czego zrezygnować. Jak przypomina Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy: masa spadkowa stanowi całość, a bez testamentu o jej podziale decyduje przede wszystkim stopień pokrewieństwa oraz zażyłość relacji. Można się zrzec swojej części spadku, ale niedopuszczalna jest rezygnacja z wybranych, tych mniej wygodnych składowych. A trzeba zwrócić uwagę na fakt, że grono uprawnionych do nabycia majątku, praw i obowiązków po osobie zmarłej jest dość szerokie.

 

Zgłoszenie roszczeń do spadku zwykle wywołuje spory, dlatego warto konsultować się z prawnikami

 

Artykuły od 931. do 941. w kodeksie cywilnym wymieniają wszystkich potencjalnych spadkobierców. I tak do dziedziczenia ustawowego uprawnieni są:

  • zstępni, to znaczy dzieci, wnuki itd.

  • małżonek

  • rodzice i rodzeństwo

  • zstępni rodzeństwa: siostrzeńcy, bratankowie itp.

  • dziadkowie

  • władze samorządowe i państwowe, czyli gmina oraz Skarb Państwa

 

Dodając do tego skomplikowane relacje i inne powiązania z osobą zmarłą, doprowadzenie do rozstrzygających decyzji przed sądem może zająć długie lata. Niektórzy prawnicy wyspecjalizowali się w prawie spadkowym do tego stopnia, że praktycznie nie zajmują się już innymi sprawami. Eksperci z Kanelarii R. Ptak i Wspólnicy podkreślają, że zapisy o dziedziczeniu ustawowym dotyczą nie tylko sytuacji, w której spadkodawca nie pozostawił żadnego testamentu. Prawodawca przewidział również takie przypadki, w których w ostatniej woli jako osoby dziedziczące zostały wskazane osoby lub instytucje, które zgodnie z kodeksem cywilnym nie mogą zostać spadkobiercami. Wtedy sądy również kierują się zapisami o dziedziczeniu ustawowym.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama