×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Wybór baterii umywalkowych wbrew pozorom nie jest tak łatwą kwestią jak mogłoby się wydawać. Te niewielkie elementy w dużej mierze decydują o ostatecznym charakterze łazienki, przyciągają uwagę, a przy tym muszą być jak najbardziej funkcjonalne. Źle dobrane baterie, niepasujące stylem do innych elementów wyposażenia, od razu rzucają się w oczy i powodują pewnego rodzaju zgrzyt. Jak zatem wybrać odpowiedni model i z jakimi rodzajami baterii można się spotkać?

Baterie umywalkowe a sposób ich obsługi
Sposób obsługi jest związany z liczbą uchwytów, które wykorzystujemy do odkręcania wody. Jakie mamy możliwości w tym przypadki?

  • Dwuuchwytowe - bateria umywalkowa wyposażona w dwa uchwyty powoli odchodzi do lamusa, choć możemy spotkać ją jeszcze w starszych łazienkach lub w pomieszczeniach urządzonych w stylu retro. W tym przypadku jedno pokrętło odpowiada za dostarczenie ciepłej wody, zaś drugie za dostarczenie zimnej. Niejednokrotnie, aby uzyskać pożądaną temperaturę trzeba sporo pokręcić, co niestety wiąże się z większym zużyciem wody. Jest to zdecydowanie najmniej ekologiczna wersja.
  • Jednouchwytowe - to najczęściej spotykane rozwiązanie w domach i mieszkaniach. Temperaturę wody i jej ciśnienie ustawiamy za pomocą jednego uchwytu. Jest to bardzo wygodna opcja, a przy tym znacznie bardziej ekonomiczna niż wyżej opisana.
  • Bezuchwytowe - tego typu baterie umywalkowe bardzo często możemy spotkać w obiektach publicznych, restauracjach oraz galeriach handlowych. Wyróżnia się wersje bezdotykowe oraz samozamykające się. Chcąc uruchomić pierwsze, wystarczy podłożyć ręce by aktywować czujnik ruchu. W przypadku modeli samozamykających się, musimy nacisnąć przycisk, a woda po określonym czasie przestanie lecieć. Takie rozwiązania również są uważane za ekologiczne i z pewnością sprawdzą się w domach gdzie mieszkają małe dzieci.
Baterie umywalkowe a sposób montażu
Sposób w jaki zostanie zamontowana bateria umywalkowa w dużej mierze decyduje o łatwości lub trudności utrzymania jej w czystości. Należy mocno zastanowić się nad wyborem, zwłaszcza jeśli nie przepadamy za walką z zabrudzeniami i osadami. Na co możemy się zatem zdecydować?

  • Baterie stojące - są montowane bezpośrednio na umywalce, w otworze znajdującym się na misie, wykorzystując węże przyłączeniowe. Bardzo popularne rozwiązanie, które niestety może powodować trudności w utrzymaniu czystości. Zaletą jest to, że w razie potrzeby możemy łatwo wymienić baterię na nową. Jesteśmy jednak zmuszeni do zakupu ceramiki z fabrycznie wyznaczonym otworem.
  • Baterie wolnostojące - montuje się je na blacie, niezależnie od miski. Bateria umywalkowa tego typu bardzo często jest łączona z oryginalną ceramiką i chętnie wybierana przez osoby, które chcą stworzyć w łazience strefę relaksu, niczym w najprawdziwszym SPA. Armatura może zostać zainstalowana z różnych stron, jednak konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości wylewki od krawędzi umywalki. W przeciwnym wypadku korzystanie z niej może okazać się mało komfortowe.
  • Baterie ścienne - w tym przypadku bateria jest montowana na ścianie, natynkowo (widoczny korpus i uchwyty) lub podtynkowo (widoczny tylko uchwyt i wylewka). Jeśli zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, decyzję należy podjąć już na etapie planowania łazienki, gdyż armaturę montuje się bezpośrednio do rur. Jakie są zalety baterii ściennych? Przede wszystkim oszczędność miejsca na umywalce i łatwość utrzymania w czystości.


Wybierając baterię umywalkową musimy określić także rodzaj głowicy, wylewki, zdecydować się na materiał wykonania oraz wykończenie. Każda z tych cech wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale również funkcjonalność. Aby uniknąć dodatkowych prac, warto zaplanować całość już w momencie projektowania wnętrza.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama