×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Przy dekorowaniu okna na ogół bierze się pod uwagę wygląd firan i zasłon, wygląd karnisza traktując jako sprawę drugorzędną. Niesłusznie, bo źle dobrany karnisz zepsuje najlepiej nawet dopracowany efekt upięcia tkanin. Zobacz, jak dobrać karnisz.

Karnisze okienne – jak dobrać długość

Karnisz gotowy, czy na wymiar? Przy standardowych wymiarach okien (dotyczy to najczęściej budownictwa wielorodzinnego, czyli popularnych „bloków”) można poprzestać na karniszach gotowych. Ich długość, kolorystyka i wykończenie są bardzo uniwersalne i będą pasowały do większości klasycznych aranżacji wnętrz.
Jeśli jednak mieszkamy w domu, do którego okna były robione na zamówienie lub planujemy nieco bardziej ekstrawaganckie wnętrze, lepiej jest zamówić karnisz na wymiar.
Przy braniu miary na karnisz trzeba dokładnie wymierzyć szerokość wnęki okiennej (nie samego okna) i dodać do niej po 20 cm zapasu z każdej strony. To będzie miejsce na odsłonięte zasłony. Ale to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że karnisz musi być przyczepiony do ściany za pomocą uchwytu. Ważna jest też wielkość dekoracyjnego wykończenia. Dlatego do wymierzonej wcześniej długości należy dodać od 10 do 20 cm.


Karnisze okienne – jak dobrać kształt

Karnisze okienne mogą być w przekroju okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. I chociaż mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia, tak naprawdę przekrój drążka nie powinien być przypadkowy.
Okrągły karnisz lepiej pasuje do „miękkich”, mieszczańsko urządzonych wnętrz w stylu nowojorskim, angielskim lub retro. Z kolei karnisze kwadratowe i prostokątne to propozycja do surowych aranżacji, w których motywem dekoracyjnym są figury geometryczne. Kwadratowe i prostokątne karnisze dobrze sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich lub minimalistycznych.
Ale uwaga – jest jeden haczyk. Jeśli chcemy powiesić zasłonki lub firanki na przelotkach, obowiązkowo musimy wybrać karnisz o przekroju okrągłym.

Karnisze okienne – jak dobrać kolor

Kolor karnisza może być praktycznie dowolny, pod warunkiem, że będzie pasował do innych dekoracyjnych dodatków. Niegdyś bardzo modne były karnisze drewniane, dziś są raczej stylizowane na jasne lub ciemne drewno. Obok nich dumnie prezentują się karnisze metalowe, których kolory zachwycają mnogością wyboru. Warto zauważyć, że do wyboru są nie tylko karnisze w kolorze srebra, ale także miedzi, mahoniu, złota, bieli kości słoniowej, antracytu. Mogą być błyszczące, matowe lub satynowe.
Kolor karnisza powinien być powielony na innych dekoracyjnych dodatkach, np. ramkach na zdjęcia, ramach obrazów na ścianach, wykończeniach mebli, gałek itp.
Jeśli karnisz ma być stylizowany na drewno, najlepiej, gdy będzie w kolorze mebli.


Karnisze okienne – jak dobrać końcówki

Końcówki dekoracyjne karnisza to kwintesencja jego stylu i wyglądu. Teoretycznie można nie założyć żadnych końcówek, bo to nie one są ogranicznikiem dla kółek bądź haczyków, ale karnisz bez końcówek będzie robił złe wrażenie.
Same końcówki dobiera się do aranżacji wnętrza. W salonie w stylu minimalistycznym można założyć proste końcówki w kształcie walca. We wnętrzach w stylu glamour lepiej sprawdzą się bardziej okazałe i błyszczące propozycje. We wnętrzach w stylu urban jungle lub eko powinny to być liście itp. Szukając idealnych końcówek, warto inspirować się motywami widocznymi na innych domowych dekoracjach.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama