×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Kojarzone z osiągami, elegancją i wygodą Land Rovery można było w sierpniu 2020 roku ubezpieczyć średnio za 876 zł. Czy to dużo w porównaniu z innymi markami samochodów? Ile kosztowało najtańsze OC na Land Rovera? Jakie czynniki wpływają na ceny polis? Przyjrzymy się dzisiaj klasyce brytyjskiej motoryzacji w kontekście ubezpieczenia OC.

Land Rover nie jest popularną marką w Polsce. Statystyki Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wskazują, że w 2019 roku zarejestrowano w Polsce około 2 tysięcy takich samochodów. Jest to niewielka liczba. Przykładowo w tym samym czasie zarejestrowano 70 tysięcy pojazdów Škody. Jak jednak kształtowały się ceny ubezpieczenia OC Land Roverów w ostatnim czasie? 

395 zł to najniższe OC na Land Rovera

Średnia cena ubezpieczenia Land Rovera w sierpniu 2020 roku wyniosła 876 zł. Czy to dużo w porównaniu z innymi markami? Zdecydowanie nie! Land Rovery to luksusowe samochody z silnikami o dużej pojemności – ubezpieczyciele zwracają uwagę na rodzaj silnika przy wycenie składek OC. 

Średnia cena OC w sierpniu wyniosła 827 zł. Ubezpieczenie na Land Rovery było więc niewiele droższe. Jeśli chcesz sprawdzić, ile musiałbyś zapłacić za polisę swojego samochodu, to świetnie do tego nada się kalkulator OC AC Mubi. To dzięki niemu jeden z właścicieli Land Rovera trafił na ubezpieczenie za 395 zł!

Również innym kierowcom udawało się znaleźć polisę na te klasyczne brytyjczyki za mniej niż 500 zł. Zarówno modele Range Rover, Freelander i Discovery można było ubezpieczyć dużo taniej niż średnia dla wszystkich aut. Ich ubezpieczenie OC kosztowało odpowiednio 395 zł, 412 zł i 450 zł. Jak kształtowały się średnie ceny Land Roverów na tle innych marek?

Land Rovery a ceny OC

Dlaczego ceny ubezpieczenia OC Land Roverów są relatywnie niskie? Przyczyną może być wiek ich właścicieli. To kolejny istotny czynnik, który brany jest pod uwagę przez ubezpieczycieli. Doświadczeni kierowcy zazwyczaj mają wypracowane zniżki ubezpieczeniowe. Dodatkowo statystyki wypadków wskazują, że powodują oni mniej szkód niż młodzi kierowcy. To bardzo ważne kwestie dla firm ubezpieczeniowych. Przy kalkulacji wysokości składek biorą one pod uwagę ryzyko spowodowania szkód. 

Land Rovery to drogie samochody, na które nie może sobie pozwolić większość młodych kierowców. Jeśli ich właścicielami są zazwyczaj doświadczeni kierowcy, to automatycznie średnia cena OC na nie spada. Stąd tak dobry wynik, jeśli chodzi o cenę OC. Jednak jeden czynnik działa niekorzystnie na wysokość składek na Land Rovery. Jaki?

Pojemność silnika ma znaczenie dla ubezpieczycieli. Statystyki pokazują, że właściciele samochodów z najmniejszymi jednostkami napędowymi poniżej 1.0 l płacili za OC w sierpniu 652 zł. Wraz ze wzrostem pojemności rosła średnia cena OC, by osiągnąć najwyższą wartość 959 zł dla silników powyżej 2.0 l – przywołuje dane Tomasz Sowa redaktor w Mubi. 

Patrząc na dużą pojemność silnika, która niekorzystnie wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej, polisę na samochody marki Land Rover można znaleźć w bardzo korzystnej cenie. 

Land Rover a inne marki

Przyjrzyjmy się teraz średnim ceną OC w sierpniu 2020 roku. Land Rover z ceną polisy 876 zł wypada całkiem dobrze. Drożej za ubezpieczenie w tym okresie trzeba było zapłacić za Chryslera 885 zł, Mercedesa 885 zł, Audi 901 zł czy BMW 1033 zł. Więcej danych związanych z ubezpieczeniem OC Land Roverów znajdziesz w poradniku na stronie: https://mubi.pl/poradniki/ile-kosztuje-oc-land-rovera/.

Z kolei tańsze pod względem ubezpieczenia były samochody marek, które nie kojarzą się z potężnymi silnikami i osiągami – choć ich producenci posiadają takie modele w swojej ofercie. W podobnej cenie można było znaleźć OC na Hondę 855 zł i Volvo 849 zł. Dużo tańsze okazały się Seaty 808 zł i Peugeoty 798 zł. Z kolei najtańsze marki w sierpniu 2020 roku to SsangYong 638 zł, Dacia 642 zł i Suzuki 644 zł. 

Co wpływa na cenę OC?

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Można je podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to dane właściciela samochodu, czyli jego wiek, miejsce zamieszkania i historia ubezpieczeniowa. Istotne są także informacje o posiadaniu dzieci. Dlaczego? Statystyki pokazują, że rodzice jeżdżą bezpieczniej ze względu na swoje pociechy. 

Drugą kategorią jest użytkowanie auta. Znaczenie ma tu ilość przejeżdżanych rocznie kilometrów, miejsce parkowania pojazdu i stan licznika. Ubezpieczyciele pytają także o datę pierwszej rejestracji samochodu.

Ubezpieczyciele do wyliczenia składki potrzebują także danych o pojeździe. W części tej należy podać markę i model samochodu. Do wyliczenia składki potrzeba jest także informacja o roku produkcji oraz pojemności silnika. Dzięki bazom danych o samochodach (np. Eurotax) łatwo można znaleźć model, który chce się ubezpieczyć.

To kompozycja wielu czynników sprawia, że można znaleźć OC w bardzo dobrej cenie. Przykładem w tym przypadku są właściciele Land Roverów, którzy mogli ubezpieczyć swoje pojazdy za mniej niż 500 zł!

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama