×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Poszukując wymarzonego domu często stajemy przed zasadniczym pytaniem: jaki projekt wybrać? Czy ma być to dom parterowy czy też z użytkowym poddaszem. Wolnostojący a może w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej? Poniżej przedstawimy zalety i wady projektów typu bliźniak. Zapraszamy do lektury.
Oszczędność miejsca na działce
Pierwszą i podstawową zaletą projektu bliźniaczego jest oszczędność miejsca na działce. Standardowy dom wolnostojący powinien być oddalony od granicy działki o cztery metry (jeśli w ścianie są otwory okienne lub drzwiowe) lub trzy metry (jeśli ściana nie ma okien lub drzwi). Oczywiście niekiedy zasady te mogą być inne w zależności od specyfiki danego projektu domu. Można też starać się zbudować dom po granicy działki lub w mniejszej odległości niż wymagają tego od nas przepisy budowlane, ale nie zawsze będzie to możliwe. Natomiast jeśli wybudujemy dom bliźniaczy będzie on budowany "z automatu" po granicy, co przy niewielkiej działce może mieć kolosalne znaczenie. Dzięki temu na wąskiej parceli będzie można wybudować dom o satysfakcjonującej nas powierzchni, którego nie bylibyśmy w stanie postawić, jeśli musielibyśmy zachować odstępy od granicy zgodne z prawem.

Sąsiad taki jak my
Największą wadą bliźniaka jest potrzeba zgodności z sąsiadem, który będzie budował drugą połowę domu. Wiadomo, że każdy z nas budując swój wymarzony dom ma indywidualne wymagania i marzenia. W przypadku projektu bliźniaczego obydwu inwestorów budujących bliźniak musi mieć podobne gusta i preferencje co do przyszłego budynku. Nie jest to zadanie łatwe do osiągnięcia i każda ze stron musi w tym wypadku iść na kompromis, aby każdy był zadowolony ze wspólnego wyboru. Na szczęście ogromna liczba projektów bliźniaczych pozwala na znalezienie tego idealnego. Gotowe projekty domów bliźniaczych można znaleźć pod adresem https://www.domywstylu.pl/domy-blizniaki-i-szeregowki

Usytuowanie na działce
Należy też pamiętać, że nieodpowiednie usytuowanie projektu bliźniaczego na działce może spowodować, że jedna działka będzie miała dużo gorsze nasłonecznienie od drugiej. Najkorzystniejsze posadowienie jest wtedy, gdy budynek jest usytuowany ogrodem od strony południowej. W takim przypadku obydwie działki mają porównywalną ilość słońca przez cały dzień. Każde inne usytuowanie może powodować, że jedna z parceli będzie mniej nasłoneczniona, a w skrajnym wypadku, kiedy południe będzie z lewej lub prawej strony bliźniaka prawy lub lewy segment domu będzie miał minimalną ilość słońca w ciągu dnia.

Wolnostojący jako bliźniak
Mimo dużej liczby gotowych projektów w zabudowie bliźniaczej dostępnych na rynku może się zdarzyć, że znalezienie tego idealnego będzie niemożliwe. W takim wypadku można przejrzeć domy wolnostojące, zarówno parterowe jak i z użytkowym poddaszem i spośród nich wybrać te, które łatwo zaadaptować do projektu bliźniaczego. Idealne będą do tego projekty z dachem dwuspadowym, które posiadają jedną ścianę bez okien. Łącząc taki projekt z jego lustrzanym odbiciem powstanie nowy budynek bliźniaczy, który po niewielkich zmianach adaptacyjnych można wybudować na dwóch sąsiadujących działkach.

Ekonomiczny i wygodny
Jeśli sąsiedzi są zgodni, co do przyszłego budynku bliźniaczego i jego usytuowanie na działce nie krzywdzi żadnej ze stron to budowa takiego projektu jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Optymalne wykorzystanie działki powoduje, że warto wybudować taki dom jeśli posiadamy niewielką parcelę. Wspólna ściana to także niewielka korzyść ekonomiczna pozwalająca zmniejszyć nieznacznie koszty budowy oraz późniejsze utrzymanie.
 

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama