×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Włosy, dla wielu z nas są bardzo ważnym elementem naszego wyglądu. Staramy się o nie dbać, stosując odpowiednią pielęgnację, korzystamy z różnych stylizacji czy usług fryzjera. Jednak zdarzają się osoby, które obsesyjnie wyrywają sobie włosy, z różnych partii ciała.Takie kompulsywne wyrywanie włosów, nazywane jest Trichotillomanią.
Czym jest trichotillomania?
Trichotillomania, określana również jako TTS, jest zaburzeniem psychicznym, które spowodowane jest poczuciem napięcia, i chęci wyładowania. Osoba z tym zaburzeniem, odczuwa silną potrzebę wyrywania sobie włosów, z różnych partii ciała na przykład brwi czy włosów na głowie. Wyrywanie włosów, jest pewnego rodzaju wyładowaniem emocji, po których nastaje uczucie spełnienia i ulgi. Niestety osoby z kompulsywnym wyrywaniem włosów, często cierpią na bóle głowy, zaburzenia snu. Trichotillomania, często łączy się z zaburzeniem jakim jest trichofagia, czyli zjadanie włosów

Jak rozpoznać chorobę i jakie są jej przyczyny?
Kompulsywne wyrywanie włosów, jest dosyć łatwe do rozpoznania, o ile sam chory współpracuje z lekarzem. Często trichotillomania, ma duży wpływ na nasz wygląd, ponieważ powoduje widoczne ubytki włosów. Zaburzenie psychiczne, występuje zarówno u kobiet, mężczyzn jak i dzieci. Jednak zdecydowanie częściej, to kobiety mają problem z tym zaburzeniem, ponieważ dotyczy to aż do 90% płci żeńskiej. Niestety, chorzy zazwyczaj nie przyznają się do wyrywania włosów, ukrywają to zarówno przed rodzina jak i specjalistami.  Brak rzęs, brwi, łyse miejsca na głowie, lub wyraźne przerzedzenia włosów są głównym objawem tego zaburzenia. Jeżeli chodzi o przyczyny TTS,  coraz częściej uważa się że to genetyka może mieć duży wpływ na takie zachowanie. Jednak wpływ mogą mieć również:

 • Zmiany chemiczne naszego mózgu
 • Mutacje genowe
 • Depresja
 • Zespół Touretta
 • Lęk separacyjny
 • Przemoc seksualna
 • Nerwica 
 • Stres
 • Przemoc psychiczna


Trichotillomania, może również objawiać się kompulsywnym wyrywaniem włosów nie swoich, mogą to być lalki, zwierzęta, dywany czy włosy osób z otoczenia.

Zaburzenie psychiczne – czy konieczna jest wizyta u psychiatry? 
Istnieje kilka metod leczenia TTS. Dużą rolę w tym procesie, odgrywa również rola osób z najbliższego otoczenia. Osoby podejmujące leczenie, potrzebują wiele cierpliwości, wsparcia i zrozumienia. Najskuteczniejsza w tym przypadku będzie konsultacja u psychiatry. Podczas wizyty u psychiatry, dobrane zostaną odpowiednie leki, a także określony zostanie powód zaburzenia. Wyróżnia się dwa powody:
 • Nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu
 • Społeczne

Trichotillomania, może być leczoną również za pomocą terapii behawioralno-poznawczej. Środki farmakologiczne podawane są głównie w celu unormowania układu serotoninergicznego. 

Trichotillomania u dzieci – częstym zjawiskiem 
Niestety, w przypadku dzieci, kompulsywne wyrywanie włosów jest coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem. Najczęściej pojawia się u dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Nieleczenie kompulsywnego wyrywania włosów, może prowadzić do depresji, a nawet zachowań nerwicowych. Warto obserwować swoje dziecko, ponieważ może to świadczyć o problemie społecznym. 

Zbyt duży ubytek włosów przy TTS?
W przypadku TTS, prócz leczenie samego zaburzenia, warto udać się również po pomoc do trychologa. Wyleczenie samego zaburzenia, nie gwarantuje, iż włosy w pełni odrosną bez pomocy specjalisty. Wdrożenie odpowiednich leków, czy zabiegów pozwoli na odzyskanie dawnego wyglądu. W przypadku trwałego uszkodzenia włosów, można również wykonać przeszczep włosów np. brwi. Taki zabieg można wykonać w Warszawskiej klinice: Medycyna estetyczna OT.CO Clinic, w której prócz zabiegów, można otrzymać pomoc w dziedzinie odtwórczej włosów.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama