×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Stal nierdzewna znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Z definicji bardzo trwała i wytrzymała, po ocynkowaniu jeszcze bardziej zyskuje na odporności. Po gorącej kąpieli w ciekłym metalu przejściowym stalowe elementy stają się praktycznie niewrażliwe na korozję. Cała procedura musi odbywać się w ściśle określonych warunkach. Są jednak sposoby na to, aby cynkownie ogniowe mogły zwiększyć swoją wydajność.

 

Odpowiednie wyposażenie pozwala utrzymać kontrolę nad wszystkimi etapami procesu

 

Zakłady specjalizujące się w cynkowaniu można z grubsza podzielić na kilka podstawowych stref:

  • komory kwasowe

  • komory piecowe

  • formownie

  • rozformowanie

  • stanowiska pomocnicze

Jak widać zanim obrabiany obiekt przejdzie pełen cykl, musi przejść sporo różnorodnych etapów. Do tego wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia transportu bliskiego, projektowane od początku z myślą o potrzebach cynkowni. Według ekspertów z Przedsiębiorstwa HAK Sp. z o.o. najważniejszą różnicą, pomiędzy „standardowymi” maszynami a sprzętem do cynkowni, jest sposób zabezpieczenia konstrukcji. W tym drugim przypadku suwnice, trawersy, platformy czy wozy do transportowania ładunków muszą być odporne na wysokie temperatury i opary agresywne chemicznie. Na stronie https://www.hak.com.pl/hak/ można porównać kilka przykładowych specyfikacji urządzeń. W praktyce każdy egzemplarz projektowany jest na indywidualne zamówienie, według wytycznych sformułowanych przez zakład.

 

Czasami osprzęt w cynkowni trzeba dostosować do niestandardowych okoliczności

 

Dokładne wymiary, udźwig oraz pozostałe parametry dopasowywane są pod konkretne potrzeby i wymagania. Wynika to między innymi z kubatury hali czy rozkładu pomieszczeń. W tej dziedzinie w zasadzie nie istnieje coś takiego, jak seryjna produkcja wyposażenia. To rodzi określone konsekwencje, choćby w kwestii serwisu maszyn. Jeżeli jedna ekipa specjalistów zajmowała się projektowaniem i montowaniem urządzeń dla cynkowni, z dużym prawdopodobieństwem ten sam zespół zapewni najwyższą jakość prac konserwacyjnych. Różne firmy stosują różne systemy sterowania oraz inne rozwiązania funkcjonalne i techniczne. Na przykład wspomniane Przedsiębiorstwo HAK mocno stawia na wprowadzanie kolejnych innowacji w tej dziedzinie. Fachowcy, którzy pierwszy raz mieliby do czynienia z daną konstrukcją, mogliby finalnie wyrządzić więcej szkód niż pożytku. A ostatnie, czego potrzebuje to cynkownia, to przymusowy przestój ze względu na krytyczną awarię urządzeń transportu bliskiego.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama