×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
W dobie pandemii koronawirusa zapominamy często, że mierzyć się musimy także ze stale rosnącymi cenami za energię elektryczną, jak i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Idealną i najlepszą odpowiedzią na obie te bolączki jest właśnie fotowoltaika.
Z jednej strony pozyskiwać będziemy darmową energię elektryczną z promieni słonecznych – co pozytywnie odbije się na naszych finansach, z drogiej zaś – zadbamy o środowisko naturalne. Śmiało można więc powiedzieć, że korzystanie z fotowoltaiki jest transakcją win – win.

Kryzys ekonomiczny i środowiska naturalnego
Jak już wspomnieliśmy: zmagamy się obecnie nie z jednym, ale z kilkoma kryzysami naraz. Przede wszystkim środowisko naturalne cierpi na skutek rabunkowej gospodarki. Przejawia się to w postaci zanieczyszczania mórz wszelkimi ściekami fabrycznymi, powietrza wszechobecnym smogiem, gleb natomiast – najróżniejszymi skażeniami chemicznymi.
Poza tym nieustannie narażeni jesteśmy na ciągłe podwyżki cen za energie elektryczną. Urząd Regulacji Energetyki nie reguluje rynku cenowego energii elektrycznej – w efekcie czego dostawcy energii elektrycznej mają ogromną swobodę w kreowaniu cen.
Na szczęście oba te problemy – w większym lub mniejszym stopniu – zniwelować można poprzez założenie u siebie instalacji fotowoltaicznej.
 


Źródło: Pixabay
 
Jak dbać o ekologię – a jednocześnie – o swój portfel?
Ujmując sedno sprawy: najlepszym przykładem w jaki sposób wspierając środowisko – dbać także o swój portfel jest skorzystanie z rządowego wsparcia instalacji fotowoltaicznych. Jest to bowiem szeroki program rządowych dotacji dla osób, które zdecydują się na instalację u siebie fotowoltaiki. Budżet tego projektu wynosi 1 milion złotych. Wsparciem objęte będą osoby, których instalacje zmieszczą się w przedziale między dwoma, as dziesięcioma kilowoltami zainstalowanej mocy. Dofinansowanie obejmie aż do 50% kosztów instalacji. Przełoży się to na nie więcej niż 5000 zł bezzwrotnej dotacji. Czyli innymi słowy połowę kosztów instalacji spłaci nam państwo.
 


Źródło: jkt-solar.pl

Oszczędna fotowoltaika
Jeśli dobrze dopasujemy  instalację do naszych realnych potrzeb – uzyskamy możliwość zapłacenia nawet 60% mniej za 1 MWh. Jeśli spojrzymy na to w dłuższej perspektywie czasowej – liczyć będziemy mogli już tylko na coraz większe i większe oszczędności.
Dodać do tego należy, że Unia Europejska szczególnie wspiera wszelkie proekologiczne inicjatywy. Spodziewać się więc można, że osoby, które korzystają z „zielonej”, bezpiecznej dla środowiska energii w niedalekiej przyszłości liczyć będą mogły na kolejne dyrektywy i prawa sprawiające, że rozwiązania te będą coraz bardziej opłacalne.

Podsumowanie
Kiedy ekologia staje się dla nas opłacalna – mówić można o prawdziwej zmianie podejścia do chronienia środowiska. Bycie eko staje się wtedy transakcją win – win.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama