×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Trwa nabór do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Szanse na przyjęcie w szeregi funkcjonariuszy ma każdy, kto pomyślnie przejdzie procedurę kwalifikacyjną. W tym roku na kandydatów czeka 60 miejsc.

Wymagania wobec kandydatów określone są w przepisach prawa. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Jednak w niektórych przypadkach szansę na przyjęcie mają także osoby starsze, posiadające kwalifikacje lub umiejętności szczególnie przydatne w Straży Granicznej. Po ślubowaniu w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku nowi strażnicy graniczni wysyłani są na ośmiomiesięczne szkolenie, a po nim rozpoczynają normalną służbę w swoich macierzystych jednostkach.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.

Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Całe postępowanie kwalifikacyjne trwa kilka miesięcy. Po ukończonym szkoleniu podstawowym i podoficerskim nowi funkcjonariusze kierowani są do służby w placówkach i dywizjonach Morskiego Oddziału SG.

Po przyjęciu do służby nowi funkcjonariusze mogą liczyć na zarobki w kwocie około 2400 zł na rękę. Z racji tego, że przez pierwszych osiem miesięcy przebywają na szkoleniu w systemie skoszarowanym w jednym z ośrodków szkolenia, mają tam zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie. Po ukończeniu szkolenia podstawowego i podoficerskiego uposażenie funkcjonariuszy zwiększa się do około 3200 zł. na rękę. Do tego dochodzi tzw. nagroda roczna, czyli „trzynastka” i różnego rodzaju dodatki.

Osoby chętne do pracy w Straży Granicznej będą mogły spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy choćby przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich pograniczników i niemieckich policjantów. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.

Dokumenty rekrutacyjne można składać w najbliższej miejscu zamieszkania placówce Straży Granicznej i w Dywizjonie SG w Świnoujściu. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów można znaleźć na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl.
Komentarze  
+2 #1 Michu53 2019-06-13 15:54
35 lat - no to sie nie zalapie
-6 #2 Olga maj 2019-06-13 17:37
Hahaha ja [...]e 2400 to zarabiaj Kelnerki . Kpina i w ogole jaki zaszczyt jechac na misje zeby strzelali do ciebie odmience grecji i macedoni paranoja
+5 #3 Kris0007 2019-06-13 18:31
Cytuję Olga maj:
Hahaha ja [...]e 2400 to zarabiaj Kelnerki . Kpina i w ogole jaki zaszczyt jechac na misje zeby strzelali do ciebie odmience grecji i macedoni paranoja

2400 na samej szkole dostaja przez 8 miesięcy potem 3200zl .
0 #4 Gosckg 2019-06-14 12:47
Nie tak prosto wcale. Probowalem 2 razy w Gdańsku...

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Targi