×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców będzie miał nową lokalizację. Jeśli zgodzą się na to inicjatorzy, monument stanie na cmentarzu obok Golgoty Wschodu.

Według prezydenckiego projektu uchwały, pomnik miał stanąć na działce przy ul. 6 Dywizji Piechoty. Jednak w trakcie sesji, radny Bogdan Błaszczyk wprowadził poprawkę, która zakładała przesunięcie obiektu pamięci na cmentarz. - Ta działka jest atrakcyjna, o czym mówi wielu przewodników, pożądana jako parking dla autokarów, dla tych, którzy przyjeżdżają zwiedzać cmentarz wojenny – uzasadniał wiceprzewodniczący.

Proponowana lokalizacja wywołała dyskusję i sprzeciw radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Propozycja jest taka, aby schować ten pomnik, ukryć go przed ludźmi(...). Żadna młodzież tu nie przyjedzie, nie zobaczy go. Będzie w lesie, w polu, zakopany – mówił Jacek Kalinowski (PiS) – Kiedy nauczymy się szanować naszą historię – pytał radny – Mamy straszny problem tutaj z budowaniem pomników. Ludzie wykładają własne pieniądze, a my? Co jest z nami?
W podobnym tonie wypowiadali się inni przedstawiciele opozycji.

Do proponowanego przez Błaszczyka miejsca odnieśli się również sami inicjatorzy budowy monumentu. - Poszliśmy już na wiele kompromisów – przypominali. Krzysztof Nowacki, prezes stowarzyszenia, nie wykluczył, że będzie szukał nowego miasta dla budowy miejsca pamięci dla 200 tysięcy ofiar.

Ostatecznie, głosami Kołobrzeskich Radnych, poprawka Bogdana Błaszczyka została przegłosowana. Oznacza to, że pomnik może stanąć obok Kołobrzeskiej Golgoty Wschodu.
Komentarze  
-11 #1 Wojtek ZKL 2019-09-11 17:49
to jest bardzo dobra propozycja. Może być wspaniałym uzupełnieniem dla tego miejsca i dodatkową lekcją historii nie tylko dla młodzieży.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA