×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
350 rekonstruktorów z blisko 50 grup i stowarzyszeń z całego kraju, ponad 20 zabytkowych pojazdów, efekty pirotechniczne i broń hukowa – to wszystko czeka nas w sobotę, 14 marca 2020 r. na plaży przy kołobrzeskim molo.

Muzeum Oręża Polskiego po raz kolejny zabierze mieszkańców i gości miasta w wielką podróż do czasów najbardziej krwawej bitwy z udziałem żołnierza polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej. Inscenizacje batalistyczne „Bój o Kołobrzeg”, związane z kolejnymi rocznicami zakończenia walk o miasto i zaślubin z Bałtykiem to tradycja sięgająca ponad dekady. Jak w poprzednich odsłonach wydarzenia, tak i w tym roku rekonstruktorzy z Polski, Czech i Niemiec przypomną epizody ostatnich godzin obrony Festung Kolberg przed nacierającymi siłami polsko-radzieckimi. Zwieńczeniem widowiska będzie scena zanurzenia, jak miało to miejsce w marcu 1945 r., biało-czerwonej flagi w morskich falach, symbolizująca powrót Ojczyzny nad Bałtyk i szeroki do niego dostęp. Na honorowym miejscu widowni zasiądą rzeczywiści uczestnicy walk o Kołobrzeg. Jak zaznaczają muzealnicy, przygotowywane z dbałością o najmniejsze detale przedsięwzięcie to przede wszystkim hołd dla kombatantów roku 1945 – tych, którzy przelewali krew za polski Kołobrzeg i Pomorze Zachodnie. Z tego względu rekonstruktorzy pojawią się nie tylko na „placu boju”, ale również w czasie apelu patriotycznego na Cmentarzu Wojennym i wieczornicy w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta. 


ARMONOGRAM GODZINOWY
 Piątek, 13.03.2020 r.:
 godz. 9.30-15.00 – Zajęcia edukacyjne dla uczniów kołobrzeskich szkół
(Pałac Braunschweigów).

 Sobota, 14.03.2020 r.:
 godz. 11.00-17.00 – Miasteczko historyczne (plaża przy molo):
 Otwarte muzeum techniki militarnej.
 Pokazy pojazdów wojskowych i grup rekonstrukcyjnych.
 Mobilne laboratorium Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar
Totalitaryzmów.
 godz. 12.00-14.30 – Historyczna gra miejska śladami walk o Kołobrzeg.
 godz. 15.00 – Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg” (plaża przy
molo).

 Niedziela, 15.03.2020 r.:
 godz. 10.00 – Msza święta (bazylika).
 godz. 11.45 – Manifestacja patriotyczna (cmentarz).
Bo godz. 16.30 – Wieczornica historyczna i koncert (RCK).
Zastrzegamy możliwość korekty harmonogramu.
Komentarze  
-2 #1 ekofajerwerki 2020-01-23 12:26
Tyle strzałów, tyle hałasu :(
pomyśleliście o biednych zwierzątkach?! :D
Cytować
+2 #2 Midas 2020-01-23 22:26
Pewnie jak tok temu odgrodzą większość plaży, ustawią krzesełka dla vipów z których połowa może się zapełni. Mniej znacząca większość czyli mieszkańcy będą musieli walczyć o na górze schodów o pierwszy rząd z którego cokolwiek będzie widać. Reszta będzie z nadzieja wstawać na palce z nadzieją ze coś zobaczą. Byłem i. Nic nie widziałem. Nie warto.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl