×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Kołobrzescy policjanci ostrzegają przed coraz częściej stosowaną przez przestępców metodą oszustwa. tym razem jest to oszustwo "na BLIK". W ostatnim tygodniu odnotowano właśnie próby takich wyłudzeń.
Przestępcy, wykorzystując naiwność ofiar, wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalnego pokrzywdzonego, który znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Przestępstwo to polega na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon i w ten sposób okradzenia konta osoby oszukanej. Proceder robi się coraz bardziej popularny i odbywa się w całym kraju. Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja, po czym obiecują, że oddadzą pieniądze jeszcze tego samego dnia.

Pożyczka jest „prosta”, a oszust zazwyczaj nie prosi o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy, żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

- Przestrzegamy – jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Trzeba sprawdzić, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy i najlepiej do tej osoby zadzwonić - wyjaśnia asp. Tomasz Kwaśnik, rzecznik prasowy KPP Kołobrzeg

Zasady ostrożności są zawsze takie same, jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze:

-NIE PRZEKAZUJEMY PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM;
-NIE PRZESYŁAMY PIENIĘDZY NA PODANE PRZEZ OBCE OSOBY NUMERY KONT;
-NIE PODAJEMY NIKOMU DANYCH DO LOGOWANIA NA NASZE KONTA BANKOWE;
-NIE PRZEKAZUJEMY OBCYM OSOBOM KODÓW DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA