×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Magistrat przygotował projekt uchwały związany z wypuszczeniem obligacji w wysokości 30 milionów złotych. Pieniądze są potrzebne m.in. na finansowanie deficytu budżetowego, a także spłatę kredytu i opłacenie inwestycji. W uzasadnieniu uchwały, urzędnicy podkreślają, że dla miasta obligacje komunalne są korzystniejsze niż tradycyjny kredyt komercyjny.

Dlaczego? Bo, jak czytamy w projekcie uchwały „ wynika to przede wszystkim z elastyczności w zakresie ustalenia terminów spłaty odsetek i wykupu obligacji, co zapewnia bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu”. Zdaniem miasta więc, przeprowadzone analizy finansowe wykazały, że emisja obligacji do kwoty 30 milionów zł. pozwoli na poprawę sytuacji ekonomicznej Kołobrzegu, mocno nadszarpniętej z powodu epidemii Covid-19.

Projekt uchwały zakłada, że „emisja poszczególnych serii obligacji nastąpi poprzez skierowanie propozycji nabycia do indywidualnych adresatów, w liczbie nie większej niż 149 osób”. Ostateczny termin ich wykupu został ustalony na 2030 rok. Jak poinformował nas Michał Kujaczyński, rzecznik magistratu, miasto nie pierwszy raz korzysta z takich rozwiązań i miały one miejsce również za kadencji poprzedniego skarbnika Grzegorza Czakańskiego.

Przypomnijmy; według optymalnego, najbardziej prawdopodobnego wariantu związanego z zagrożeniem epidemicznym, miasto może stracić nawet do 30 milionów złotych w budżecie. Szacowane straty wynikają z ubytku dochodów m.in. podatku od nieruchomości, opłaty uzdrowiskowej czy podatków PIT i CIT.

Projekt uchwały trafi na najbliższą sesję Rady Miasta.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA