×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Już w ten weekend port jachtowy opanują pasjonaci militariów. Wszystko za sprawą VI edycji Zlotu Zimnowojennego, który po trzech latach organizacji tego wydarzenia w Podborsku, powraca do Kołobrzegu. Będzie to pierwsza w kraju impreza militarna po wiosennej fali pandemii Covid-19. W środę podczas krótkiego briefingu prasowego przedstawiono szczegóły imprezy.

- Z wielu powodów czekaliśmy na ten moment z prawdziwym utęsknieniem. Obok widowiska historycznego „Bój o Kołobrzeg”, Zlot Zimnowojenny to sztandarowe, organizowane przez nas wydarzenie popularyzujące historię. Dziś wiemy, że będzie się mogło ono odbyć, co niezwykle nas cieszy – informuje Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

11 i 12 lipca w Marinie Solnej muzealnicy zapraszają na szóstą odsłonę popularnej w całym kraju imprezy, przypominającej burzliwe czasy tzw. zimnej wojny.  Przedsięwzięcie stworzy kilkudziesięciu rekonstruktorów, którzy wystąpią w mundurach z epoki, właścicieli zabytkowych pojazdów wojskowych oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek muzealnych m.in. z Piły oraz Stargardu.

Na terenie Portu Jachtowego powstaną dwie strefy funkcjonujące w formie żywej ekspozycji muzealnej. U zbiegu ul. Warzelniczej i wjazdu na Most Portowy stanie ponad dwadzieścia pojazdów wojskowych i rozstawią swoje stanowiska odtwórcy historyczni. Będzie tam można obejrzeć na przykład radzieckie ciężarówki, samochody terenowe, wozy opancerzone i artylerię. Zorganizowana będzie strefa edukacyjna, w której zapoznamy się na przykład z aktualnymi ofertami muzeów militarnych z regionu, obejrzymy mobilne wystawy czy będzie można wziąć udział w aktywnościach przygotowanych przede wszystkim dla najmłodszych zwiedzających.

By zachować obowiązujące zasady bezpieczeństwa, do obu sektorów wejdziemy tylko w jednym miejscu.

– Jednorazowo na terenie wydarzenia nie będzie mogło przebywać więcej niż 150 osób. Na bramkach będzie również obowiązek dezynfekcji dłoni. Środki odkażające znajdą się ponadto na każdym stanowisku oraz przy każdym pojeździe, jak również w punkcie informacyjnym imprezy. Do wozów bojowych niestety nie będzie można wsiadać. Będziemy też stale przypominać o zachowaniu odpowiedniego dystansu zwłaszcza tam, gdzie znajdzie się nieco więcej osób. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze – mówi  dyrektor MOP, Ostasz. Jednocześnie informuje, że przygotowany przez muzealników, szczegółowy plan zabezpieczenia zlotu został pozytywnie oceniony przez Państwowy Graniczny Inspektorat Sanitarny w Świnoujściu, który sprawuje pieczę nad terenem portu jachtowego.

VI Zlot Zimnowojenny rozpocznie się w sobotę, 11 lipca o godz. 11.00. Tego dnia teren wydarzenia będzie dostępny dla zwiedzających do godz. 19.00. W niedzielę, 12 lipca zlotowisko funkcjonować będzie od 11.00 do 15.00. Wstęp dla widzów jest bezpłatny.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA