×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Ile osób spoza naszego miasta, będzie głosowało w Kołobrzegu? Tego jeszcze nie wiadomo, bo wciąż trwa liczenie tych, którzy dopisali się do spisu wyborców w naszym mieście. Zagłosują również mieszkańcy innych miast, którzy spędzają wakacje w naszym kurorcie, a posiadają zaświadczenia o możliwości głosowania poza swoim miejscem zamieszkania. - Czeka nas ciężka praca – ocenia Jacek Tworek, urzędnik wyborczy z Kołobrzegu.

To problem, z którym będą musiały zmierzyć się wszystkie gminy turystyczne, również Kołobrzeg. Wielu mieszkańców dużych miast spędza obecnie urlopy nad morzem, nad jeziorami lub w górach. - Będzie trudno i na to się szykujemy. I tura odbyła się pod koniec czerwca i było oczywiście więcej osób niż zwykle, choć nie tyle, ile spodziewamy się teraz, w połowie lipca, w pełni sezonu. Wiele osób dopisuje się do list wyborców, dużo będzie miało również zaświadczenia – wyjaśnia urzędnik.

Zdaniem Jacka Tworka, najbardziej „zagrożone” kolejkami są lokale na ulicach: Piastowskiej, Arciszewskiego czy Portowej. Tam głosowało najwięcej osób podczas I tury. Lokale udało się jednak zamknąć równo o godzinie 21.

Urzędnik wyborczy wskazuje, że warto, aby osoby przyjezdne,które posiadają zaświadczenia, głosowały w mniej obleganych lokalach. Ci, którzy są zmotoryzowani mogą zrobić to choćby w gminach ościennych, tam ruch będzie mniejszy. - Otrzymujemy sporo telefonów od osób, które pytają, gdzie mogą głosować i staramy się odsyłać tam, gdzie nie przewidujemy tłumów czyli na przykład na obrzeża miasta – mówi Jacek Tworek.

Kolejek jednak raczej trudno będzie uniknąć. Trzeba pamiętać, że na długość głosowania będą miały wpływ również wytyczne związane z aktualną  sytuacją epidemiczną czyli przede wszystkim te, dotyczące zachowania dystansu społecznego – w lokalu może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4m2 jego ogólnodostępnej powierzchni.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA