×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Biuro Literackie i kołobrzeski Coffeedesk zapraszają na spotkanie autorskie z Katarzyną Szaulińską - pochodzącą z Kołobrzegu poetką i prozaiczką jest autorką debiutanckiego zbioru wierszy "Druga osoba". Jest on efektem wyróżnienia w projekcie "Pierwsza książka wierszem" realizowanego przy okazji najstarszego polskiego festiwalu literackiego Stacja Literatura. Autorskie spotkanie zaplanowano 15 października w kawiarni CoffeeDesk Bajkowe przy ulicy Mazowieckiej 24.

Kim jest tytułowa druga osoba z książki Katarzyny Szaulińskiej? Czy to ukochany, czy przeciwnik? Towarzysz – czy ten, kto odszedł? Czy to ktoś należący do mniejszości, szukający schronienia? Albo agresor chcący zaanektować przestrzeń i zaatakować gospodarza? A może to dziecko? W debiutanckim tomie autorka pyta o granice jednostki, pokazując różne aspekty relacji między dwoma obiektami - lustrzane odbijanie, przenikanie pod powierzchnię, zniekształcanie, stopienie.

Podejmuje też namysł nad tym, skąd pochodzimy i na ile jesteśmy odrębni, a na ile składamy się z części dziedziczonych jak mitochondria od naszych matek i wszystkich, którzy mieli na nas wpływ. Ta poezja wlewa się w czytelnika powodzią skojarzeń i nie pozwala zachować dystansu. Pierwsza i druga osoba w lekturze tomu zlewają się w jedno. "Wiersz ma być jak woda: powinien na chwilę ‘przybierać kształt tego, co opisuje, a potem płynąć dalej nieprzywiązany do źródła’ deklaruje w jednym z wywiadów".

Katarzyna Szaulińska urodziła się w 1987 roku w Kołobrzegu. Jest laureatka projektu Biura Literackiego "Połów" dla najlepszych autorów przed debiutem książkowym oraz inicjatywy "Pierwsza książka wierszem". Nominowana do nagrody głównej w XXV OKP im. Jacka Bierezina. Jest także autorką scenariusza komiksu o depresji oraz monodramu "Córcia" wystawianego w Teatrze WARSawy. Mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako psychiatra i psychoterapeutka.

Spotkanie jest pierwszą wspólną inicjatywą Biura Literackiego – jednego z najczęściej nagradzanych polskich wydawnictw i Coffeedesk - kołobrzeskiej firmy zajmującej się wszystkim co jest związane z kawą.

Początek wydarzenia zaplanowano na godz.18.00. Jak informują organizatorzy wstęp jest wolny, jednak maksymalna ilość osób biorących udział w wydarzeniu ze względu na pandemię wynosi zaledwie 25 osób.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA