×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Choć do Wigilii zostało jeszcze blisko dwa miesiące, to przygotowania do niej już zostały rozpoczęte. W środę w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji po raz pierwszy w tym roku spotkali się wolontariusze przygotowujący to ogromne przedsięwzięcie. W inauguracyjnym spotkaniu na którym pojawiło się ścisłe grono organizatorów wziął udział również sam pomysłodawca i założyciel Fundacji - Mikołaj Rykowski.

Tradycyjną formę 6 edycji "Wigilii dla Samotnych" uniemożliwia sytuacja epidemiologiczna, zatem członkowie fundacji i wspierający ją wolontariusze chcą zorganizować całość w formie "na wynos". Paczki zawierające tradycyjne, wigilijne potrawy zostaną dowiezione osobom samotnym, starszym i potrzebującym prostu do ich domów 24 grudnia.

Podczas spotkania sporządzono wstępną listę produktów na dwanaście wigilijnych potraw. Organizatorzy potrzebują.

grzyby suszone - 3 kg
dorsz filet - 50 kg
śledź matias - 50 kg
włoszczyzna mrożona - 20 kg
pieczarki - 12 kg
śmietana 18% - 5 l
barszcz czerwony - 400 torebek
pierogi z kapustą - 1650 szt. (165 kg)
słodycze, owoce, pieczywo - dowolna ilość
opakowania jednorazowe - 1600 szt.
rękawiczki jednorazowe - 4 paczki

- Osoby/Firmy chcące zadeklarować się na dostarczenie powyższych produktów proszone są o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio przez stronę FB: Wolne Miejsce - Kołobrzeg. Fundacja w ramach podziękowań za wsparcie wydarzenia za zgodą Darczyńcy umieszcza wskazany przez niego logotyp na plakacie wydarzenia - czytamy w specjalnym komunikacie - Wszystkie produkty należy dostarczyć po wcześniejszym ustaleniu pomiędzy 17, a 20 grudnia - informują organizatorzy.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA