×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Sprawą postawienia obelisku przy Skwerze Pionierów zajęła się w poniedziałek Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Prośba Stowarzyszenia Budowy Pomnika Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej ma trafić pod głosowanie wszystkich radnych. Przeciwne lokalizacji przy Dębach Katyńskich są władze miasta.

 

Przypomnijmy; o wniosku w sprawie postawienia głazu upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej i innych miejsc kaźni pisaliśmy tutaj. Kilka dni temu z taką inicjatywą do Rady Miasta, wystąpiło Stowarzyszenie Budowy Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Dwa lata temu organizacja postulowała za postawieniem, w tym miejscu, pomnika związanego właśnie z tematyką zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Radni wyrazili wówczas zgodę na postawienie monumentu, jednak na obrzeżach kołobrzeskiego cmentarza, nie zaś w centrum miasta.

 

Stowarzyszenie z budowy pomnika zrezygnowało. Jak wyjaśniała, podczas posiedzenia komisji, Jadwiga Maj, obelisk miałby być usytuowany pośród Dębów Katyńskich z tablicą upamiętniającą ofiary Katynia, Charkowa, Tweru i innych miejsc kaźni Polaków. - To jest zupełnie coś innego niż pomnik(...). Tamten miał być okazały, tutaj jest tylko kamień z tablicą. Jego umieszczenie pośród dębów zamknie to miejsce w jedną harmonijną całość – mówiła członkini stowarzyszenia.

 

Za postawieniem takiego głazu (o wymiarach; wys. 120 cm, szer. 70 cm, grubość – 40 cm) i przyjęciem wniosku, zagłosowała większość radnych. Swój sprzeciw w sprawie lokalizacji wygłosiły natomiast władze miasta. - Uważamy, że najlepszym miejscem na postawienie takiego głazu jest jednak kołobrzeski cmentarz(...). - wyjaśniała Ewa Pełechata, zastępca prezydent do spraw gospodarczych. Urzędniczka tłumaczyła, że w niedalekiej przyszłości Skwer Pionierów będzie uporządkowany architektonicznie. - Prosimy, aby to wziąć pod uwagę – podkreślała wiceprezydent.

 

Ostatecznie sprawa obeliska trafi na sesję Rady Miasta.

Komentarze  
-3 #1 Poecilus 2020-11-23 15:33
Tragedia z tymi pomnikami i obeliskami w Kołobrzegu. Chcą zrobić z tego miasta muzeum martyrologii a dodatkowo w zamyśle mają święte miasto (np. krzyż-symbol u wejścia do portu).

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA