×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości wystosował do wojewody zachodniopomorskiego pismo w sprawie tymczasowego odstąpienia od likwidacji dyspozytorni medycznej PRM w Kołobrzegu. Przypomnijmy; kołobrzeska placówka ma zostać zamknięta już na początku stycznia.

W województwie zachodniopomorskim będzie funkcjonować tylko jedna dyspozytornia – w Szczecinie. Poniżej publikujemy cały list posła Hoca do Tomasza Hinca, wojewody zachodniopomorskiego.
Czesław Hoc                                                                              Kołobrzeg, dn. 22.11.2020r.

poseł na Sejm RP

Biuro Poselskie, ul. Okopowa 15 „A”

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szanowny Pan

Tomasz Hinc

Wojewoda Zachodniopomorski

70-502 Szczecin,

  1. Wały Chrobrego 4

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szanowany Panie Wojewodo!

Konstatując ustawowy obowiązek koncentracji dyspozytorni medycznych w oparciu o System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) w całym kraju (ustawa z dn. 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) i  Rozporządzenie MZ z dn. 3 lipca 2019 r. w sprawie SWD PRM), które wskazują na 18 Dyspozytorni w całym kraju (po jednej w każdym województwie i po dwie na Mazowszu i Śląsku), zwracam się z uprzejmą prośbą o tymczasowe odstąpienie od likwidacji Dyspozytorni Medycznej PRM w Kołobrzegu z dn. 07 stycznia 2021 roku.

Powodem jest pandemia SARS-CoV-2, dynamiczna i nieprzewidywalna w aspekcie ew. dramatycznych zaostrzeń czy też ew. kumulacji zachorowań i w związku z tym możliwość znacznych perturbacji w aspekcie reorganizacji i tworzenia nowej infrastruktury medycznej ratownictwa medycznego.

Osobnym zagadnieniem jest kwestia zatrudnienia personelu w Dyspozytorni w Kołobrzegu. Co prawda - każdy ma zapewnioną dalsza pracę, ale utrata pracy chociażby przez jedną osobę w okresie tak trudnym w aspekcie obostrzeń epidemiologicznych, jednocześnie z dużym doświadczeniem i ogólnym rozeznaniem mapy oddziaływania Ratownictwa Medycznego na obszarze wschodniej części Województwa, byłoby znaczną stratą, a w wymiarze czysto ludzkim - bardzo przykre.

Tymczasowe kilkumiesięczne odstąpienie od likwidacji Dyspozytorni Medycznej PRM w Kołobrzegu będzie okresem na obserwację sytuacji epidemiologicznej w kraju z zapewnieniem profesjonalnej ciągłości realizacji zadań dyspozytorów medycznych wobec mieszkańców i osób przebywających na terenie części wschodniej województwa zachodniopomorskiego, a jednocześnie czasem merytorycznej dyskusji i racjonalnych rozwiązań przyszłościowych.

 

Z wyrazami szacunku

Czesław Hoc

poseł na Sejm RP, lekarz endokrynolog

Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia

 

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA