×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Już czwarty rok z rzędu eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali ranking warunków mieszkaniowych, uwzględniający ponad dwieście miast i miejscowości powyżej 20 tysięcy mieszkańców.

Na podstawie informacji Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku, analitycy sprawdzili, w którym polskim mieście warunki mieszkaniowe są statystycznie najlepsze. Kolejny raz to właśnie Kołobrzeg zajął pierwsze miejsce.


Tego rodzaju rankingi dziwią i irytują samych kołobrzeżan, którzy podkreślają, że sytuacja mieszkaniowa w naszym mieście nie jest przyjazna dla przeciętnego mieszkańca. Związane jest to przede wszystkim z wysokimi cenami lokali w Kołobrzegu i faktu, że nie są one adekwatne do średnich zarobków w tym regionie. Ranking nie bierze jednak pod uwagę takich czynników. Co oznacza więc stwierdzenie, że warunki mieszkaniowe są tutaj statystycznie najlepsze?


Autorzy zestawienia biorą pod uwagę dwa wskaźniki; liczbę mieszkań przypadających na 1000 osób i średni metraż w przeliczeniu na jedną osobę. Dla uwzględnionych wskaźników zostaje obliczona mediana. Upraszczając sposób liczenia; końcowy wynik zestawienia stanowi sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkań na rynku i średnim metrażem dla jednej osoby (szczegółowy sposób liczenia przedstawiony jest tutaj).


Z danych GUS z końca 2019 roku wynika,że to Kołobrzeg jest liderem zestawienia. Za naszym miastem, podobnie jak w ubiegłym roku, kolejne miejsca zajmują; Wrocław, Sopot i Warszawa.
ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA