×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Do najbliższego czwartku trwa druga tura zapisów nauczycieli na szczepienia przeciw Covid-19. Dyrektorzy kołobrzeskich placówek oświatowych przyznają, że wielu pedagogów ma wątpliwości. - Niektórzy czuli się bardzo źle po szczepieniu, stąd obawy nauczycieli związane ze szczepionką AstraZeneca – przyznaje Andrzej Haraj, dyrektor „Szóstki”. Podobnie jest w innych kołobrzeskich szkołach.


Dotychczas, w I turze, do szczepień zgłosiło się ponad 600 nauczycieli z całego powiatu; klas 1-3, przedszkoli, żłobków, a także „Okruszka” i OWI. Zaszczepiono trzystu z nich, bo właśnie tyle szczepionek otrzymuje cotygodniowo, dla tej grupy, kołobrzeski szpital. - Na tę liczbę zaszczepionych osób nie mieliśmy dotychczas żadnych poważnych powikłań. Wszystkie reakcje poszczepienne były typowe, czyli takie, o których możemy przeczytać na  ulotce szczepionki. Trzeba pamiętać, że każdy lek wywołuje skutki uboczne, podobnie jest ze szczepionkami – mówi doktor Tomasz Czerniak, koordynujący akcję szczepień – Powinniśmy się szczepić wszyscy – dodaje lekarz.

Dlaczego? Bo, jak mówi, wystarczy spędzić kilka minut na oddziale covidowym, aby przekonać się, że zakażenie koronawirusem potrafi przebiegać w sposób bardzo ciężki u osób w różnym wieku, także młodych. - Mieliśmy przypadki pacjentów wysportowanych, morsujących, którzy wymagali podjęcia działań ratujących życie, np. podłączenia do tlenu – mówi doktor Czerniak. Podkreśla również, że każda szczepionka przeciw Covid-19 ratuje przed powikłaniami i ciężkim przechorowaniem zakażenia. - Tak jest również z Astrą, co wskazuje na rzeczywistą, wysoką skuteczność tej szczepionki – wyjaśnia lekarz.

Doktor przekonuje nauczycieli do szczepień również na swoim profilu fb „(...) szczepionka Astry najprawdopodobniej zapobiega w dużo wyższym procencie, nawet zbliżonym do 100%, przed ciężkim przebiegiem i powikłaniami, 2. zaszczepienie Astrą nie wyklucza szczepienia technologią mRNA w przyszłości, 3. lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, 4. kluczowe jest budowanie odporności stadnej/gromadnej/populacyjnej (synonimy) wszystkimi dostępnymi środkami, a wszyscy na tym długofalowo skorzystają. Szczepcie się nauczyciele!”.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA