×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
W dniach 11-14 sierpnia na trasie Świnoujście – Kołobrzeg – Świnoujście odbędą się kolejne, XVI Regaty Unity Line. Impreza z dużą tradycją i tradycyjnie dużą frekwencją. Naciągle aktualizowanej liście startowej znajduje się 67 jachtów z 271 żeglarzami. Startują wilki morskie z ogromnym doświadczeniem i nowicjusze na morzu.

W porcie w Kołobrzegu już czeka na start Roman Paszke na jachcie "Gemini 3", który dwukrotnie musiał z powodów technicznych przerwać próbę okrążenia globu pod wiatr i prąd, czyli najtrudniejszą trasą ze wschodu na zachód. Roman Paszke na katamaranie "Warta Polpharma" w roku 2000 zajął 4. miejsce w regatach The Race dookoła świata.

W Regatach Unity Line wystartuje także znakomity żeglarz młodego pokolenia Szymon Kuczyński na jachcie "Atlantic Puffin". Przed dwoma laty zajął w Regatach Unity Line 2. miejsce w grupie żeglarzy samotnych. Potem samotnie opłynął świat na tym małym jachcie o długości 6,36 metra bez silnika, a teraz powraca do naszych regat.

W stawce jest też zupełnie nowa grupa szalup wiosłowo-żaglowych DZ. Trzy DZ-ty z Mazur i ze Śląska zainaugurują morskie regaty tych jachtów. Trzeba wyjątkowo silnego ducha żeglarskiego i odporności na trudy żeglugi na otwartopokładowej szalupie, aby wybrać się na długą trasę do Kołobrzegu i z powrotem Po raz pierwszy wystartuje także bardzo szybki katamaran 77 racing z Piotrem i Przemysławem Tarnackimi. Nowoczesna, karbonowa konstrukcja pozwala mu latać na granicy wody i powietrza osiągając prędkości maksymalne na poziomie 35 węzłów co czyni go najszybszą jednostką żaglową w Polsce. Nie zabraknie stałych uczestników regat, czołówki żeglarstwa morskiego: Konrada Smolenia, Eugeniusza Gintera, Andrzeja Sokołowskiego, Adama Lisieckiego, Piotra Parzy, Cezarego Wolskiego, Artura Pomorskiego, Krzysztofa Łobodźca. Popłynie najstarszy polski jacht 110 – letni "Nadir" z Maciejem Korkiem z Jacht Klubu AZS w Szczecinie, a także "Mazurek" z Markiem Hermachem, na którym Krystyna Chojnowska – Liskiewicz jako pierwsza kobieta okrążyła Ziemię.

Do stałych uczestników regat należą także żeglarze niemieccy: Silvio Schaffner, Lutz Bramer, Norbert Stoecker, Detlef Krause, Michael Riese, Herwig Dressler. W Regatach Unity Line oprócz Polaków i Niemców startowali Czesi, Rosjanie, Duńczycy, Szwedzi i Francuzi.

Bardzo ważnym elementem regat jest współudział w organizacji Akademii Morskiej w Szczecinie. Od początku 2001 roku w imprezie uczestniczy statek szkolno-badawczy "Nawigator XXI", którego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestników. Wielokrotnie pomagał w trudnych sytuacjach, jak złamanie masztu przy dużej fali i silnym wietrze. Akademia Morska udostępnia także żeglarzom regatowym swoje nabrzeże w Kołobrzegu, co jest bardzo dużą pomocą, gdyż brakuje miejsc postojowych.

Całą flotyllą jachtów można oglądać z plaż od Świnoujścia do Kołobrzegu w dniu 12 i 13 sierpnia. Jest to imponujące widowisko dla wakacyjnych gości województwa zachodniopomorskiego, którzy w portach Świnoujścia i Kołobrzegu mogą oglądać jachty znakomitych polskich i zagranicznych żeglarzy.
Komentarze  
+1 #1 Żagiel 2016-08-10 20:14
Piękna impreza !!!
Zaczyna brakować miejsc postojowych dla jachtów w nowym basenie.

A A co z 4 basenem dla łodzi motorowych?
Kiedy zostanie wybudowany?
0 #2 Sledz 2016-08-11 00:32
Nasze kolobrzeskie DZ odpoczywaja :-| a wtedy broda im rosnie
:-*
0 #3 na oklep 2016-08-11 00:45
Myslalem ze zyje na stepie TenTegoTamtego kalmukow mongolskich :zzz
O koniowaliadzie z parujacymi na plazy paczkamni w promocji huczalo w naszych tzw "mediach" przez wiele tygodni.
Na prawdziwe meskie zawody regaty - wlasciwe dla miasta portowego cisza jakby cenzura jeszcze z ul . Mysiej za Kiszczaka
Czyzby to byl dalej skansen feSStung wnuka dziada z Wechrmaht
:-*
0 #4 Mistral 2016-08-11 11:13
Cytuję Żagiel:
Piękna impreza !!!
Zaczyna brakować miejsc postojowych dla jachtów w nowym basenie.

A A co z 4 basenem dla łodzi motorowych?
Kiedy zostanie wybudowany?

PODOBNO TERAZ TO APARTAMENTY CHCĄ TAM BUDOWAĆ :-x

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA