×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Od następnego roku turyści mają wiedzieć za co płacą opłatę uzdrowiskową w Kołobrzegu. Władze miasta chcą regularnie badać jakość powietrza w mieście.

Przed kilkoma dniami proces o nielegalne pobieranie opłaty klimatycznej przegrało miasto Wisła. Jeden z turystów udowodnił, że władze każą sobie płacić za to czego w tym miejscu nie ma – czyli za czyste powietrze. - Nam to nie grozi, jesteśmy spokojni co do stanu powietrza w Kołobrzegu – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik urzędu miasta. Jednak jak przyznaje, turyści mają prawo wiedzieć za co płacą. Stąd zlecenie badań klimatu, które będzie wykonywał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.


Jeszcze nie wiadomo czy badania będą przeprowadzane raz czy dwa razy w roku. Obowiązku takiego nie ma – jedynym usankcjonowanym prawnie jest operat uzdrowiskowy który musi być przeprowadzany raz na 10 lat. To dokument zawierający szereg pomiarów i badań kwalifikujących lub nie dany obszar do nadania mu statusu uzdrowiska.

Ostatni był przeprowadzany jakieś 6 lat temu i wówczas badano powietrze. Chcemy to robić częściej z własnej inicjatywy – tłumaczy Kujaczyński.


Inicjatywa dobra, bo choć Kołobrzeg należy do miast o największej ściągalności opłaty uzdrowiskowej jednak ,jak twierdzi branża turystyczna, są problemy z jej egzekwowaniem. - Nie każdy chce płacić, a już na pewno trudno jest z kuracjuszami – mówi Ryszard Woźniak, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego. Ponieważ nie ma metod, które mogłyby zmuszać turystów do uiszczania opłaty, można ich tylko zachęcać. Choćby w formie badań, dzięki którym przyjezdny będzie widział za co płaci. (iws)
Komentarze  
-2 #1 etam 2015-11-26 20:09
Płacili dotychczas 3,50zł i nic w zamian nie mieli.PdK proponuje 4,00zł a w bonusie toalety i molo bezpłatnie.Teraz turyści będą wiedzieć za co to chętniej zaplacą
0 #2 mieszkanka K-GU 2015-11-27 09:20
właśnie od kilku godzin widzę czarny dym unoszący się z komina ciepłowni miejskiej i to ma być to zdrowe powietrze? akurat wiatr niesie ten dym na dzielnicę uzdrowiskową i co się dziwić ze nie chcą płacić podatku "klimatycznego"...
0 #3 K-mieszkaniec 2015-11-27 22:11
:cry: To co mają nie palić pani mieszkanko ?
+2 #4 taki tam 2015-11-28 08:33
A będą mierzyć w zachodnim Kołobrzegu jak wieje smrodem od oczyszczalni???
+1 #5 mieszkanka K-GU 2015-11-28 09:18
Cytuję K-mieszkaniec:
:cry: To co mają nie palić pani mieszkanko ?

mają ogrzewać oczywiście! ale coś mi się obiło o uszy ,że są jakieś filtry aby nie zatruwać środowiska...
0 #6 fredx 2015-11-29 20:42
Już samo zapylenie powietrza dyskwalifikuje dzielnicę uzdrowiskową. Spalarnia węgla w strefie A to wyrok...

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA