×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu ma kolejną, nowoczesną pracownię. Tym razem jest to miejsce, w którym będzie się kształcić na najwyższym poziomie operacyjnym przyszłych mechaników okrętowych.

Pracownia, którą w piątek oficjalnie otwartow placówce przy ul. Arciszewskiego została wyposażona w symulator siłowni okrętowej bazujący na najnowszych rozwiązaniach. Składa się on ze stanowiska do wizualizacji trójwymiarowej, centrali manewrowo-kontrolnej, awaryjnego panelu prądotwórczego, stanowiska instruktora i kolumny sygnalizacyjnej oraz głównej tablicy rozdzielczej.

To wielkie wydarzenie dla szkoły i jak mówi jej dyrektor, Lech Pieczyński, spełnienie marzeń. Pełnozakresowy symulator wyposażony jest w ekrany dotykowe i wizualizację trójwymiarową. Zawiera oprogramowanie siłowni z silnikiem ze śrubą o stałym skoku czy też siłownię typu diesel-electric z pędnikami elektrycznymi.

Zanim uczniowie zasiądą do tego potężnego symulatora, muszą opanować podstawy teorii. a jest jej naprawdę sporo. Pakiety programów symulacyjnych zawierją działania takich maszyn jak pompy i sprężarki okrętowe, wirówki paliw i olejów czy chociażby chłodni i układu klimatyzacyjnego.

Realizacja projektu kosztowała 482.000 złotych. Wyposażenie pracowni nie byłoby możliwe bez sponsorów. Dwóch największych to Polska Żegluga Bałtycka oraz Starostwo powiatowe w Kołobrzegu.

Warto dodać, że pracownia w placówce przy ul. Arciszewskiego jest to jedna z najnowocześniejszych pracowni na świecie. W Polsce jest zaledwie 5 podobnych. Symulator został wykonany przez firmę Unitest Marine Simulators z Gdyni.DSC_0225
DSC_0228
DSC_0231
DSC_0233
DSC_0234
DSC_0236
DSC_0240
DSC_0242
DSC_0250
DSC_0253
DSC_0257
DSC_0260
DSC_0264
DSC_0267
DSC_0270