×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Deptak prowadzący na kołobrzeskie molo czeka wielkie... pucowanie. Już w najbliższy wtorek do miasta przyjedzie 7 maszyn czyszczących. Przez blisko 10 godzin aleja będzie zamiatana, odkurzana i szorowana.

Zniknąć mają m.in. plamy po jedzeniu oraz zeschnięte gumy. Do usunięcia tych ostatnich sprowadzone zostanie specjalne urządzenie przypominające miotacz protonów z kultowego filmu o pogromcach duchów. Sprzątanie odbędzie się w ramach akcji „czysta przestrzeń-wspólna sprawa", którą organizuje firma Kärcher. Kołobrzeg to jej pierwszy przystanek.

Na mający ponad 200 metrów deptak przy ul. Mickiewicza już w najbliższy wtorek wjedzie aż 7 nowoczesnych urządzeń komunalnych. Cel? Doczyścić po wakacjach jedną z najpopularniejszych ulic w Kołobrzegu. Przez blisko 10 godzin, począwszy od godziny 7.00, deptak ten będzie zamiatany, szorowany i odkurzany. O czystość betonowej nawierzchni, ławek czy koszy na śmieci zadbają natomiast specjalnie sprowadzone w tym celu maszyny. Każda z nich zajmie się innym problem czystościowym.

- Na deptaku będziemy już o świcie. Ulica zostanie najpierw zamieciona, a później wyszorowana na mokro, także pod ciśnieniem. Usuwać będziemy codzienne zabrudzenia, np. liście, papierki i niedopałki papierosów, jak również zabrudzenia komunikacyjne, np. ślady opon czy plamy olejowe – mówi Magdalena Kwoka, specjalista ds. mediów, badań i analizy rynku firmy Kärcher.

- Pozbędziemy się także zabrudzeń spożywczych, w tym plam z tłustych sosów dodawanych do fast foodów oraz czarnych plam po zeschniętych gumach do żucia. Myte będą również kosze na śmieci oraz elementy małej architektury. Maszyny wymiotą także pyły powstałe np. wskutek ścierających się opon. W sumie prace czystościowe obejmą aż 1935 m kw. deptaka - dodaje.

Czystość Kołobrzegu to wspólna sprawa

Wtorkową akcją firma Kärcher chce wesprzeć miasto w walce z trudnymi zabrudzeniami, które często pojawiają się w popularnych miejskich przestrzeniach, zwłaszcza w sąsiedztwie lokali gastronomicznych. Kołobrzeg to pierwsze miasto, w którym taka akcja będzie przeprowadzona. Podobne akcje zaplanowane są na bulwarach Wisły w Warszawie i Krakowie.

- Prace, które wykonamy na deptaku będą dopełnieniem codziennego, bardzo efektywnie działającego serwisu sprzątającego, jaki pracuje w mieście. Skupimy się jednak na tych zabrudzeniach, które nie zawsze podczas bieżącego sprzątania da się łatwo usunąć. Dla nas będzie to wyzwanie – mówi Kajetan Nowak, Kierownik sprzedaży - Instytucje publiczne/technika komunalna w firmie Kärcher.

Usuną gumy i drażniący pył

W sumie w sprzątaniu pomoże aż 7 maszyn. Wśród nich pojawią się m.in. zamiatarki, również takie wyposażone w głowicę szorującą, odkurzacze odsysające zanieczyszczenia z trudno dostępnych

miejsc, urządzenia wysokociśnieniowe myjące na gorąco, a także specjalne urządzenie, które rozpuszcza i zasysa zeschnięte gumy np. z asfaltu lub betonu. Ten ostatni problem to zmora wielu miejskich deptaków w całej Polsce!

Ciekawostką jest to, że podczas sprzątania zostaną wykorzystane specjalne urządzenia pozwalające ograniczyć wtórną emisję pyłów PM10 i PM2,5, czyli zanieczyszczeń opadających na chodniki, które drażnią układ oddechowy. W praktyce oznacza to, że takie urządzenia usuną m.in. zalegające na chodnikach drobiny ze startych opon, spalin lub pochodzące z przewozu np. odpadów budowlanych.

- Podczas akcji zadbamy nie tylko o estetykę samego deptaka, usuwając plamy czy śmieci, pokażemy także, jak podczas codziennego sprzątania w mieście zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy, a zwłaszcza, w jaki sposób ograniczyć w nim szkodliwe pyły, które wzbijając się z chodników mogą przyczyniać się np. do rozwoju chorób układu oddechowego – mówi Magdalena Kwoka.

Będą edukować mieszkańców na temat czystości

Całej akcji będą mogli przyglądać się mieszkańcy. Jak podkreślają jej pomysłodawcy, w zamyśle ma ona przede wszystkim wymiar edukacyjny dla społeczności lokalnej.

– To jak wyglądają miejsca, w których się bawimy się, spacerujemy czy wypoczywamy zależy w dużej mierze od nas samych. Wierzymy, że pokazując wysiłek, jakiego wymaga usunięcie np. plam z kebabu czy niedopałków sprawimy, że więcej osób stanie się wrażliwszych na ten problem i w przyszłości zachowa się bardziej odpowiedzialnie – mówi Magdalena Kwoka.

Z myślą o edukacji mieszkańców, na placu przy molo powstanie także specjalna strefa. Przez cały dzień będzie można w niej skorzystać z szeregu atrakcji oraz zasięgać porad. Od godz. 8 do godz. 16 w mobilnym centrum diagnostycznym będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne, oceniające kondycję układu oddechowego.

Dla najmłodszych z kolei przygotowano eko-warsztaty łączące zabawę z nauką. Dzieci dowiedzą się na nich m.in. jak wyglądają zanieczyszczenia powietrza, skąd się bierze smog i w jaki sposób wpływa on na zdrowie. Dorośli natomiast będą mogli zawitać do kina Kärcher, w którym wyświetlane będą filmy pokazujące akcje czystościowe na całym świecie.

Odwiedzający strefę otrzymają także upominki, m.in. maseczki antysmogowe przydatne jesienią i zimą, a także specjalny poradnik, w którym znajdą się informacje o tym, jak dbać o środowisko naturalne w codziennym życiu, jak postępować odpowiedzialnie w miejskiej przestrzeni czy w jaki sposób uchronić się przed zgubnym wpływem smogu.
Komentarze  
+13 #1 Bórmiszcz 2018-09-14 09:20
No to zobaczymy ile płytek pęknie tudzież odpadnie po przejeździe takich miotaczy :)
+18 #2 Varadero 2018-09-14 09:38
A ja się pytam co z maszyną czyszczącą, którą miasto zakupiło właśnie do czyszczenia kamienia przed molo? Maszyna stoi, zamawiają usługi i sprzęt z innych miejsc, o co tu chodzi? Nic innego nie przychodzi do głowy niż kolejny szwindel...
+15 #3 Anton Shador LaVey 2018-09-14 10:27
Na deptaku na molo jest pełno jedzenia które pochodzi od stoisk z jedzeniem, właściciele tych kawiarni powinni się zrzucić na czyszczenie, bo to ich półprodukty.
+6 #4 wania 2018-09-14 10:39
a gdzie my mamy taki most i deptak jak na foci?
+6 #5 Podziw 2018-09-14 11:29
Prezydent nie chciał granitu tylko beton i teraz za jego decyzje płacimy wszyscy.
+3 #6 taka-jedna 2018-09-14 12:34
Zagdaka czy aby na pewno będą czyścić NASZ deptak czy ten ze zdjęcia :lol: :D
+5 #7 BULION 2018-09-14 12:48
Cytuję wania:
a gdzie my mamy taki most i deptak jak na foci?

Na ulicy Tuwima. Ale go nie zobaczysz. On istnieje wirtualnie w głowie Grzmotka :lol: :lol: :lol: Czyli przyszłego vel senatora, akurat dla starszych panów, którzy chcą dalej tłusto zarabiać, a na dodatek się nie narobić i nie stresować (senatorami nikt się zbytnio nie interesuje ani ich pracą, a zarabiają tyle co poseł albo nawet lepiej). Nasz Grzmotek ze swoją kulturą z pewnością będzie tam pasował :D :D :D
-9 #8 rOzA tHuN fOn HoHeN sZcZuN 2018-09-14 14:13
Sromotek chocby nie wiem jak
Sie naprezal i wytezal :oops: :oops: :oops:
Nawet jak w compaktowem kibelku p pr prrr BUM :oops:
Nie zatrze sladow naszych kolobrzezan pieniedzy .
DZIESIATKI SETKI MILIONOW
Wyrzuconych w bloto a wczesniej PObranych z sumy onej
KANAPEK WYBORCZYCH Stanleya Gie .
Ile za to wybudowaloby sie synekur u TeTeTki
Ilez ach ile dobrze oswietlonuch
toalet psich na Osiedlu " Ogrody "
Intenzywnie martwi sie i zachodzi w mozgotrzaske
Marna Merylajn RNS Szarpata
Zona pzyjszlego niedojszlego in spe
Wirtualnego - Synekur Nygusa
Rzucajacem w morderczem zapedzie
PO scianach sufitach i wszedzie
Wedliny wyborczej Dlugiej Cwetry prezydenta
Amen
+2 #9 obser-wator 2018-09-14 18:52
Wtorkową akcją firma Kärcher chce wesprzeć miasto. Co trzeba mieć w głowie by reklamę firmy komentować poprzez pryzmat polityki lokalnej.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA