×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny obronnej przeciwko bolszewickiej agresji w 1920r., współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Mowa o Witoldzie Pileckim, W dniach 29 września zaplanowano w mieście Kołobrzeski Dzień z Rotmistrzem Pileckim. Będzie to już szósta odsłona imprezy.

Obchody  rozpoczną się w piątek o godz.12.00 w Regionalnym Centrum Kultury. Zaplanowano tam wykład na temat "Dylematów Pokolenia Wyklętych". Jak informują organizatorzy co prawda adresowany on jest do młodzieży licealnej, ale każdy kto będzie chciał uczestniczyć w tym wydarzeniu, jest mile widziany w sali widowiskowej RCK-u. Później zaplanowano mszę św. w intencji rotm. Witolda Pileckiego, jego Rodziny oraz Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Macieja Apostoła przy ul. św. Macieja. Rozpocznie się ona punktualnie o godz.19.00


Dzień później zaplanowano główne uroczystości. Rozpocznie je tradycyjnie VI już Konkurs wiedzy o życiu i działalności rotm. Witolda Pileckiego adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej z województwa zachodniopomorskiego. Później zaplanowano uroczystą galę artystyczna w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury. Rozpocznie ja o godz.17.00 pokaz filmu dokumentalnego pt.”Koszalin 1945-46, pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa.”( scenariusz i reżyseria Marcin Maślanka). Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć premierowy audio - spektakl autorstwa Marii Ścibor - Marchockiej pt. "Głosy" . Autor oparł się w nich na wspomnieniach więźniów oraz na udokumentowanych faktach z działalności niemieckich fabryk śmierci. Użył różnych form literackich, od prozy poetyckiej, po balladę dziadowską. Każdy wiersz to głos innego więźnia Buchenwaldu i Auschwitz. Te subiektywne spojrzenia na dramatyczne najczęściej obozowe wydarzenia budują polifoniczny opis piekła. Ten poetycki dokument ukazuje również wspomnienia obozowe rotmistrza Witolda Pileckiego.


W spektaklu, udzieli swoich głosów następujący aktorzy: Jerzy Zelnik, ś. p. Janusz Zakrzeński, Katarzyna Wełpa, Tadeusz Ścibor Marchocki, Rafał Jan Porzeziński, Michał Piela, Maria Pakulnis, Cezary Nowak, Mikołaj Müller, Zbigniew Moskal, Olga Miłaszewska, Wojciech Malajkat, Anna Majcher, Piotr Machalica, Agnieszka Kuczyńska, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, ś. p. Krzysztof Kołbasiuk, Mikołaj Kawecki, Marek Jaromski, Sławomir Grzymkowski, Bartłomiej Głogowski, Sylwia Gliwa, Stanisław Dembski, Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, ks. Marcin Brzeziński, Urszula Bartos-Gęsikowska, Adam Biedrzycki.
Komentarze  
+5 #1 Herbert 2018-09-14 20:05
Dzieki za informacje .
+5 #2 zaciekawy 2018-09-16 20:00
A ten gościu który od kilku lat zajmował sie transferem z lotniska w szczecinie, synem rotmistrza, p. Andrzejem Pileckim podczas obchodów to gdzie sie podział? Był bardzo cierpliwy na przedłużajacych sie sesjach fotograficznych / bo oficjele chcieli miec foto z synem bohatera/ po spektaklach. Podziwiałam jego cierpliwość i brak zniecierpliwienia i nerwowości na twarzy, p. Andrzej Pilecki ulegał jego delikatnym aczkolwiek zdecydowanym sugestiom. Zimny facet i przeszedł ponoć dobre przeszkolenie / tak mówia w starostwie/. nie pasował do tej kliki szachrajów. Ponoc był dla niektórych zagrożeniem. Skasowali go czy sam odszedł?.
+2 #3 zima w lipcu 2018-09-20 22:09
gadał oczywista prawde, pozostali s.pieedalaci i nie podpierac sie logo bohatera, normalnie i po ludzku - pierwszy n a stolku Wąsik jurek -tych na ktorych dacie glosy do piet mu nie dorastaja- Jurek ten glos poparcia wiesz - zza Buga- jeden urzad na wysiegniku, 1956,
+9 #4 road 2018-09-30 07:31
Brałem udział w tych spotkaniach. Z przykrością stwierdzam nieobecność przy tej okazji ,młodzieży kołobrzeskich szkół. Tak pięknych wzruszających lekcji historii ,ta młodzież nie przeżyje nigdzie. Pilecki i historia takich jak ON, to najlepsze co można przekazać młodzieży ,by ta uwierzyła ,że są wartości inne niż irokez, dres,komórka , tablet,narkotyki i "róbta co chceta"klasyka gatunku ,niejakiego Jerzego Owsiaka.Dlaczego mnie to nie dziwi.Kołobrzeg, przez takich, pożal się boże, "przywódców" jak Gromek , Tamborski, Hok i paru pomniejszych bohaterskich bojowników o demokrację, tkwi ciągle w okowach komunizmu. Dowodów na ich antypolonizm można znaleźć wiele.Sam fakt ,że są członkami partii,której przywódcy systematycznie skarżą się na demokratycznie wybrany rząd PiS-u ,do Brukseli i gorzej, bo do niemieckiej Merkel, jest w tym kontekście bardzo wymowny.Nie słyszałem, by któryś z ww powiedział ,odcinam się od przywódcy mojej partii Grzegorza Schetyny ,bo nie chcę uczestniczyć w kolejnej Targowicy. Wymownym jest też fakt uczestnictwa wyżej wymienionych, w ubecko-esbeckim spędzie "pokrzywdzonych" obrońców komunizmu. Wracając jednak do głównego wątku,to uważam,że winę za ten stan rzeczy ponoszą głównie Gromek i Tamborski,bo to im podlegają szkoły z młodzieżą na którą czekaliśmy w auli RCK. Niestety młodzieży tam nie było. Mam nadzieję i życzył bym sobie, by po nadchodzących wyborach ,miejsca na stanowisku prezydenta miasta i starosty zajęli Polacy-Patrioci,którzy spowodują, by młodzież kołobrzeska miała pojęcie o tym dzięki komu żyje w WOLNEJ POLSCE. A swoją drogą jestem ciekawy,dlaczego ww tak nienawidzą wolnej Polski i Polaków,którzy tę wolność Polsce przynieśli. To tacy jak Rotmistrz Pilecki,Sidzikówna, Szendzielarz,Fieldorf,Okulicki i inni zaczęli po wojnie walkę o Wolną Polskę,by tacy jak nasz Papierz i Solidarnościowi Patrioci tę walkę ,choć jak widzimy po Kołobrzegu,nie do końca wygraną,zakończyli.(Zdrajca i kapuś Wałesa,absolutnie do grona walczących o Polskę się nie zalicza) Ja jednak mam nadzieję,że Kołobrzeg będzie w pełni POLSKI. Skończą się głupie demonstracje ,jakichś dziwnych ludzi z jakiegoś niepolskiego KOD-u, Odejdzie w niepamięć naczelny ideolog ,bardzo negatywny bohater Stanu Wojennego,Mirosław Tessikowski, rozpadną się pozostałości po rezydencji WSI,zostaną wybrani dyrektorzy szkół na naszym terenie i młodzież będzie uczestniczyć w żywych lekcjach Patriotyzmu.Już dawno temu Adam Mickiewicz pisał w "Dziadach""Jeśli zapomnę o Nich,Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie",Mówił też Wskrzesiciel Polski- Józef Piłsudski"Naród ,który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. I na koniec dla tych wszystkich ,których historia inna niż ta komunistyczna ,uwiera ,jeszcze jeden cytat"Naród ,który nie zna swojej historii traci swoją tożsamość". O tym szczególnie powinni pamiętać ci, z PO, KOD-u, Nowoczesnej i z paru innych, nic nie znaczących lewackich dewiantów.
+3 #5 Inna opcja 2018-09-30 22:46
Grzmotek i druzyna garusa Stanleya Gie z Platformy Obciagow folksdojczow jurgeltnikow *
W tym czasie goscila nad Jeziorem Resko (Dzwirzyno )
Przy POmniku Mawzoliej
hitlerowskiego " Dorniera " ze swastyka
Mawzolijej meczenstwa SS Gestapo itp
Druzyna ona lala lze szczera a od serca nad grobem hitlerowskich lijotczykow .
Jak nakazala agentka sowieckiego odlamu KGB - STASI Makrella i folksdojcz Settino .
Nasi ulycy i zagranycy a pejsi KAMENICY :sad:
* jurgelt - w slowniku
+5 #6 Kochajacy inaczej Biedra 2018-09-30 23:05
Gromek i Tamborski kochaja Polske " inaczej "
POjedziemy do Slupska odBytowa :oops: :oops: :oops: :oops:
Moze zastaniemy tam tez Rabiejowa :oops: :oops: :oops:
.
Polske. , ktora daje im chleb i komfort zycia kochaja inaczej :sad:
Skladaja hold hitlerowskim oprawcom nad Jeziorem Resko i z POSKIEGO MUZEM OREZA w KOLOBRZEGU .
Robia o zgrozo ... skub zlomu ; hitlerowskiej zardzerwialej smierci .
Juz niedlugo jawne plucie Polakom w twarz i germanie dzieci sie skonczy
" nie bedzie obcy plul nam w twarz i dzieci nam germanil "

Nie masz możliwości dodania komentarza
MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA TYLKO DLA
OSÓB ZALOGOWANYCH