×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Wywiad z Robertem Kaimem, pełnomocnikiem komitetu KWW „Kołobrzeżanie”.


„Kołobrzeżanie” kto to w ogóle jest? Takie pytanie zadawali sobie politycy kiedy zarejestrowaliście swój komitet wyborczy. Szukano powiązań, układów, spekulowano, że może ktoś po coś... Trudno w Kołobrzegu uwierzyć w inicjatywę społeczną?
Robert Kaim: Politykom na pewno (śmiech). A my właśnie jesteśmy inicjatywą społeczną. Nie mamy żadnych powiązań politycznych, ani tzw. znajomości w samorządzie. Wręcz przeciwnie – kiedy utworzyliśmy komitet i zrobiło się wokół nas małe zamieszanie, zgłosiło się kilka znanych w Kołobrzegu osób z propozycją współpracy. My tego nie chcieliśmy. Od początku mieliśmy założenie – idziemy do tych wyborów jako mieszkańcy, zwykli ludzie, Kołobrzeżanie. Nie chcemy wokół nas żadnych polityków, ani osób z nimi powiązanych.

Skoro nie interesuje was polityka to dlaczego kandydujecie do Rady Miasta?
Bo uważamy, że Kołobrzeg potrzebuje zmian. To miasto jest przyjazne turystom, ale czy mieszkańcom? To pytanie zadawaliśmy sobie wielokrotnie w naszym gronie; wśród nas jest wielu drobnych przedsiębiorców, część natomiast pracuje na etatach. Łączy nas jedno – mieszkamy w Kołobrzegu. Czy więc Kołobrzeg jest przyjazny dla nas, dla tych drobnych przedsiębiorców i zwykłych ludzi, którzy pracują na etatach? Naszym zdaniem absolutnie nie.

Chodzi o to, że jest drogo?
To jedna rzecz, że koszty życia są tutaj o kilka, kilkanaście procent wyższe niż np. w Koszalinie. Druga – władze miasta nastawione są na te inwestycje, które skierowane są głównie na branżę turystyczną. Owszem to bardzo ważne, że będziemy mieli nową promenadę, ale proszę powiedzieć; ile z tego skorzysta przeciętny Kołobrzeżanin? Tymczasem o salę gimnastyczną przy Trójce rodzice walczyli latami, na remonty ulic też trzeba czekać bardzo długo. Są dzielnice w tym mieście zapomniane, zaniedbane, mimo faktu, że posiadają olbrzymi potencjał. Na przykład dzielnica zachodnia – dlaczego tam się nie inwestuje? Odpowiedź – bo nie ma wielkich hoteli, więc nie ma też lobby wpływowych osób. O problemach tego miejsca wiedzą najlepiej nasi kandydaci i mieszkańcy dzielnicy – Bartosz Stachurski, Łukasz Obroślak czy Karolina Oleksiewicz.

To co chcecie zrobić, żeby lepiej się w tym mieście żyło?
Na początku to co jest możliwe i realne. Stwórzmy coś takiego, jak karta mieszkańca. Taki dokument stanie się podstawą do uzyskania zniżek np. na obiekty sportowe należące do MOSiR-u, czy wydarzenia kulturalne w RCK-u. Później do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, bo jeśli chcemy zmniejszyć ruch samochodowy w mieście to wprowadzenie darmowych autobusów jest jedynie kwestią czasu. Korzyści wynikające z posiadania takiej karty, czyli bycia Kołobrzeżaninem, powinno gwarantować miasto, a nie inni przedsiębiorcy, jak to robiono przy takich programach jak Karta Dużej Rodziny czy Karta Seniora. To nie miało prawa się udać.

Wróćmy do tematu ruchu samochodowego w tym mieście. Latem toniemy w korkach i nie mamy gdzie parkować

Zacznijmy budować parkingi buforowe. To podstawa, tak funkcjonują europejskie miasta turystyczne, tak działają dobrze zarządzane miejscowości w Polsce. Trzeba szukać odpowiednich miejsc, aby takie parkingi mogły powstać – to jest temat do analizy i dyskusji dla nas wszystkich, wszystkich Kołobrzeżan.
Po drugie – zamknijmy centrum dla samochodów. Jesteśmy chyba jedynym miastem w którym są korki pod ratuszem. Centrum powinno być dla ludzi, tam musi być deptak, prawdziwa starówka. Tam powinny być ławki, klomby, fontanny i place zabaw, a nie hałas i samochodowe spaliny.

To są działania długoterminowe
Tak, bo nasz program to perspektywa działań na następne 15, 20 lat. To nas odróżnia od polityków, którzy rządzili nami przez ostatnie lata i skupieni byli tylko na swojej kadencji. Większość inwestycji realizowali głównie pod sam jej koniec, żeby „ludzie pamiętali” przy głosowaniu. Część z nich walczy teraz o życie, bo bycie w samorządzie to ich jedyny kawałek chleba, poza tym nie mają nic. Są tak odrealnieni, że powiedzą i obiecają wszystko, a nawet więcej. Politycy nie potrafią już spojrzeć na to miasto oczami przeciętnego mieszkańca, dajmy im więc odpocząć (śmiech).

Dzisiaj wszyscy mówią o młodych. Wy macie dla nich jakieś propozycje?
Oczywiście, sami jesteśmy młodzi i wiemy jakie są potrzeby młodych. Mieszkania – to podstawowy problem. W Kołobrzegu są bardzo drogie, przecięty młody człowiek, który zarabia 2,5 tys. czy 3 tys. na rękę nie dostanie kredytu. Wiem, bo pracuję w banku (śmiech). Dlaczego więc nie przywrócić kołobrzeskim TBS-om ich pierwotnego przeznaczenia? Spółka, która dostaje działkę od miasta może budować mieszkania w konkurencyjnych cenach, niezależnych od wysokich cen prywatnych deweloperów. Jeśli młody człowiek będzie mógł spłacać część mieszkania wraz z czynszem, będzie chciał tutaj zostać, żyć, pracować. To otwiera furtkę do dalszych działań.

A praca? Jest, ale głównie w branży turystycznej. Nie każdy chce być kelnerem
Potrzebna nam strefa ekonomiczna dla biznesu nieuciążliwego. Co to znaczy? Ktoś ma pomysł, że będzie coś sprzedawał i wysyłał w świat, jakieś rzeczy importował, eksportował. Potrzebuje jedynie jakiegoś biurka, szybkiego internetu, miejsca w magazynie. Miasto może mu to wydzierżawić, wynająć powierzchnię do pracy. Jak takiej firmie się uda, zacznie radzić sobie sama, będzie zatrudniać ludzi, płacić podatki oczywiście, poszuka innej lokalizacji i zwolni miejsce dla kolejnej osoby z nowym pomysłem. Takie firmy w Kołobrzegu są. Przykład? Coffedesk, ale zaznaczam, że to nie jedyna. To tylko przykład dużego sukcesu.

To idziemy w stronę przedsiębiorców...
Bardzo chętnie. W naszym przekonaniu przedsiębiorcy nie są w Kołobrzegu traktowani równo. Liczą się tzw. wielcy gracze, którzy często mają jakieś profity, są na przykład zwalniani z podatków, mają umorzone długi wobec miasta, czy płacą niskie dzierżawy za korzystanie bądź zarabianie na majątku należącym do miasta. My chcemy jasnych i prostych zasad w tym zakresie. Przykład? Jeśli pomagasz, finansujesz sport, edukację, kulturę to jest podstawa, abyś nie musiał płacić podatku od nieruchomości, aby cię z takiego zobowiązania zwolnić. 
Nie może być podziału na „ważnych” i mniej „ważnych” przedsiębiorców, bo jeden ma wielki hotel, a drugi mały pensjonat. Reguły powinny być znane, przejrzyste, a mieszkańcy powinni o nich wiedzieć. Z tym wiąże się nasz kolejny postulat.

Chcecie, aby kołobrzeżanie mieli większą wiedzę o tym, co się dzieje i co jest planowane w mieście
I mieli realny wpływ na rozwój tego miasta. To dwie rzeczy; pierwsza – prawdziwe konsultacje społeczne. Chcielibyśmy doprowadzić do utworzenia tzw. Portalu Badania Opinii Kołobrzeżan czyli miejsca gdzie mieszkańcy będą mogli wyrażać swoje opinie i komunikować się z urzędem. Nie muszę mówić jak obecnie to wygląda. Wystarczy fakt, że teraz w takich konsultacjach bierze udział po kilka osób i nic z nich nie wynika. Kołobrzeżanie absolutnie nie mają poczucia, że ich zdanie czy głos się liczy, jest brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawach społecznych czy innych.
Druga sprawa to Budżet Obywatelski.

Chcecie przywrócenia Budżetu Obywatelskiego?
Przywrócenia i zwiększenia. Niech to będzie nawet 300 tysięcy na dzielnicę. Za takie pieniądze można zrobić już coś konkretniejszego, zapłacić za projekt, powalczyć o większą dotację. Kilka lat temu w dzielnicy zachodniej, znowu do niej wrócę, ale to dobry przykład, mieszkańcy wybrali budowę molo. Zrobiono projekt, zapłacono za niego i zamknięto w urzędniczej szufladzie do której nikt nie zagląda. Inwestycja, która mogłaby ożywić ten rejon Kołobrzegu trafiła do kosza. Pewnie – łatwiej poczekać na inwestora, który takie molo wybuduje przy własnym hotelu, ale czy o to chodzi? Chyba nie.
Mieszkańcy są zrezygnowani, nie czują się odpowiedzialni za miasto, nie czują się z nim związani, każdy martwi się o siebie. Chcemy to zmienić i zaczynamy już teraz.

W jaki sposób?
Mamy swoje postulaty ale nie zamykamy się na nowe. Nasz program jest „żywy”, jest dla ludzi, jest robiony przez Kołobrzeżan i dla Kołobrzeżan. Dlatego pytamy, zaczepiamy, dyskutujemy, słuchamy – nasz profil Fb jest otwarty dla wszystkich. To dla nas najważniejsza kwestia – usłyszeć co mówią Kołobrzeżanie. 

A co mówią Kołobrzeżanie?
Mówią, że chcą bezpiecznego, dobrze oświetlonego miasta. Chcą lepszego zarządzania spółkami miejskimi; zmniejszenia administracji, bo trudno coś załatwić a kierownik goni kierownika. Chcą przyjaznego dla mieszkańców miasta i mniej polityki, a więcej działania w samorządzie. Chcą równowagi między rozwojem miasta dla turystów a rozwojem dla mieszkańców. To wszystko jest w naszym programie. 

21 października to właśnie Ty będziesz decydował o przyszłości tego miasta. Dlatego o Twój głos zabiegają byli i obecni politycy, działacze wielkich partii, ludzie, którzy od lat kręcą się na politycznych obrzeżach tego miasta.

Zastanów się – czy warto oddać swój głos na tych, którzy mieli już okazję się wykazać, a tego nie zrobili? Na tych, którzy raz na kilka lat przypominają sobie o tym, że „mieszkańcy są najważniejsi”? Pamiętajcie, że za tymi ludźmi stoją inni, którym trzeba będzie „podziękować”, obdarować czy umiejscowić na ciepłej, miejskiej posadce. I wtedy znów, przez kolejnych kilka lat, nic się nie zmieni.

My mówimy – dosyć polityki w Kołobrzegu! Chcemy prawdziwej samorządności ,czyli wyznaczania celów i realizowania zadań dla dobra nas wszystkich czyli Kołobrzeżan. Nie interesują nas koalicje i układy, a dobre pomysły i uczciwe traktowanie wszystkich mieszkańców tego miasta.
Jeśli myślisz tak jak my – oddaj swój głos na naszych kandydatów z KWW Kołobrzeżanie.

Okręg nr 1

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 OBROŚLAK Łukasz Edward 34 Kołobrzeg
2 STACHURSKI Bartosz Jerzy 28 Kołobrzeg
3 POKORNIECKA Lilianna Joanna 49 Kołobrzeg
4 CHUDYK Marcin Konrad 37 Kołobrzeg
5 OLEKSIEWICZ Karolina Natalia 35 KołobrzegW okręgu nr 1 mogą głosować mieszkańcy poniższych ulic  Akacjowa, Albatrosa, Arciszewskiego Krzysztofa, Bajeczna, Bałtycka, Billewiczówny Oleńki, Błękitna, Bosmańska, Brylantowa, Brzechwy Jana, Bukowa, Bulwar Marynarzy Okrętów Pogranicza, Bursztynowa, Bzów, Bydgoska, Chełmońskiego Józefa, Cisowa, Dębowa, Diamentowa, Dworcowa, Frankowskiego Jana, Gdańska, Gierymskich Aleksandra i Maksymiliana, Głogowa, Gnieźnieńska, Grudziądzka, Grzybowska, Hajduczka, Herbowa – numery nieparzyste, Jagiellońska, Jana Sobiepana Zamoyskiego, Jana Sobieskiego, Jasna, Jaśminowa, Jedności Narodowej, Jodłowa, Jowisza, Jurkiewicza Kazimierza, Kapitańska, Karłowicza Mieczysława, Kasztanowa, Ketlinga, Kiemliczów, Kmicica Andrzeja, Klonowa, Kolumba Krzysztofa, Komandorska, Koralowa, Korczaka Janusza, ks. Kordeckiego, Kossaka Juliusza, Krakowska, Krasickiego Ignacego, Krótka, Kurpińskiego Karola, Lazurowa, Leśna, Longinusa Podbipięty, Łososiowa, Maciejewicza Konstantego, Makowskiego Tadeusza, Makuszyńskiego Kornela, Malczewskiego Jacka, Marsa, Marynarska, Matejki Jana, Św. Macieja, Merkurego, Michała Kazimierza Radziwiłła, Michałowskiego Piotra, Miła, Moniuszki Stanisława, Morcinka Gustawa, Muszelkowa, Neptuna, Noskowskiego Zygmunta, Obozowa, Ogińskiego Michała-Kleofasa, Opolska, Orłowskiego Aleksandra, Paderewskiego Ignacego, park 18 Marca, park im. Jedności Narodowej, Partyzantów, Pawła Jana Sapiehy, Perłowa, Piastowska, Pierwszych Osadników, Plac 18 - go Marca, Plażowa, Pogodna, Poznańska, Próżna, Rolna, Rondo Borowinowe, Rondo Jantarowe, Rondo Solankowe, Różana, Różyckiego Ludomira, Rubinowa, Rybacka, Saturna, Sienkiewicza Henryka, Skoczylasa Władysława, Skrzetuskiego Jana, Słoneczna, Słowicza, Sosnowa, Spokojna, Stankiewicza Mamerta, Starynowska, Stoczniowa, Szafirowa, Szarych Szeregów, Szelburg – Zarembiny Ewy, Szmaragdowa, Szymanowskiego Karola, Szyprów, Synów Pułku, Świerkowa, Świętego Wojciecha, Tczewska, Teligi Leonida, Tęczowa, Toruńska, Turkusowa, Tuwima Juliana, Urocza, Warszawska, Warzelnicza, Wczasowa, Wenus, Wesoła, Węgorzowa, Wichrowa, Wieniawskiego Henryka, Wierzbowa, Wiktorowicza Leszka, kpt. , Wiosenna, Witkowice, Witosa Wincentego, Wołodyjowskiego Michała, Wrocławska, Wyczółkowskiego Leona, Wylotowa, Wyspiańskiego Stanisława, Zachodnia, Zagłoby, Zaruskiego Mariusza, Ziemi, Złotowska, Zwycięzców, Żeglarska, Żurawia


Okręg nr 2

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 JURKIEWICZ Dariusz 45 Kołobrzeg
2 SOTYŃ Tomasz 45 Kołobrzeg
3 PIÓRO Dorota Anna 37 Kołobrzeg
4 MĄDRA Marta Monika 32 Kołobrzeg
5 PIETRASZKO Marcin Wiktor 41 Kołobrzeg

W okręgu nr 2 mogą głosować mieszkańcy poniższych ulic: Aleja I Armii Wojska Polskiego, Aleja Kolejowa, Aleja Nadmorska, Aleja św. Jana Pawła II, Aniołów Stróżów, Armii Krajowej, Borzymowskiego Marcina, Brzozowa, Bulwar Jana Szymańskiego, Bulwar Zacisze, Chopina Fryderyka, Cicha, Drzymały Wojciecha, Dubois Stanisława, Giełdowa, ppor. Gierczak Emilii, Graniczna, Grottgera Artura, Jordana Henryka, Kasprowicza Jana, Katedralna, Kilińskiego Jana, Kołłątaja Hugo, Konopnickiej Marii, Kopernika Mikołaja, Korzeniowskiego Josepha Conrada, Kościuszki Tadeusza, Krakusa i Wandy, ppor. Edmunda Łopuskiego, Mariacka, Mickiewicza Adama, Morska, Narutowicza Gabriela, Norwida Cypriana Kamila, Obrońców Westerplatte, Okopowa, park im. Stefana Żeromskiego, plac Ratuszowy, Park Teatralny, plac Koncertów Porannych, plac płk Przybylskiego Anatola, prof. Rafińskiego Teodora, Pomorska, Portowa, Ratuszowa, Reja Mikołaja, Reymonta Władysława, Rodziewiczówny Marii, Rzeczna, gen. Sikorskiego Władysława, Skwer 750 - lecia, Skwer komandora Stanisława Mieszkowskiego, Skwer Miast Partnerskich, Skwer Pionierów Kołobrzegu, Słowackiego Juliusza, Spacerowa, Strzelecka, Szkolna, Sybiraków, ks. Ściegiennego Piotra, Towarowa, Uczniowska, Unii Lubelskiej, Waryńskiego Ludwika, Waszyngtona Jerzego, Wąska, Zapleczna, Zdrojowa, Źródlana.


Okręg nr 3

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 KAIM Robert 35 Kołobrzeg
2 BŁASZKIEWICZ Marek Michał 45 Kołobrzeg
3 PAKULSKA Małgorzata Żaneta 40 Kołobrzeg
4 TYMIŃSKA Katarzyna 47 Kołobrzeg
5 POLESZAK Paweł 34 Kołobrzeg


W okręgu nr 3 mogą głosować mieszkańcy poniższych ulic: Artyleryjska, Basztowa, Berlińska, Bogusława X, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Brukselska, Budowlana, Bulwar im. Kotwicy Kołobrzeg, Bulwar nad Parsętą, 6 Dywizji Piechoty, Europejska, Grochowska, Helsińska, Władysława Jagiełły, Janiska, Jerzego, Kaliska, Kamienna, Kazimierza Wielkiego, Kielecka, Kopenhaska, Księcia Warcisława III, Kujawska, Londyńska, Lipowa, Lotnicza, 1 - go Maja, Mazowiecka, Młyńska, park im. Jana Henryka Dąbrowskiego, park im. Bolesława Krzywoustego, Paryska, Radomska, Rondo generała Władysława Andersa, Rondo im. Powstańców Warszawy, Rondo kardynała Ignacego Jeża, Rondo im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Rondo Ku Morzu, Rzemieślnicza, Rzymska, Sadowa, Słowińców, Solna, Stańczyka, Szpitalna, Sztokholmska, ppor. Śliwińskiego Józefa, Trzebiatowska, Wiedeńska, Wielkopolska, Władysława Łokietka, Wodna, Wolności, Zygmuntowska.


Okręg nr 4

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 MASINA Remigiusz Marek 33 Kołobrzeg
2 SARNA Paweł 30 Kołobrzeg
3 SOCHACKA Marta Ewa 36 Kołobrzeg
4 RADKOWSKA Agata 36 Kołobrzeg
5 KUSZCZAK Małgorzata 32 Kołobrzeg
6 NAHAJOWSKI Artur 45 Kołobrzeg


W okręgu nr 4 mogą głosować mieszkańcy poniższych ulicy: Gen. Bema Józefa, Bociania, Brzeska, Chodkiewicza Jana Karola, Czarnieckiego Stefana, Dąbrówki, 4 Dywizji Wojska Polskiego, Fredry Aleksandra, gen. Stanisława Maczka, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, Grodzieńska, Gryfitów, Morawskiego Franciszka, Nowogródzka, Kaszubska, Koniecpolskiego Stanisława, Koszalińska, Kresowa, Krzemieniecka, Kupiecka, Lwowska, Łużycka, Magnoliowa, Mieszka I, Myśliwska, Na Grobli, Ogrodowa, Orla, Ostrobramska, park im. Aleksandra Fredry, park im. 3 Dywizji Piechoty, Pińska, Podolska, Poleska, Promienna, Przesmyk, Rondo Solidarności, Skwer Balladyny, Skwer Kordiana, Skwer Pana Tadeusza, Słowiańska, Sułkowskiego Antoniego, Tarnopolska, Tarnowskiego Jana, Wenedów, Wileńska, Wschodnia, Wybickiego Józefa, Złota, Żółkiewskiego Stanisława.


Sfinansowane ze środków KWW Kołobrzeżanie