×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna zaprasza na dwa koncerty z cyklu "Dla Niepodległej." Pierwszy z nich pt. "Modlitwa Niepodległej" odbędzie się 8 listopada w kołobrzeskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP nad Parsętą o godz. 18.00. W tym koncercie wystąpią artyści Teatru Muzycznego "Od Czapy" z Garwolina ( na zdj.) i znany aktor Dariusz Kowalski ( na zdj.).

Koncert przybliży publiczności osobę i twórczość Adama Kowalskiego (1896-1947) - żołnierza, poety, kompozytora, autora wielu popularnych żołnierskich piosenek. Urodzony w Rzeszowie wnuk powstańca styczniowego, w wieku 16 lat zaciągnął się do Związku Strzeleckiego, aby następnie w sierpniu 1914 roku wyruszyć na wojnę, przechodząc szlak bojowy z 2. rzeszowską kompanią Legionów. Już wtedy objawił się jego talent literacki i muzyczny, jak się potem okazało - nierozerwalnie spleciony z polskim wojskiem, którego był piewcą, a czasem bardzo dowcipnym satyrykiem.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pozostał w służbie wojskowej, zajmując się edukacją żołnierzy. Łatwość pisania zaowocowała tomami takimi jak "Lutnia w tornistrze", czy "100 pieśni żołnierskich". Po kampanii wrześniowej 1939 dostał się do obozu internowanych w Rumunii, gdzie w październiku 1939 stworzył najbardziej znaną pieśń polskich żołnierzy okresu II wojny światowej, tj. "Modlitwę obozową". Walczył do końca wojny w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cały czas tworząc wiersze i piosenki zarówno poważne i rzewne, jak i traktujące z dobrodusznym uśmiechem i dystansem różne aspekty żołnierskiego życia. Nie wrócił do wytęsknionej Polski, zmarł w Edynburgu w 1947 roku. Pozostawił bogatą spuściznę ponad 200 żołnierskich piosenek, którą warto ocalić od zapomnienia, a osobę autora docenić i upamiętnić, tak jak na to ze wszech miar zasługuje. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest ku temu świetną okazją.


Drugi koncert zatytułowany "Tobie Ojczyzno" odbędzie się już następnego dnia 9 listopada w Bazylice Mniejszej o godz. 19.00. Na koncert ten złożą się tradycyjne polskie pieśni i piosenki patriotyczne w wykonaniu Białogardzkiego Chóru Kameralnego Bel Canto pod dyrekcją Pawła Mielcarka. Wstęp na koncerty - wolny.
Komentarze  
0 #1 rumcajs 2018-11-06 20:10
Pan tracz ma ważne biznesy w kołobrzegu
0 #2 HWD 2018-11-06 20:16
Protest Policji i pozostałych służb mundurowych. Miasto bez Policji...

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA