×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
To niewątpliwie ciekawa informacja dla kołobrzeskiego środowiska żeglarskiego. Dowodzony przez kołobrzeżanina Marka Padjasa jacht s/y Selma Expeditions został pierwszym jachtem żaglowym, który w 2019 roku dotarł na Przylądek Horn.

Dwunastoosobowa załoga Selmy dowodzona przez kapitana Marka Padjasa nie tylko zdobyła przylądek, ale także zeszła na wyspę Horn. Skalisty przylądek położony w archipelagu Ziemi Ognistej (Chile) udało się zdobyć załodze 8 stycznia 2019 o godzinie 9:03 polskiego czasu.

Opłynięcie Przylądka Horn jest trudnym zadaniem, ze względu na panujące tu zwykle trudne warunki pogodowe. Tylko w 1905 r. zatonęły tu 43 żaglowce, a z 15 z nich nikt się nie uratował. Obecnie przepływającym statkom zadanie ułatwia utrzymywana przez Chile latarnia morska. Otwarcie Kanału Panamskiego w 1914 roku spowodowało, że droga morska przez przylądek Horn straciła na znaczeniu. Mimo to, do tej pory jest uznawana za istotne osiągnięcie w żeglarstwie i stosunkowo mała grupa żeglarzy kontynuuje opływanie przylądka Horn, w szczególności w regatach dookoła świata. Większość z nich przepływa wokół wysp na północ od przylądka Horn, a część czeka na dobrą pogodę przy wyspie, a czasami opływa ją. Kilka rejsów jachtowych, m.in. Volvo Ocean Race, VELUX 5 Oceans Race oraz Vendée Globe wymaga opłynięcia przylądka Horn. Istnieją też trasy rekordów w prędkości opłynięcia świata, gdzie wymagane jest opłynięcie przylądka Horn.

Dla kapitana Marka Padjasa była to druga wyprawa na Przylądek Horn.
Komentarze  
+15 #1 Stoned 2019-02-08 14:13
Oooo Panie! Wielki Szacunek dla Pana, gratulacje i powodzenia w dalszych wyprawach.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl