×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Szkoła Podstawowa nr 8 jest jedyną szkołą w naszym mieście, gminie i powiecie, która się do Europejskiego Tygodnia Kodowania – CodeWeek 2015. To wielkie święto związane z programowaniem obchodzone jest w całej Europie. Zadanie polegało na podjęciu przez uczniów nauki kodowania.

 

 

Pomimo, iż nazwa wskazuje, że zaangażowane są kraje europejskie to jednak na mapie wydarzeń znajdują się odległe Stany Zjednoczone, Tajwan, Australia, Kuba, Egipt, Chiny i Rosja. Najbliższe szkoły w regionie znajdują się w Sianowie, Świnoujściu, Goleniowie i Szczecinie.

W ramach tej akcji wszyscy uczniowie klas szóstych podczas zajęć komputerowych, oraz zainteresowani uczniowie klas IV i V, na zajęciach dodatkowych, mieli okazję nauczyć się kreatywnego programowania w intuicyjnym języku Scratch. Realizacja zadania z początku wydawała się trudna i skomplikowana, ale po wysłuchaniu kilku wskazówek i zastosowaniu się do rad nauczyciela wykonanie zadania okazało się bardziej zabawą niż ciężką pracą. Odrobina cierpliwości, pomysłowości i chęci do pracy gwarantowała sukces w wykonaniu zadania. Własne projekty uczniowie publikowali w klasowych studiach. Prezentacja projektów była okazją do zapoznania się z pracą rówieśników, umożliwiała dostrzeganie różnic i podobieństw w projektach, nowatorskich rozwiązań. Komentarze do pracy własnej i innych były cennym źródłem informacji zwrotnej i pomagały w samoocenie.

Zdecydowana większość uczniów uznała zajęcia za ciekawe i kreatywne. Wielu z nich zapowiadało kontynuację pracy w domu, czym na potwierdzenie są dodatkowe prace publikowane w studio. Powstały projekty, w których bohaterowie poruszają się po scenie, zmieniają kostiumy, na polecenie rysują bryły geometryczne i udzielają komentarzy. A to dopiero początek ich możliwości.

Na podstawie obserwacji zajęć, szkolny koordynator akcji - Kornelia Pokorniecka, uważa, iż motto organizatorów „Dziś kodują, jutro będą zmieniać świat!” jest słuszne i może odnosić się do wielu uczniów naszej szkoły a programowanie daje radość tworzenia i odkrywania potencjału programisty drzemiącego w każdym z nas.

Wszyscy uczniowie, którzy wyróżnili się kreatywnością, spostrzegawczością, pomysłowością, cierpliwością i zaangażowaniem w realizację projektów za udział w CodeWeek – Europejski Tydzień Kodowania 2015 otrzymają pamiątkowe dyplomy.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA