×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Ważnym miejscem w nadmorskiej Gminie Kołobrzeg jest port w Dźwirzynie. Udało się porozmawiać z nowym bosmanem portu. Z Dariuszem Polikowskim, rozmawia Tomasz Jankowski.

Czym zajmował się pan przed objęciem funkcji bosmana?

Posiadam uprawnienia szypra, kapitana motorowodnego, jachtowego, kapitana A żeglugi śródlądowej. Mam za sobą 30 lat pływania w tym 25 lat w Marynarce Wojennej na holownikach i okręcie ratowniczym. Przyszedł czas zejść na ląd.

Jaka jest specyfika pracy bosmana w Dźwirzynie?

To przede wszystkim samodzielne stanowisko w porównaniu do Kołobrzegu, gdzie bosmanów jest kilku. Bosman to mimo wszystko urzędnik. Do zadań należy utrzymanie portu, kierowania ruchem jednostek w porcie, sprawy finansowe jak: opłaty placowe, postojowe, kontrola wjazdów na plażę przez teren portu, meldunki sytuacyjne i pogodowe, współpraca z władzami lokalnym i wszystkimi zainteresowanymi działalnością na ternie Portu Dźwirzyno. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo, nadzór nad pogłębianiem portu i koordynacja działań na terenie portu. Jednostki pływające muszą spełniać i przestrzegać warunków bezpieczeństwa.

Czy poznał się pan już z rybakami w naszym porcie?

Rybacy są życiem każdego małego portu, zdążyłem się już z nimi zapoznać. Tak jak ja, są bardzo zainteresowani pogłębianiem portu. Jestem mocno zaangażowany w tą sprawę. Pojawiły się teraz nowe możliwości. U wejścia do portu powstają dwie dalby, umożliwiające wyjście pogłębiarki bardziej w głąb morza, niż to było dotychczas. Oczywiście ważne są warunki pogodowe umożliwiające prace sprzętu. Bosmanat Portu wyposażono w motorówkę służbową ANIA, a od 8 października sondaż portu i wód okolicznych dokonujemy przy pomocy echosondy elektronicznej NORD FISH 320. Pomiary głębokości są bardzo dokładne.

Jakie oprócz pogłębiania są plany dla portu?

To są oczywiście plany. Na wniosek jeszcze poprzedniej Pani bosman, kierownik brygady remontowej Urzędu Morskiego po inspekcji drewnianego pomostu orzekł, że wymaga on wymiany. Myśli się też o remoncie fragmentu nabrzeża i montażu stacjonarnego żurawia portowego o udźwigu 2t przy basenie postojowym.

Nie masz możliwości dodania komentarza
MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA TYLKO DLA
OSÓB ZALOGOWANYCH

 

×
Reklama